XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Powołano nową Radę do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych

15 przedstawicieli środowisk kombatanckich i represjonowanych powołano do nowej Rady ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Nominacje w Belwederze wręczyli reprezentujący prezydenta minister Wojciech Kolarski i p.o. szef Urzędu ds. Kombatantów Jan J. Kasprzyk.

W skład nowej Rady weszli: przedstawicielka m.in. Światowego Związku Żołnierzy AK mjr Eugenia Maria Cegielska; prezes Zarządu Głównego Związku Sybiraków Kordian Borejko; prezes Zarządu Głównego Związku Sybiraków płk Marian Kazubski; prezes Zarządu Obwodu Warszawa Zrzeszenia WiN Stowarzyszenia Społeczno-Kombatanckiego ppłk Waldemar Kruszyński; reprezentująca środowiska emigracyjne wdowa po ostatnim prezydencie na uchodźstwie Karolina Kaczorowska; prezes Zarządu Klubu Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari płk Zygmunt Łabędzki; żołnierz AK i prawnik Bogusław Nizieński oraz prezes Zarządu Głównego Związku Młodocianych Więźniów Politycznych lat 1944-1956 "Jaworzniacy" kpt. Jerzy Pruszyński.

Do Rady powołani zostali też: prezes Zarządu Głównego Polskiego Związku byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych Stanisław Zalewski; prezes Zarządu Głównego Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego mjr Jadwiga Obrembalska; prezes Ogólnopolskiego Związku Żołnierzy Batalionów Chłopskich płk dr inż. Zbigniew Zaborowski; prezes Zarządu Głównego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych płk dr hab. Ryszard Sobierajski; wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich ppłk Zbigniew Galperyn; przewodniczący Zarządu Głównego Stowarzyszenia Szarych Szeregów prof. Wojciech Wolski i prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej mjr Leszek Żukowski.

"To, że uroczystość wręczenia nominacji do Rady Kombatanckiej odbywa się w Belwederze to dowód na to, jak ogromną wagę prezydent przywiązuje do współpracy ze środowiskami kombatanckimi i jak je ceni. Państwa rola jest nie tylko doradcza i opiniodawcza, ale państwo są wzorem zaangażowania dla tych, którzy pełnią służbę publiczną" - mówił w środę podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski, składając gratulacje w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy.

Jak zaznaczył podczas inauguracji Rady p.o. szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, marszałek Józef Piłsudski, który miał siedzibę w Belwederze uczył, że "pracę dla Rzeczpospolitej zawsze trzeba traktować w kategorii służby".

"Służby Polsce i służby drugiemu człowiekowi. Myślę, że tak też Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych swoją misję pojmuje i wypełnia. To państwo nauczyli nas jak najpiękniej kochać ojczyznę i jak kochać drugiego człowieka, współobywatela. Dlatego pracownicy Urzędu starają się wytworzyć taką atmosferę i tak wam służyć, aby być głosem waszego środowiska w strukturach administracji publicznej" - mówił Kasprzyk.

Przed uroczystością w asyście honorowej Wojska Polskiego złożono kwiaty przed pomnikiem marszałka Piłsudskiego.

Rada do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych to organ opiniodawczo-doradczy działający przy szefie Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Jej członków powołuje szef Urzędu spośród kombatantów i osób represjonowanych z zachowaniem właściwej reprezentacji poszczególnych środowisk. Składa się ona z 12 do 15 osób. Członkowie pełnią swe funkcje społecznie, spośród swego grona wybierają przewodniczącego, zastępców i sekretarza. Rada może powoływać zespoły i komisje problemowe.

Do jej zadań należy opiniowanie podejmowanych przez Urząd inicjatyw legislacyjnych, zgłaszanie wniosków lub postulatów w sprawach istotnych dla kombatantów i osób represjonowanych. Rada może występować z apelami i postulatami do społeczeństwa, środowiska kombatanckiego oraz do władz państwowych i samorządowych. Swoje opinie wyraża w postaci uchwał, które przyjmowane są zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowy członków. Wyjątkiem są zagadnienia związane z apelami i postulatami do środowisk kombatanckich, władz państwowych i samorządowych, w takich sytuacjach wymagana jest jednomyślność członków Rady.(PAP)

 

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Powołano nową Radę do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!