Powstała koalicja „NIE dla chaosu w szkole”

• Polska szkoła nie potrzebuje rewolucji, lecz mądrych i przemyślanych zmian – przekonują członkowie powołanej w środę - w reakcji na planowaną reformę systemu edukacji - koalicji „NIE dla chaosu w szkole”.
• Przystąpili do niej m.in. Związek Nauczycielstwa Polskiego i Społeczne Towarzystwo Oświatowe.

Koalicję, jak informuje ZNP, tworzą organizacje, instytucje, ruchy społeczne, rodzice i nauczyciele, "którym leży na sercu dobro dzieci i młodzieży".

Do koalicji przystąpili m.in. Obywatele dla Edukacji, Przestrzeń dla Edukacji, Stowarzyszenie Rodzice dla Edukacji, Społeczne Towarzystwo Oświatowe, Krajowe Forum Oświaty Niepublicznej, Komitet Obrony Demokracji, Społeczny Monitor Edukacji, Evidence Institute i Związek Nauczycielstwa Polskiego.

Formuła koalicji - jak wskazują jej inicjatorzy - jest otwarta. Organizacje zamierzają opracować, pod hasłem "NIE dla chaosu w szkole", ulotki dla rodziców.

W związku z planowaną reformą edukacji Związek Nauczycielstwa Polskiego przygotował harmonogram działań przeciwko projektowanej zmianie ustroju szkolnego. Uchwałę w tej sprawie prezydium ZG ZNP podjęło w poniedziałek (22 sierpnia).

Harmonogram przewiduje m.in. wspólne działania podejmowane z organizacjami pozarządowymi, rodzicami i samorządami w ramach społecznego ruchu przeciwko projektowanym zmianom w ustroju szkolnym. W środę w warszawskiej siedzibie ZNP odbyło się spotkanie przedstawicieli organizacji pozarządowych i rodziców.

Planowane jest m.in. prowadzenie kampanii informacyjnej o projektowanych zmianach programowych i strukturalnych w szkolnictwie oraz możliwych konsekwencjach tych zmian dla uczniów, rodziców i nauczycieli. W jej ramach ZNP chce przekazać list otwarty do rodziców i nauczycieli, zbierać podpisy pod petycją "w obronie polskiej szkoły", organizować pikiety pod urzędami wojewódzkimi oraz spotkania otwarte dla nauczycieli i rodziców.

Zdaniem ZNP reforma wywoła chaos i spowoduje masowe zwolnienia pracowników oświaty. Związkowcy uważają też, że reforma stwarza więcej zagrożeń niż szans, a jej skutkiem będzie obniżenie poziomu jakości edukacji. Według szacunków ZNP zagrożone będą etaty co najmniej 37 tys. nauczycieli gimnazjów, a wypowiedzenia otrzymają dyrektorzy 7,5 tys. gimnazjów.

Szefowa MEN Anna Zalewska zapewnia, że nie ma zagrożenia zwolnieniami nauczycieli w związku z reformą. Jak wyjaśnia, nauczyciele zatrudnieni w szkołach aktualnie funkcjonujących, od 1 września 2017 r. z urzędu staną się nauczycielami szkół tworzonych w ramach nowego systemu. "Zwolnienia będą wynikały tylko i wyłącznie z niżu demograficznego" - powiedziała w środę minister edukacji.

Projekty dot. zmian mają zostać przekazane do konsultacji społecznych w połowie września. Pierwszym etapem zmian będzie wdrażanie od 1 września 2017 r. nowej struktury szkół - przekształcenie sześcioletnich szkół podstawowych w ośmioletnie, wygaszanie gimnazjów i uruchomienie pierwszych klas szkół branżowych I stopnia. Resort zapewnia, że rozwiązania przewidują dogodne dla organów prowadzących możliwości dostosowania do nowej struktury szkół, ze stabilnymi rozwiązaniami przejściowymi. 

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Powstała koalicja „NIE dla chaosu w szkole”

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!