XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Pracownicy delegowani: Litwa popiera Polskę w sporze z Emmanuelem Macronem

Pracownicy delegowani: Litwa popiera Polskę w sporze z Emmanuelem Macronem
Premier Beata Szydło spotkała się z premierem Litwy Sauliusem Skvernelisem (fot.premier.gov.pl/P. Tracz/flickr)

Od kiedy rządzi PiS, nie było spotkań premierów Polski i Litwy ani w Warszawie, ani w Wilnie. Do teraz. Saulius Skvernelis pojawił się w stolicy Polski. Okazało się, że Litwa ma podobne podejście do swobody przepływu usług w UE jak Polska.

Przekaz premiera Litwy Sauliusa Skvernelisa w sprawach, które dzieliły Warszawę i Wilno, brzmi: "Mój rząd pracuje, a nie obiecuje" - informuje "Rzeczpospolita".

Jak czytamy w "Rzeczpospolitej", od kiedy rządzi PiS, nie było spotkań premierów Polski i Litwy ani w Warszawie, ani w Wilnie. Do teraz. Saulius Skvernelis pojawił się w stolicy Polski. Wcześniej jego rząd wykonał gest pod adresem Orlenu, właściciela rafinerii w Możejkach (doszło do podpisania umowy z Kolejami Litewskimi). A władze lokalne, szczególnie w stolicy, nadały odpowiedni status polskim szkołom. W przeddzień wizyty okazało się jeszcze, że trzy polskie kanały telewizyjne będą mogły być odbierane na Litwie.

Zanim Saulius Skvernelis porozmawiał we wtorek (5 września) z Beatą Szydło (i, w szerszym gronie, z przedstawicielami Łotwy i Estonii, bo nie była to wizyta bilateralna, lecz malutki szczyt polsko-bałtycki), w poniedziałek (4 września) wieczorem przeprowadził z liderem PiS Jarosławem Kaczyńskim długą rozmowę o wszystkim - od inwestycji, przez mniejszości narodowe, po sport.

Czytaj też: Propozycje KE o pracownikach delegowanych oznaczają kłopoty

W Warszawie okazało się, że Litwa ma podobne podejście do swobody przepływu usług w UE jak Polska. Stanie po naszej stronie w sporze zainicjowanym przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona w sprawie pracowników delegowanych, przynajmniej w sferze transportu. "Będziemy bronić naszych kierowców tirów" - powiedział "Rzeczpospolitej".

Nie krytykował Polski za to, za co krytykuje ją Komisja Europejska. Pytany przez dziennikarza "Rzeczpospolitej", co by jego kraj zrobił, gdyby ważyła się sprawa odebrania Polsce prawa głosu w Radzie Europejskiej, najpierw stwierdził, że ma nadzieję na kompromis, którego "jak mówiła, szuka premier Beata Szydło".

"A jeżeli jednak doszłoby do głosowania dotyczącego takiej kary dla Polski, jak się zachowa" - dopytywał dziennikarz gazety. Wtedy stanowisko brzmiałoby: "wiemy, że to jest nasz sąsiad".

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pracownicy delegowani: Litwa popiera Polskę w sporze z Emmanuelem Macronem

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!