Premier Beata Szydło spotka się z Angelą Merkel. Wśród tematów kryzys migracyjny

Premier Beata Szydło spotka się z Angelą Merkel. Wśród tematów kryzys migracyjny
Będą to pierwsze dwustronne rozmowy premier Szydło i kanclerz Merkel (fot. twitter/KPRM)

· Piątkowa, 12 lutego, rozmowa premier Beaty Szydło z kanclerz Angelą Merkel w Berlinie będzie okazją do podsumowania relacji w związku z 25-leciem traktatu o sąsiedztwie i współpracy.
· Według wiceszefa MSZ Konrada Szymańskiego po wizycie stanie się też jasne, że Polska nie jest problemem w rozwiązywaniu kryzysu migracyjnego.
· Będą to pierwsze dwustronne rozmowy premier Szydło i kanclerz Merkel.

Jak poinformowało PAP Centrum Informacyjne Rządu, w ramach jednodniowej wizyty szefowa rządu będzie rozmawiać z kanclerz Niemiec. Następnie wygłosi przemówienie na konferencji "Polska i jej polityka zagraniczna" organizowanej przez Fundację Koerbera.

Według Szymańskiego przypadająca w tym roku 25. rocznica traktatu między Polską i Niemcami o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy będzie okazją do podsumowania wzajemnych relacji.

"Ta sprawa jest bardzo dobrą okazją do podsumowania relacji dwustronnych. Z całą pewnością będzie to jeden z kluczowych elementów rozmów, również pod kątem organizacji konsultacji międzyrządowych, które powinny się odbyć w okolicach tej rocznicy" - powiedział PAP i IAR Szymański. Traktat został podpisany w czerwcu 1991 roku.

W traktacie, który stanowił uzupełnienie układu granicznego z 14 listopada 1990 roku, podkreślono znaczenie stosunków polsko-niemieckich dla Europy oraz zapowiedziano uregulowanie kwestii mniejszości niemieckiej w Polsce i polskiej w Niemczech.

Wiceszef MSZ podkreślał znaczenie Niemiec w kontekście rozwiązania problemów Unii Europejskiej. "Niemcy są dzisiaj krajem kluczowym dla rozwiązania problemów wewnętrznych Unii Europejskiej, dla przyszłości tego projektu, i Polska to dostrzega" - mówił Szymański.

"Chcemy, by te nowe recepty i scenariusze były pisane w taki sposób, by Unia nie skończyła jako organizacja wąska, mała, zamknięta, klaustrofobiczna, ponieważ to przyniosłoby szkodę Europie i myślę, że te racje w Berlinie są akurat dobrze rozumiane. Berlin należy do tych stolic, które widzą projekt europejski szerzej i to jest dobry grunt pod pisanie polsko-niemieckich scenariuszy dla przyszłości Europy" - powiedział.

Szymański zaznaczył, że tematem rozmowy premier Szydło i kanclerz Merkel będą również tematy przyszłotygodniowego szczytu unijnego, w tym kryzys migracyjny. "Po wizycie w Berlinie dla polityków niemieckich, a także - mam nadzieję - dla niemieckiej opinii publicznej, będzie oczywiste, że Polska nie jest problemem w rozwiązywaniu kryzysu migracyjnego, ale jest częścią rozwiązania, częścią odpowiedzi na kryzys migracyjny" - mówił wiceszef MSZ.

Jak podkreślił, Polska co prawda podtrzymuje swoje stanowisko wobec mechanizmu relokacji uchodźców, ale jest gotowa do wsparcia m.in. uszczelniania granicy zewnętrznej UE i finansowania pomocy humanitarnej dla uchodźców poza granicami UE.

"Dzisiaj dla każdego, kto uważnie obserwuje rozwój wypadków politycznych w Europie, jest zupełnie oczywiste, że z jednej strony Polska utrzymuje swoje krytyczne stanowisko wobec mechanizmu relokacji migrantów czy uchodźców wewnątrz Unii, i tu nic się nie zmienia - uważamy, że ten mechanizm jest nieefektywny i bardzo kosztowny, że nie rozwiązuje problemów, jakie przed sobą mamy - ale z drugiej strony nasz kraj oferuje gotowość wsparcia technicznego w uszczelnianiu granicy zewnętrznej Unii, pomoc w zakresie finansowania polityki humanitarnej wobec uchodźców poza granicami UE oraz gotowość do zmian regulacyjnych w UE, które ułatwiłyby odpowiedź na kryzys migracyjny" - podkreślił.

Jak dodał, "Europa potrzebuje dzisiaj wspólnych rozwiązań, i mamy poczucie współodpowiedzialności za całość tego kryzysu, ale musimy znaleźć rozwiązania, które połączą wszystkie kraje Unii Europejskiej w równym stopniu".

 

×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Premier Beata Szydło spotka się z Angelą Merkel. Wśród tematów kryzys migracyjny

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!