XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Premier Szydło weźmie udział w unijnym szczycie o migracji i Wielkiej Brytanii

Premier Szydło weźmie udział w unijnym szczycie o migracji i Wielkiej Brytanii
Szefowa polskiego rządu spotka się również z przewodniczącym PE Martinem Schulzem (fot. KPRM/twitter.com)

· Premier Beata Szydło w czwartek,18 lutego, udaje się na unijny szczyt w sprawie kryzysu migracyjnego oraz porozumienia z Wielką Brytanią.
· Przed szczytem odbędzie się spotkanie przywódców państw Grupy Wyszehradzkiej z udziałem premiera Słowenii Miro Cerara.
· Szefowa polskiego rządu spotka się również z przewodniczącym PE Martinem Schulzem oraz - prawdopodobnie - prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem.

Podczas szczytu w czwartek i piątek (18,19 lutego) unijni przywódcy będą negocjować porozumienie w sprawie warunków dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w UE. Dla Polski najbardziej kontrowersyjne postulaty dotyczą świadczeń socjalnych dla migrantów zarobkowych.

Rzecznik rządu, Rafał Bochenek podkreślił, że Polska stoi na stanowisku, iż zmiany w zakresie praw socjalnych nie powinny dotyczyć pracowników, którzy już są na Wyspach. "Ewentualne zmiany i ograniczenia, w tym wdrożenie tzw. hamulca bezpieczeństwa, powinny dotyczyć tylko tych, którzy dopiero na te Wyspy Brytyjskie się wybierają. Powinno to zostać wdrożone tak, by pozycja polskich pracowników nie była gorsza niż pozycja obywateli innych państw członkowskich Unii Europejskich" - zaznaczył rzecznik rządu.

W ocenie wiceszefa MSZ Konrada Szymańskiego projekt porozumienia z Wielką Brytanią jest "poprawiany w kierunku polskich oczekiwań". Jak mówił dziennikarzom we wtorek po spotkaniu ministrów ds. europejskich państw UE, jest olbrzymi postęp w negocjacjach dotyczących ochrony praw nabytych migrantów zarobkowych, którzy już są na Wyspach, ale na pewno nie można uznać tekstu porozumienia za zamknięty.

Jak podkreślił, Polska uważa, że tzw. mechanizm zabezpieczający, który - zgodnie z projektem porozumienia - pozwalałby w wyjątkowej sytuacji na ograniczenie prawa do niektórych świadczeń dla nowo przybyłych imigrantów z innych państw UE, powinien pozostać "rozwiązaniem brytyjskim", tak by nie sięgały po niego inne kraje unijne.

Już w ubiegłym tygodniu w projekcie porozumienia zapisano, że z mechanizmu zabezpieczającego mogłyby korzystać w szczególności te kraje, które po rozszerzeniu Unii w 2004 r. nie ograniczyły dostępu do swych rynków pracy dla obywateli z nowych krajów członkowskich. Były to Wielka Brytania, Irlandia i Szwecja.

Szymański mówił, że do wyjaśnienia zostają jeszcze szczegóły dotyczące planowanej indeksacji zasiłków na dzieci, wypłacanych imigrantom z innych państw UE, których dzieci pozostały w ojczyźnie. Projekt porozumienia zakłada, że wysokość tych zasiłków byłaby dopasowywana do standardu życia w kraju zamieszkania dziecka. Takiej indeksacji zasiłków dokonywać mogłyby wszystkie państwa unijne, nie tylko Wielka Brytania. Na razie nie wiadomo jednak, na jakich zasadach i według jakich algorytmów mogłoby to przebiegać.

Przywódcy unijni będą rozmawiać także o kryzysie migracyjnym i możliwościach zmniejszenia napływu uchodźców do UE. "Uważamy, że europejska straż graniczna i przybrzeżna powinna zostać powołana" - zaznaczył rzecznik rządu. "Powinniśmy wzmocnić i uszczelnić nasze granice oraz próbować rozwiązać problem u źródła, podejmować aktywnie pomoc humanitarną" - dodał.

Zobacz: Błaszczak: interwencja straży granicznej UE nie powinna być narzucana

Przypomniał, że podczas poniedziałkowego szczytu Grupy Wyszehradzkiej poddana pod dyskusję przez "jednego z uczestników rozmów" została możliwość zamknięcia granicy macedońsko-greckiej, ale - jak mówił Bochenek - "jest to na razie pewna projekcja" do rozważenia w przypadku, gdyby Grecja i Turcja nie wywiązywały się ze swoich zobowiązań. "Na tę chwilę zależy nam na tym, by zrezygnować ze stałego mechanizmu relokacji uchodźców" - powiedział rzecznik rządu.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Premier Szydło weźmie udział w unijnym szczycie o migracji i Wielkiej Brytanii

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!