Powstanie Warszawskie. Prezes IPN: Muzeum Powstania tworzą młodzi ludzie

Powstanie Warszawskie. Prezes IPN: Muzeum Powstania tworzą młodzi ludzie
Jarosław Szarek w dniu jego zaprzysiężenia na szefa IPN w Sejmie. (fot.: ipn.gov.pl)

● Nowy prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek przypomina, że Muzeum Powstania Warszawskiego tworzą dzisiaj młodzi ludzie.
● Mówi "gdyby nie oni, to mielibyśmy martwe Muzeum".
● Politycy oceniają, że Powstanie było ważnym elementem budowania tożsamości współczesnego młodego pokolenia.

Poranny gość TVP, nowy szef Instytutu Pamięci Narodowej (IPN), Jarosław Szarek mówił o Powstaniu Warszawskim. Rozmowa miała miejsce w dzień rocznicy wybuchu Powstania, 1 sierpnia. Polski historyk, który w wyniku ostatnich zmian legislacyjnych został szefem IPN komentował ostatnie lata polityki historycznej w Polsce.

- Mówiono, że historia jest balastem i podkreślano "wybierzmy przyszłość" - mówił Szarek. Po czym odwołał się do inicjatywy Muzeum Powstania Warszawskiego. - Sami liderzy deprecjonowali pamięć o przeszłości. Mówiono, że młodzież się tym nie interesuje. Wola prezydenta Lecha Kaczyńskiego sprawiła, że powstało Muzeum Powstania Warszawskiego, które tworzą młodzi ludzie.

Szef IPN przytoczył, jakie osoby odwiedzają wzniesioną w 2004 roku nową siedzibę Muzeum Powstania. - To głównie młodzi ludzie odwiedzają tę ekspozycję - mówił. - Gdyby nie oni, to mielibyśmy martwe Muzeum.

Obchody Powstania Warszawskiego są licznie uświetniane obecnością polskich głównych oficjeli. Prezydent Andrzej Duda, do tych, którzy brali udział w Powstaniu Warszawskim pisał:

- Chcemy, by powstanie 1944 r. było źródłem dumy i inspiracji do pracy dla suwerennej Rzeczpospolitej - i dalej. - Mimo różnic ideowych Polacy stanęli do walki razem, zjednoczeni ponad podziałami politycznymi. Wszyscy - narodowcy i socjaliści, syndykaliści i chadecy, konserwatyści i liberałowie. Bo to, co ich łączyło było mocniejsze niż to, co dzieliło. Łączyło ich pragnienie wolności, bycia gospodarzami we własnej ojczyźnie, suwerennego decydowania o swoim kraju.

Więcej o obchodach Powstania w naszym kalendarium wydarzeń tygodnia.

Senator Jan Żaryn, historyk i polityk obozu rządzącego przypominał w wypowiedzi dla PAP, jak istotne było, w jego ocenie, Powstanie Warszawskie.

- Jest to data ważna nie tylko dlatego, że przegraliśmy ostatnią, jak dziś wiemy z perspektywy, szansę odzyskania niepodległości, że zginęło całe miasto, zamienione w gruzowisko, ale także dlatego, że ludzie wówczas odpowiedzialni za Polskę, a szczególnie dla mnie dramatyczna postać generała Bora- Komorowskiego, musieli podjąć potwornie ciężką, trudną do uniesienia decyzję.

Powstanie Warszawskie było zbrojnym zrywem okupowanej Warszawy, który trwał od 1 sierpnia do 3 października 1944 roku. Celem akcji było wyzwolenie polskiej stolicy spod okupacji niemieckiej nim wkroczy do niej Armia Czerwona, lub przynajmniej osłabienie obrony niemieckiej do czasu ofensywy sowietów.

W wyniku powstania Polska strona straciła około 10 tys. żołnierzy, a straty cywilne szacowane są na 150 do nawet 200 tys. zabitych. Cywile stanowili najliczniejszą grupę walczącą w starciach. Armia Trzeciej Rzeszy w przeciągu dwóch miesięcy trwania powstania praktycznie zrównała Warszawę z ziemią.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!