Posłowie głosowali wyjątkowo zgodnie: 2017 rokiem Wisły

Posłowie głosowali wyjątkowo zgodnie: 2017 rokiem Wisły
Posłowie Sejmu RP przyjęli uchwałę ustanawiającą 2017 – Rokiem Rzeki Wisły. Fot. mat. prasowe

Niemal jednogłośnie, przy zaledwie jednym głosie wstrzymującym się, posłowie Sejmu RP przyjęli uchwałę ustanawiającą 2017 – Rokiem Rzeki Wisły. W ten sposób polscy parlamentarzyści po raz pierwszy uhonorowali przepływającą przez środek naszego kraju rzekę - tak samo jak dotychczas honorowano bohaterów narodowych czy znaczące wydarzenia.

Zdaniem fundacji Rok Rzeki Wisły, która reprezentuje Społeczny Komitet Obchodów i jest współpomysłodawcą inicjatywy, przyjęta przez Sejm uchwała przyczyni się do wypromowania Wisły jako unikalnego obszaru naturalnego i turystycznego, zwróci uwagę na jej potencjał edukacyjny i gospodarczy – zwłaszcza w skali lokalnej, a także – położy nacisk na jej rolę kulturo, a nawet państwowo – twórczą.

Wisła – ponad podziałami: tak o przyjętej w sprawie „Królowej Polskich Rzek” uchwale powiedzieć można, obserwując polskich parlamentarzystów, na co dzień toczących przecież ze sobą zażarte spory. Temat liczącej blisko 1047 kilometrów rzeki rzeczywiście zgasił na chwilę różnice zdań pomiędzy wszystkimi ugrupowaniami parlamentarnymi.  

- Wisła jest magiczna, różnorodna i na dodatek dotyczy każdego z nas. Jej dorzecze zajmuje niemal  60 procent całego polskiego terytorium. Paradoksalnie jednak wciąż jest zbyt mało znana, obarczona stereotypami, które właśnie przy okazji 2017 roku trzeba „odczarować”, 

a samą rzekę – przekazać w pełne władanie lokalnym społecznościom – mówi Robert Jankowski z fundacji Rok Rzeki Wisły, która jest jednym z głównych pomysłodawców ogłoszenia 2017 rokiem Wisły.  

Podobnego zdania są na przykład naukowcy i działacze społeczni.

- Historia Polski to historia Wisły: zawsze na zachód, na wschód, wzdłuż Wisły, i na obu jej krańcach, ale współcześnie coraz rzadziej na samej rzece. Zdumiewające, że Wisła będąca  geograficzną i historyczną osią kraju dzisiaj przepływa przez Polskę, ale jakby  na jej marginesie. Nawet w samej stolicy Polski przez Wisłę przejeżdża się mostami z miasta do miasta ponad rzeką i nie zmienia tego faktu to, że w ostatnich latach kieruje się uwagę ku nabrzeżom, choć nadal mało ku samej rzece. Daleko jeszcze do popularności, jaką cieszyła się przez wieki aż do okresu tuż powojennego – mówi doktor Marek Ostrowski z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, twórca Studiów Wiślanych w Akademii Wiedzy o Mieście.

Nadanie najwyższej rangi polskiej rzece to akt bez precedensu. Umożliwi zwrócenie uwagi opinii publicznej na potencjał Wisły, a – jak twierdzą zgodnie działacze społeczni czy eksperci – jest on przecież ogromny. Od gospodarczego przez turystyczny i kulturalny aż po edukacyjny, a nawet społeczny.

- Mamy nadzieję, że jeszcze przed oficjalną inauguracją Roku Wisły, będzie można rozpocząć działania prezentujące, czym naprawdę jest Wisła i jaką rolę odgrywa w kształtowaniu się polskiego społeczeństwa, i to w każdym wymiarze – dodaje Robert Jankowski. Tym bardziej, że walory największej z polskich rzek dla wielu Polaków pozostają wciąż wielką tajemnicą.

 

×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Posłowie głosowali wyjątkowo zgodnie: 2017 rokiem Wisły

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!