Prezydent Andrzej Duda rozpoczął oficjalną wizytę w Szwecji

Prezydent Andrzej Duda rozpoczął oficjalną wizytę w Szwecji
W środę (30 listopada) wczesnym popołudniem ma się odbyć spotkanie pary prezydenckiej z królem Karolem XVI Gustawem i królową Sylwią (fot. Kancelaria Prezydenta/twitter)

• Prezydent Andrzej Duda z małżonką przylecieli do Szwecji.
• Podczas trzydniowej oficjalnej wizyty zostaną przyjęci przez króla Karola XVI Gustawa i królową Sylwię.
• Duda spotka się też z premierem Szwecji i będzie rozmawiał m.in. o innowacyjności i bezpieczeństwie.

W środę (30 listopada) wczesnym popołudniem ma się odbyć spotkanie pary prezydenckiej z królem Karolem XVI Gustawem i królową Sylwią. Wcześniej tego dnia Andrzej Duda będzie uczestniczył w inauguracji polsko-szwedzkiego seminarium "Innovation: A key to future growth. Polish and Swedish experiences", gdzie planowane jest wystąpienie prezydenta.

Również w środę Andrzej Duda odwiedzi Ericsson Studio w Kista, dzielnicy Sztokholmu. Tam również zaplanowano jego wystąpienie.

W czwartek rano szef polskiego państwa spotka się w siedzibie szwedzkiego rządu z premierem Stefanem Loefvenem. Najpierw przewidziano spotkanie z mediami, po czym spotkanie obu polityków w cztery oczy. Wezmą też udział w śniadaniu roboczym.

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski powiedział, że wizyta w Szwecji dotyczy trzech aspektów polsko-szwedzkich relacji.

"Po pierwsze, dyplomacji ekonomicznej, którą prezydent Duda mocno dzisiaj podkreśla jako jeden z filarów swojej polityki zagranicznej" - wskazał minister. Dodał, że będzie to kolejna wizyta zagraniczna, na którą prezydent zabierze przedstawicieli polskich start-upów. Młodzi polscy przedsiębiorcy wezmą udział w forum dotyczącym innowacyjności. "Przy okazji tego forum będzie szereg spotkań prezydenta z dużymi inwestorami szwedzkimi, dużymi firmami szwedzkimi, ze szwedzką izbą przemysłową, z firmami, które są też obecne w Polsce" - mówił Szczerski.

Drugi punkt wizyty to rozmowy o polityce. "Prezydent spotka się z wszystkimi najważniejszymi politykami Szwecji - parą królewską podczas przyjęcia w Pałacu Królewskim, a także z szefem parlamentu (Riksdagu) Urbanem Ahlinem i premierem" - sprecyzował minister.

Jak zaznaczył, Polskę ze Szwecją bardzo ściśle wiąże dzisiaj współpraca w dziedzinie polityki bezpieczeństwa, w szczególności bezpieczeństwo na Morzu Bałtyckim. Minister dodał, że tematem rozmów prezydenta będzie też przyszłość Europy. Jak ocenił, Szwecja jest bardzo aktywnym uczestnikiem polityki europejskiej.

"Polskę ze Szwecją w polityce europejskiej wiąże jedna wspólna marka - polityka wschodnia UE. Przyszłość Partnerstwa Wschodniego i tego, co może się wydarzyć na wschodzie Europy i w jaki sposób można odbudować tam przestrzeń stabilności i pokoju, również jest wspólną troską Polski i Szwecji" - powiedział.

Szczerski dodał, że prezydent podczas rozmów w Sztokholmie przedstawi też negatywną opinię Polski na temat inicjatywy budowy gazociągu Nord Stream 2, a także ostatnich decyzji Komisji Europejskiej w kwestii gazociągu OPAL.

Trzecim elementem wizyty prezydenta w Sztokholmie będzie spotkanie z Polonią.

OPAL to gazociąg przesyłowy biegnący na terenie Niemiec równolegle do polsko-niemieckiej granicy, o maksymalnej przepustowości ok. 35 mld m sześc. Stanowi lądowe przedłużenie gazociągu Nord Stream 1. Pod koniec października KE zezwoliła rosyjskiemu Gazpromowi na znaczne zwiększenie wykorzystania gazociągu OPAL. Zgodnie z zapowiedziami planowane jest zwiększenie dostępu Gazpromu do zdolności przesyłowych gazociągiem OPAL do poziomu 80 proc. Tym samym z gazociągu Nord Stream 1 Gazprom będzie mógł wprowadzić do Niemiec o ponad 20 mld m sześc. gazu więcej niż był w stanie tłoczyć do tej pory.

Gazociąg Nord Stream 2 ma powstać na dnie Bałtyku, równolegle do dwóch istniejących nitek gazociągu Nord Stream 1 przez wyłączne strefy ekonomiczne Finlandii - na odcinku 375 km, Szwecji - 500 km i strefę ekonomiczną i morze terytorialne Danii - łącznie 140 km. Ma to być dwunitkowa magistrala gazowa o mocy przesyłowej 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie z Rosji do Niemiec. Projektowi temu sprzeciwiają się Polska, kraje bałtyckie i Ukraina.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prezydent Andrzej Duda rozpoczął oficjalną wizytę w Szwecji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!