Prawo wodne, Tadeusz Rzepecki: Podwyżka dla przedsiębiorstw wyniesie do 30 proc.

Prawo wodne, Tadeusz Rzepecki: Podwyżka dla przedsiębiorstw wyniesie do 30 proc.
Tadeusz Rzepecki o regulatorze cen: Wiele firm wręcz oczekuje na takie rozwiązanie. (fot. PTWP)

• Ministerstwo Środowiska zapewnia, że wprowadzenie Nowego prawa wodnego nie będzie się wiązało z drastycznymi podwyżkami cen wody.
• Przedsiębiorstwa będą płacić jednak więcej – nawet o 30 proc. Tak wynika z wyliczeń przedstawionych przez prezesa Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie Tadeusz Rzepeckiego.
• Z drugiej strony Rzepecki z optymizmem spogląda na kwestię regulatora cen, który będzie ustalał górne stawki opłat. O ile nie będzie pełnił on roli „kagańca”.

Trwa dyskusja o skutkach wprowadzenia nowego Prawa wodnego. Strona samorządowa i przedsiębiorstwa wyliczają jakie podwyżki czekają mieszkańców w związku z wprowadzeniem tzw. opłat za pobór wody - ministerstwo mówi zaś o znacznie mniejszych kwotach.

Jak podkreśla jednak prezes Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie Tadeusz Rzepecki w rozmowie z Portalsamorzadowy.pl, podwyżki będą biły po kieszeniach, szczególnie przedsiębiorstwa.

- To nie jest nasz wymysł, ale wynika z wyliczeń. Przy tych opłatach, jakie mają spaść na przedsiębiorstwa, ta podwyżka dotycząca dostaw wody i usług kanalizacyjnych wahać się będzie od 5 do 30 procent, średnio to będzie 17 procent – mówi Rzepecki.

Jednocześnie prezes optymistycznie odnosi się do Krajowego regulatora cen, który będzie regulował górne stawki opłat za wodę.

- Wiele firm wręcz oczekuje na takie rozwiązanie. Nawet przeprowadzaliśmy ankietę i ok. 40 procent przedsiębiorstw chciałoby takiego regulatora. Dlaczego? Bo dzisiejszy system nie każdemu odpowiada, bardzo często wnioski taryfowe są rozpatrywane niemerytorycznie, tylko bardziej politycznie. Regulator wprowadziłby jasne reguły – mówi prezes Wodociągów Polskich.

Dodaje jednak, że z drugiej strony wiele firm się obawia, że to nie będzie regulacja, ale pewien „kaganiec”.

- Sugerowały to pewne wypowiedzi członków rządu, w myśl których powinno być zapisane, że „opłata nie może być wyższa niż…”. A to kłóci się z bardzo zróżnicowanymi kosztami dostarczania wody w zależności od regionu – mówi.

Na słowa NIK, mówiące o tym, że spółki wodociągowe dysponują dużymi pieniędzmi na pokrycie kosztów, Rzepecki reaguje: - W mojej spółce 2/3 zysku to zysk wirtualny, księgowy – proszę oczywiście nie mylić z „wirtualną księgowością”. To jest po prostu obowiązkowy przypis do zysku czegoś, co dostaliśmy od Unii. Tych pieniędzy w spółce nie ma – zaznacza.

Całą rozmowę czytaj na Portalsamorzadowy.pl.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prawo wodne, Tadeusz Rzepecki: Podwyżka dla przedsiębiorstw wyniesie do 30 proc.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!