XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Premier Szydło oceniła jako optymalny projekt budżetu na rok 2016

Premier Szydło oceniła jako optymalny projekt budżetu na rok 2016
Finansowe priorytety rządu to podatek bankowy, ściągalność VAT i reforma skarbowa (fot. P. Tracz/KPRM/premier.gov.pl)

Projekt budżetu na 2016 r., przyjęty przez rząd, jest optymalny, a jego założenia są realne do osiągnięcia. Tak oceniła po posiedzeniu rządu we wtorek premier Beata Szydło. Dodała, że jest spokojna o jego realizację.

Premier w radiowej Jedynce mówiła, że ma nadzieję na merytoryczną pracę w Sejmie nad projektem budżetu.

- To jest projekt, który wydaje mi się w tej chwili optymalny. Po pierwsze, dlatego, że realizujemy w nim te najważniejsze założenia programowe, które przyjęliśmy na rok 2016, głównie chodzi tutaj o program rodzina 500 plus. Jednocześnie utrzymujemy w ryzach wskaźniki, przede wszystkim wysokość deficytu - mówiła. - Mam nadzieję, że również w trakcie realizacji tego budżetu będą jeszcze lepsze wyniki, niż tutaj zakładamy - dodała premier.

Wskazała również, że w przekonaniu rządu założenia przyjęte do budżetu są realne do osiągnięcia.

- To zależy od wielu czynników, które w ciągu roku wykonania budżetu będą miały miejsce. Ale ten budżet jest na tyle bezpiecznie skonstruowany, że on pozwoli nam w tej chwili na realizację celów, które założyliśmy i na osiągnięcie tych założonych makrowyników. Ja jestem spokojna o jego realizację - mówiła szefowa rządu.

Dopytywana o zapowiadane przez rząd zwiększenie ściągalności podatku VAT powiedziała, że jest to obecnie największe wyzwanie dla resortu finansów.

Reforma skarbowa

- Temu ma służyć reforma służb skarbowych, którą w tej chwili przygotowuje minister Paweł Szałamacha, razem z wiceministrem Banasiem. Zakładam, że rzeczywisty efekt wprowadzenia tej reformy to będzie 2017 r., bo w 2016 r. zostaną te zmiany wprowadzone. M.in. chodzi o to, aby z jednej strony ujednolicić służby skarbowe - żeby ten system był sprawniejszy i by postawić też na elektroniczne kontrole przepływu tych środków; a z drugiej strony, żeby nie odbywało się to kosztem podatnika. To nie będzie uderzało w podatnika. To chodzi o to, żeby ci, którzy płacą uczciwie podatki mogli być spokojni, natomiast w przypadku tych, którzy unikają płacenia podatków - żeby te należne pieniądze wpływały - powiedziała Szydło.

Dodała, że rząd chce też uzyskać wyższe dochody z innych wpływów.

- Bo przecież teraz w pracach sejmowych jest podatek bankowy, przygotowujemy również podatek od hipermarketów - wskazywała. - Szacujemy, że z tych dwóch podatków uzyskamy ok. 6-8 mld dodatkowo. Podatek bankowy już jest procedowany, więc zapewne wejdzie w życie niebawem. Jeśli chodzi o podatek od sklepów wielkopowierzchniowych, ustawa jest przygotowana. Ale ponieważ jest duże zainteresowanie środowisk, będziemy go jeszcze konsultować - mówiła premier.

Pytana, czy podatek od kopalin zostanie zniesiony przypomniała, że było to deklarowane w kampanii wyborczej.

- Ja uważam, że powinien zostać zniesiony. To jest rzeczywiście ewenement, wprowadzenie tego podatku, w taki sposób, przez poprzedni rząd. Prace trwają, jest przygotowany projekt ustawy. Musimy w tej chwili spotkać się przede wszystkim z przedstawicielami strony społecznej i ja deklaruję takie spotkanie - powiedziała.

Szacowała, że chodzi o kwotę rzędu dwóch miliardów złotych.

- Ja bardziej patrzę na to z punktu widzenia przede wszystkim firmy, której to dotyczy, bo tak naprawdę ten podatek został skierowany do jednej firmy, która jest okrętem flagowym polskiej gospodarki - KGHM. Ona powinna mieć środki na inwestycje, na rozwijanie się i przede wszystkim w tych kategoriach trzeba myśleć. Oczywiście ten wymiar finansowy ma znaczenie, ale te dwa miliardy można znaleźć gdzie indziej; a KGHM, jeżeli będziemy mógł funkcjonować bez tej dodatkowej daniny, to zainwestuje te pieniądze; będą tworzone nowe miejsca pracy i firma będzie się rozwijała - mówiła premier. Podkreśliła, że rząd musi myśleć przede wszystkim o budowaniu potencjału polskich firm, które mają szansę konkurowania na rynkach światowych.

W poniedziałek rząd przyjął projekt budżetu na 2016 r. Zgodnie z nim deficyt budżetowy nie przekroczy 54,7 mld zł; wzrost PKB wyniesie 3,8 proc.; średnioroczna inflacja - 1,7 proc. Zgodnie z komunikatem Centrum Informacyjnego Rządu, w projekcie zaplanowano dochody budżetu państwa w wysokości 313 mld 788 mln 526 tys. zł i wydatki w wysokości 368 mld 528 mln 526 tys. zł.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Premier Szydło oceniła jako optymalny projekt budżetu na rok 2016

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!