Premier Szydło udaje się do Rygi na szczyt Chiny-Europa Środkowo-Wschodnia

Premier Szydło udaje się do Rygi na szczyt Chiny-Europa Środkowo-Wschodnia
(fot. Kancelaria Premiera/twitter)

• W piątek (4 listopada) premier Beata Szydło udaje się do Rygi na szczyt Chiny - Europa Środkowo-Wschodnia.
• Szefowa polskiego rządu przy okazji szczytu będzie rozmawiać m.in. z premierami Chin, Łotwy, Chorwacji i Serbii.

W piątek wieczorem, tuż po przylocie do Rygi, w polskiej szkole im. Ity Kozakiewicz odbędzie się spotkanie premier Beaty Szydło z łotewską Polonią. Przewidziane jest również spotkanie z dyrekcją szkoły, rodzicami i uczniami.

"W sobotę od rana w ramach szczytu premier Beata Szydło będzie uczestniczyła w kilku spotkaniach bilateralnych, m.in.: z premierami Łotwy, Chorwacji, Serbii. Tematem rozmów będzie współpraca regionalna, w tym kwestie związane z bieżącą polityką Unii Europejskiej. W trakcie szczytu zaplanowane jest również spotkanie z premierem Chińskiej Republiki Ludowej" - powiedział rzecznik rządu Rafał Bochenek.

"Generalnym celem formatu współpracy 16+1 jest przede wszystkim zacieśnienie relacji gospodarczych z Chinami oraz wypracowywanie rozwiązań mających przyczynić się do rozwoju inwestycji i wzrostu wymiany handlowej pomiędzy partnerami. Aby tego jednak dokonać niezbędnym jest zintensyfikowanie działań na rzecz rozbudowy infrastruktury drogowej, kolejowej i również morskiej. Tego typu spotkania mają przyczyniać się do wypracowania konsensusu politycznego, co do zasadniczych kierunków współpracy w takich obszarach jak: gospodarka, przemysł, rolnictwo, kultura, nauka, czy turystyka" - podkreślił Bochenek.

Czytaj też: Beata Szydło broni Zalewskiej: Reforma edukacji jest wynikiem wsłuchiwania się w głos ludzi

W grupie "16+1", oprócz Chin, znajdują się: Estonia, Łotwa, Litwa, Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia, Bułgaria, Słowenia, Chorwacja, Serbia, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Albania i Macedonia.

Podczas czerwcowej wizyty przewodniczącego ChRL Xi Jinpinga w Polsce podpisano szereg międzyrządowych porozumień ws. inwestycji infrastrukturalnych, m.in. chińskiego projektu "Nowego Jedwabnego Szlaku", wymiany handlowej oraz współpracy naukowej i kulturalnej.

Szefowie państw Polski i Chin podpisali wówczas oświadczenie o ustanowieniu wszechstronnego, strategicznego partnerstwa między Polską a Chinami. Podkreślono w nim, że oba państwa zbudowały wzajemne zaufanie polityczne, które umożliwia regularną i otwartą wymianę poglądów na wysokim szczeblu politycznym. Polska i Chiny deklarują w niej m.in. działania na rzecz promocji współpracy w ramach polskiego Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju i chińskiej "Inicjatywy Pasa i Szlaku".

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!