XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Powstał Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego

Powstał Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego
Fot. MKiDN

• Badanie, popularyzacja i dokumentowanie wiedzy na temat zbrodni nazistowskich i komunistycznych – m.in. takie są główne cele Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego.
• 5 kwietnia br. ogłoszono powołanie nowej instytucji.
• W uroczystości udział wzięli wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński oraz podsekretarz stanu w MKiDN dr Magdalena Gawin – inicjatorka powstania Ośrodka.

Podstawą funkcjonowania Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego są dwa zarządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 29 kwietnia br.: o utworzeniu nowej instytucji kultury oraz o nadaniu statutu Ośrodkowi.

Oprócz wymienionych wcześniej celów, Działalność Ośrodka będzie dotyczyła m.in. popularyzacji w Polsce i za granicą dorobku naukowców polskich i zagranicznych w zakresie badań nad totalitaryzmami i historią XX wieku; inicjowania, prowadzenia i wspierania projektów naukowych, badawczych, edukacyjnych oraz akcji społecznych, związanych z historią XX wieku oraz upowszechniania ich wyników; inspirowania, wspierania i upowszechniania zjawisk w kulturze i sztuce nawiązujących do historii i doświadczenia totalitaryzmu w XX wieku.

Aby zrealizować powyższe cele Ośrodek będzie współpracował z innymi instytucjami oraz ludźmi kultury i nauki w Polsce i za granicą.

Pierwszym ważnym przedsięwzięciem Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego jest program "Zapisy terroru. Świadectwa przed Główną Komisją Badania Zbrodni Niemieckich/Komisją Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu". Program ten inicjuje utworzenie cyfrowego polsko-angielskiego repozytorium dokumentów historycznych dotyczących zbrodni nazistowskich i komunistycznych. 1 sierpnia 2016 roku, w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, Ośrodek planuje publikację pół tysiąca zeznań mieszkańców Warszawy i ocalałych z ludobójstwa na Woli. 

Przełom w udostępnianiu polskim i zagranicznym odbiorcom nieznanych szerszej publiczności materiałów źródłowych jest możliwy dzięki porozumieniu zawartemu z Instytutem Pamięci Narodowej.

Powołanie Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego 29 kwietnia 2016 r. jest zwieńczeniem starań pomysłodawczyni przedsięwzięcia - wiceminister Magdaleny Gawin. Pierwszym etapem prac było podpisanie 11 lutego 2016 r. w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego umowy inaugurującej program "Zapisy terroru" między Instytutem Pamięci Narodowej a Narodowym Centrum Kultury. W uroczystości wzięła udział rodzina rotmistrza Witolda Pileckiego: córka - Zofia Pilecka-Optułowicz, syn - Andrzej Pilecki oraz siostrzeniec, prof. Edward Radwański z żoną. Wiceminister powiedziała wtedy: 

"Pragniemy by świadectwa polskich obywateli rozległy się szerokim echem nie tylko w Polsce, ale by dotarły do różnych zakątków świata. (…) Udostępnienie i przetłumaczenie tych protokołów na angielski to krok w kierunku umiędzynarodowienia wiedzy na temat reżimów totalitarnych w okupowanej Polsce. Żyjemy w czasach, w których odchodzą ostatni świadkowie najstraszniejszej w dziejach ludzkości wojny. W czasach, w których historyczna wina i polityczna odpowiedzialność za zniszczenie państwa polskiego i terror są poddawane relatywizacji. Zeznania Polaków przywracają właściwe miary, proporcje i prawdę o tamtym czasie. (...) To ważny zwrot w polityce historycznej naszego państwa".

Patronem Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami jest rotmistrz Witold Pilecki. Bohater polskiego podziemia, awansowany pośmiertnie do stopnia pułkownika, symbol solidarności z ofiarami i tragicznej walki jednostki z dwoma totalitaryzmami: nazistowskim i komunistycznym.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Powstał Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!