XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Prasa zagraniczna: idealne skopiowanie modelu węgierskiego w Polsce nie jest możliwe

Prasa zagraniczna: idealne skopiowanie modelu węgierskiego w Polsce nie jest możliwe
Węgierski tygodnik zauważa, że rząd polski wyraźnie idzie śladem węgierskim, także, jeśli chodzi o Trybunał Konstytucyjny (fot. pixabay)

• Istnieją bardzo duże podobieństwa między posunięciami ekip rządzących na Węgrzech i w Polsce
• Nie brakuje też różnic, które sprawiają, że doskonałe skopiowanie modelu węgierskiego nad Wisłą nie będzie możliwe.
• Taką ocenę w czwartek, 11 sierpnia, przedstawił węgierski tygodnik „Figyeloe”.

"Europejska elita polityczna obawia się w przypadku Polski przyjęcia węgierskiego modelu, ale do idealnej adaptacji nie ma warunków" - czytamy w tekście zatytułowanym "W Warszawie szykuje się gorąca jesień".

Zdaniem tygodnika jest bardzo dużo analogii między krajami, m.in. w obu państwach przywódcy zdają sobie sprawę ze znaczenia kontroli nad mediami - "niemal na wzór węgierski stworzono (w Polsce) radę ds. mediów i jest szykowana nowa ustawa medialna, która dawałaby mianowanym przez rząd szefom telewizji i radia wolną rękę w zwalnianiu dowolnego pracownika".

"Rząd polski wyraźnie idzie śladem węgierskim także, jeśli chodzi o Trybunał Konstytucyjny" - dodaje tygodnik.

Jako kolejne podobieństwo wymienia realizowanie kursu politycznego przy pomocy osób zbliżonych do rządu, upatrując kogoś takiego np. w Jacku Kurskim. Jego przypadek pokazuje jednak według "Figyeloe" także jedną z różnic między dwoma krajami.

Czytaj też: Viktor Orban spotkał się z Jarosławem Kaczyńskim

Przypominając sytuację z odwołaniem Kurskiego, tygodnik cytuje zorientowanego w sprawach Polski Miklosa Mitrovitsa z Węgierskiej Akademii Nauk: "Ta nieco chaotyczna sytuacja świadczy o tym, że PiS jest dużo bardziej heterogeniczny niż Fidesz i znacznie trudniej będzie utrzymać jedność tego obozu".

Za poważną różnicę tygodnik uważa też to, że PiS nie ma większości dwóch trzecich głosów w parlamencie, jaką przez długi czas dysponowała koalicja rządząca na Węgrzech, i jest "niemal nieobecny w samorządach, a wielkie miasta są w rękach Platformy Obywatelskiej i opozycji".

PiS nie tylko nie ma - jak pisze gazeta - większości wystarczającej do zmiany konstytucji, ale też w kraju - w przeciwieństwie do Węgier z 2010 r., gdy władzę przejmował Fidesz - nie ma kryzysu gospodarczego.

"Figyeloe" pisze, że dotychczas energia władz polskich koncentrowała się głównie na szczycie NATO w Warszawie oraz Światowych Dniach Młodzieży, ale jesienią "rewolucja" może przyśpieszyć.

Powołując się na opinię prof. Bogdana Góralczyka z Uniwersytetu Warszawskiego, tygodnik pisze jednak, że w Polsce nie jest możliwa tak silna centralizacja władzy jak na Węgrzech, gdyż liberalna i lewicowa opozycja dysponuje wspólnie większą siłą niż PiS, a KOD potrafi wyprowadzać na ulice tysiące ludzi.

Czytaj też: Orban broni Polski przed szefem Parlamentu Europejskiego: To podwójne standardy

"PiS nie ma też gospodarczego zaplecza i korupcja jest dużo mniej rozpowszechniona niż u nas [na Węgrzech]" - czytamy.

"Największą jednak różnicę między polską i węgierską polityką stanowi wiara w integrację euroatlantycką - dla Polaków więź z Ameryką i Europą ma żywotne znaczenie, jako ochrona przed Rosją. Warszawa patrzy na świeżo upieczoną przyjaźń węgierskiej dyplomacji z Rosją z pewnym brakiem zrozumienia. Dla nas zaś może być dziwne, że antyniemieckie deklaracje Kaczyńskiego dotyczą nie tylko polityki w Berlinie, ale że regularnie docina on także niemieckim inwestorom" - pisze tygodnik.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prasa zagraniczna: idealne skopiowanie modelu węgierskiego w Polsce nie jest możliwe

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!