Premier Szydło od czwartku na szczycie UE gdzie m.in. podsumowanie polityki migracyjnej

Premier Szydło od czwartku na szczycie UE gdzie m.in. podsumowanie polityki migracyjnej
W czwartek (20 października) premier Beata Szydło udaje się na dwudniowe posiedzenie Rady Europejskiej. (fot. Kancelaria Premiera/twitter)

• W czwartek (20 października) premier Beata Szydło udaje się na dwudniowe posiedzenie Rady Europejskiej.
• Przywódcy państw UE podsumują dotychczasową politykę migracyjną Unii i omówią relacje z Rosją. Polska oczekuje konsekwencji w polityce sankcyjnej wobec Rosji - powiedział wiceszef SZ Konrad Szymański.

"Jednym z ważniejszych elementów polityki migracyjnej UE jest współpraca z Turcją i kontrola granic zewnętrznych, o co Polska wraz z cała Grupa Wyszehradzką apelowała od dłuższego czasu" - powiedział rzecznik rządu Rafał Bochenek.

Z kolei wiceszef MSZ Konrad Szymański podkreślił, że czwartkowy szczyt jest pierwszym po nieformalnym szczycie w Bratysławie, podczas którego także była mowa o sprawie migracji.

"Polska wraz z krajami regionu powtórzy swoje oczekiwanie, jeżeli chodzi o przyszłą politykę migracyjną Unii, która powinna być oparta o działania poza granicami UE. Zapewne Polska, wraz z regionem, będzie wspierała prace nad ramami dla umów z krajami pochodzenia migracji i tranzytu migracji. Chcemy wspierać europejskie działania prewencyjne i kontrolne" - powiedział wiceminister.

"Liczymy, że szczyt przyjmie decyzje kierunkowe, które dadzą podstawy Komisji Europejskiej do prac nad lepszym wyposażeniem unijnej granicy zewnętrznej w mechanizmy kontroli wjazdu i wyjazdu oraz instrumenty kontroli tożsamości osób, które przekraczają tę granicę. Chodzi zarówno o osoby, które korzystają z europejskich paszportów, jak i osoby objęte ruchem bezwizowym oraz osób, które muszą mieć wizy" - podkreślił Szymański.

Czytaj też: Morawiecki: Pod koniec roku możliwa pozytywna inflacja

W trakcie sesji roboczych poruszony zostanie temat dotyczący polityki handlowej UE i współpracy z Japonią, Kanadą czy USA. W tym kontekście przywódcy będą prawdopodobnie rozmawiać o umowie handlowej CETA między UE a Kanadą. Francuskojęzyczny belgijski region Walonia zablokował decyzję o podpisaniu umowy przez Unię, co ma nastąpić pod koniec października. Belgijski rząd federalny stara się znaleźć wyjście z patowej sytuacji. Jeżeli uda się do piątku, szczyt UE może dać zielone światło dla podpisania umowy handlowej z Kanadą.

"Polski rząd ma stanowisko w sprawie CETA. Zdjęliśmy zastrzeżenia po tym, jak wprowadziliśmy gwarancje dla polskiego porządku prawnego do uchwały, która towarzyszy CETA, uchwały Unia-Kanada i po tym jak na wtorkowym posiedzeniu Rady ds. zagranicznych w formacie ministrów handlu Rada przyjęła stanowisko, które mówi, że niepowodzenie pełnego procesu ratyfikacyjnego może skutkować cofnięciem tymczasowego stosowania umowy handlowej między Unią a Kanadą" - powiedział Szymański.

Wiceminister SZ zaznaczył, że dla Polski istotne jest "żeby podkreślić zrównoważony charakter dla przyszłej polityki handlowej UE". "Chcemy ambitnej polityki handlowej z krajami trzecimi. Z drugiej strony chcemy większej transparencji podczas negocjacji. Chcemy też wzmocnienia instrumentów ochrony rynku europejskiego wobec krajów trzecich. Polityka handlowa ma pomagać reindustrializacji UE, a nie jej przeszkadzać" - mówił wiceminister.

Relacje z Rosją będą także tematem dyskusji szefów państw i rządów. "Dla Polski fundamentem relacji UE-Rosja powinno być wdrożenie uzgodnień mińskich i zapewnienie pokoju na wschodniej Ukrainie. Tylko działania przywracające pokój, stabilizację i bezpieczeństwo na Ukrainie mogą stanowić podstawę do rozmów na temat zmian sankcji wobec Rosji" - powiedział PAP Bochenek.

Z kolei Szymański zaznaczył, że polskie stanowisko będzie bardzo jasne. "Oczekujemy konsekwencji, jeśli chodzi o politykę sankcyjną wobec Rosji. To jedyny instrument unijny, który mamy obecnie w ręku, który może przynieść zmiany polityki rosyjskiej na Ukrainie. Nie możemy wykluczyć, że utrzymywanie dotychczasowej polityki Rosji w Syrii może doprowadzić do przyjęcia kolejnych pakietów sankcyjnych. Polska bierze pod uwagę takie rozwiązanie" - podkreślił wiceszef SZ.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Premier Szydło od czwartku na szczycie UE gdzie m.in. podsumowanie polityki migracyjnej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!