Premier Beata Szydło ma rozmawiać telefonicznie z kanclerz Angelą Merkel o Tusku

Premier Beata Szydło ma rozmawiać telefonicznie z kanclerz Angelą Merkel o Tusku
Premier ma rozmawiać z Angelą Merkel. Jakie będzie stanowisko rządu? (fot. KPRM/flickr.com)

• Przyszłość Donalda Tuska ma być przedmiotem środowej (1 marca) rozmowy telefonicznej między premier Beatą Szydło i kanclerz Niemiec Angelą Merkel.
• Media dotarły do argumentów, jakich ma użyć polska polityk, wszystkie mają świadczyć na niekorzyść byłego premiera.
• Tusk ma mieć poparcie swojej rodziny politycznej w Unii - Europejskiej Partii Ludowej (EPP).

Z informacji stacji "RMF FM" wynika, że jeszcze w środę(1 marca) Beata Szydło odbędzie telefoniczną rozmowę z kanclerz Angelą Merkel. Tematem kluczowym wymiany poglądów ma być przyszłość Donalda Tuska w Unii Europejskiej i brak poparcia dla niego przez polski rząd.

Do tej pory polscy ministrowie i premier wstrzymywali się w zajmowaniu jednoznacznego stanowiska wobec drugiej kadencji Donalda Tuska w Radzie Europejskiej, choć nie było tajemnicą, że są sceptyczni. Jarosław Kaczyński kategorycznie odmówił we wtorek (28 lutego) poparcia dla Tuska. Jeszcze miesiąc temu mówiło się o najbardziej optymistycznym scenariuszu głosowania nad przyszłością Tuska, w którym Warszawa wstrzyma się od zabrania głosu.

Szydło ma mieć trzy argumenty

Jeśli informacje RMF się potwierdzą, to będzie to precedensowe wydarzenie, gdy rząd kraju pochodzenia kandydata na wysokie stanowisko w Unii nie tylko odmawia mu poparcia, ale i działa na jego niekorzyść.

Czytaj też: Szef klubu PIS nie potwierdził żadnych rozmów o stanowisku szefa Rady Europejskiej

Stacja podaje, że premier Beata Szydło ma przedstawić kanclerz trzy argumenty przeciwne Tuskowi. Pierwszym jest niepowodzenie Tuska w temacie Brexitu w 2016 roku. Donald Tusk nie pomógł rządowi Wielkiej Brytanii przekonać Anglików do pozostania Unii, co jasno trzeba odczytać (w ocenie rządu) jako porażkę.

Drugim argumentem jest bezczynność Tuska w temacie uchodźców, którzy w 2015 i 2016 napłynęli do Europy. Rząd ma argumentować, że Tusk w tym temacie się także nie popisał.

W końcu trzeci argument to  już sprawa stricte polska. Szydło ma wskazać, że Tusk nie jest bierny w polityce krajowej, a tego oczekuje się od osoby piastującej jego stanowisko.

Merkel i Europejska Partia Ludowa za Tuskiem

W lutym Angela Merkel była w Warszawie i spotkała się z szeregiem polskich polityków, w tym także z Jarosławem Kaczyńskim i przedstawicielami opozycji. W czasie tych rozmów oficjalnie nie przyznano, że toczyły się negocjacje o osobie Donalda Tuska, choć część spekulacji sugerowała że było inaczej. Merkel ceni sobie Tuska i najprawdopodobniej poprze go z całym niemieckim rządem. Ocenia się, że miała instrumentalną rolę także przy jego wyborze w 2014 roku.

Poparcie dla Donalda Tuska ostatnio wyraził także lider Europejskiej Partii Ludowej (EEP) Joseph Daul. Wpis Daula na Twitterze głosił we wtorek (28 lutego):

- Europejska Partia Ludowa i ja stoimy w pełni za Donaldem Tuskiem w jego próbie powtórnego wyboru na szefa Rady Europejskiej. Jego oddanie, ciężka praca pozostają dla nas nieocenionym wkładem.

 

×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Premier Beata Szydło ma rozmawiać telefonicznie z kanclerz Angelą Merkel o Tusku

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!