Premier Beata Szydło przeciwna podwyżkom proponowanym przez PiS

Premier Beata Szydło przeciwna podwyżkom proponowanym przez PiS
Premier Beata Szydło (fot.:KPRM/flickr.com/domena publiczna)

● Premier Beata Szydło zaapelowała o odstąpienie lub przynajmniej zmniejszenie wymiaru podwyżek.
● Klub PiS przed XXIII posiedzeniem Sejmu zaproponował rewaloryzację uposażeń w administracji rządowej.
● Podwyżki mieli dostać ministrowie, premier, prezydent i jego żona, a także posłowie i senatorowie.

- Poprosiłam szefową mojej Kancelarii, minister Beatę Kempę o zwrócenie się do kierownictwa klubu PiS w tej sprawie - zaczynała wypowiedź po posiedzeniu rządu premier. O wypowiedzi polityk doniósł portal wpolityce.pl - Chodzi o zmniejszenie proponowanego uposażenia premiera. Ta podwyżka jest w mojej ocenie za daleko idąca. W projekcie poselskim konieczne są zmiany. 

Premier ucieszyło natomiast, że projekt PiS chce uzależnić płacę najważniejszych osób w państwie od kwot, które obowiązują za pracę. Projekt PiS proponuje związać wynagrodzenia w rządzie z płacą minimalną.

- Żyjemy w określonym momencie - mówiła premier. - Polacy zarabiają tyle, ile zarabiają. I dlatego trzeba znaleźć sposób na budowanie odpowiednich relacji pomiędzy zarobkami władzy a zarobkami obywateli.

Na pytanie, czy podwyżki są konieczne, premier nawiązała do kupna samolotów dla VIP-ów. W ocenie premier ważne jest, by o takiej zmianie rozmawiać, ale kiedyś będzie trzeba podjąć decyzję.

- Wynagrodzenia to oczywiście bardzo drażliwa sprawa. W mojej ocenie nie ulega wątpliwości, że należy podnieść wynagrodzenia wiceministrów, podsekretarzy stanu. To ludzie, którzy często pracują najciężej - kończyła temat premier.

Czytaj: Kukiz ostro o propozycji podwyżek dla polityków

Projekt PiS zakłada, że wynagrodzenie osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe ma składać się z wynagrodzenia zasadniczego, będącego dwukrotnością sumy przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim roku budżetowym oraz minimalnego wynagrodzenia w danym roku budżetowym, a także dodatku funkcyjnego.

Przy obliczaniu dodatku funkcyjnego brane mają być pod uwagę wskaźniki takie jak: wzrost PKB, wskaźnik Giniego (który używany jest przede wszystkim do pomiaru nierównomiernego rozkładu dóbr, a szczególnie nierównomiernego rozkładu dochodu np. gospodarstw domowych), przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej i minimalne wynagrodzenie.

Projekt zakłada, że wysokość wynagrodzenia osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe obliczać będzie prezes Głównego Urzędu Statystycznego na dzień 10 marca danego roku i ogłaszał w Monitorze Polskim. Będzie ona obowiązywać od 1 kwietnia danego roku do dnia 31 marca roku następnego.

W projektowanej nowelizacji zamieszczono również przepisy regulujące przyznawanie nagród dla premiera, ministrów, szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz sekretarzy i podsekretarzy stanu. Proponuje się aby Rada Ministrów ustalała, w drodze uchwały, wysokość nagród dla premiera, ministrów oraz szefa KPRM. Nagrody dla sekretarzy i podsekretarzy stanu ma ustalać premier na wniosek właściwego ministra.

Posłowie PiS proponują też zmiany w ustawie o wykonywaniu mandatu posła i senatora. Uposażenie parlamentarzystów ma składać się z wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego obliczanego według wzorów, które będą obowiązywały osoby zajmujące kierownicze stanowiska.

 

×

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Premier Beata Szydło przeciwna podwyżkom proponowanym przez PiS

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!