XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Posiedzenie: Rząd obraduje nad projektem umożliwiającymi ponowne wykorzystanie informacji publicznych

Posiedzenie: Rząd obraduje nad projektem umożliwiającymi ponowne wykorzystanie informacji publicznych
Rząd zająć ma się m.in. projektem ustawy o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego (fot.premier.gov.pl)

Trwa posiedzenie rządu. Podczas obrad ma zająć się m.in. projektowanymi przepisami umożliwiającymi ponowne wykorzystanie informacji sektora publicznego oraz uznawanie kwalifikacji zawodowych w państwach UE.

W obecnym porządku obrad rządu nie ma projektu ustawy Prawo zamówień publicznych, który figurował w nim w poniedziałek.

Rząd zająć ma się m.in. projektem ustawy o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego. Nowe przepisy mają dostosować polskie ustawodawstwo do unijnej dyrektywy, która powinna była zostać wdrożona do polskiego prawa do 18 lipca 2015 r. Projekt założeń ustawy został przyjęty przez rząd Ewy Kopacz 4 sierpnia 2015 r., przepisów nie zostały jednak uchwalone w poprzedniej kadencji.

Nowe przepisy mają umożliwić ponowne wykorzystanie i przetwarzanie zbiorów muzeów, archiwów i bibliotek i wpłynąć na rozwój gospodarki i nowych usług. Przykładem już działającego takiego ponownego wykorzystania informacji publicznej są wyszukiwarki połączeń autobusowych i tramwajowych w dużych miastach. Nowe przepisy mają pozwolić również przetwarzać - także dla celów komercyjnych - zdigitalizowane zdjęcia z I wojny światowej, obrazy Jana Matejki, skany archiwalnych dokumentów czy starych map.

Udostępnianiu będą jednak podlegać tylko te informacje sektora publicznego, które nie są przedmiotem praw własności intelektualnej osób trzecich. Chodzi tu przede wszystkim o autorskie prawa majątkowe.

Rada Ministrów zająć ma się we wtorek ponadto projektem ustawy o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich UE. Jego celem jest zminimalizowanie barier, jakie przeszkadzają w mobilności pracowników na wewnętrznym rynku Unii.

Nowe przepisy mają uprościć procedury związane z uznawaniem kwalifikacji zawodowych i ułatwić uznawanie kwalifikacji w zawodach, w których w państwach UE kształci się odmiennie. W ten sposób dostosowane zostanie polskie prawo do unijnej dyrektywy ws. uznawania kwalifikacji zawodowych. Projekt stworzy podstawy prawne pozwalające wprowadzić elektroniczny dokument zwany Europejską Legitymacją Zawodową (pozwalający załatwiać procedury drogą elektroniczną).

Rząd zajmie się także wnioskami do prezydenta o przedłużenie pobytu Polskiego Kontyngentu Wojskowego na Bałkanach oraz w Republice Środkowoafrykańskiej.

Na Bałkanach PKW wchodzi w skład Wielonarodowej Grupy Bojowej Wschód podległej dowództwu NATO. Rejonem działania Polaków są Kosowo i Macedonia; w razie potrzeby polskich sił będzie można użyć także w Bośni i Hercegowinie dla wsparcia działającej tam misji UE. Kontyngent do tej pory liczył do 300 żołnierzy i pracowników wojska; faktyczna liczba personelu na miejscu była o kilkadziesiąt osób niższa.

Główne zadania Polaków to monitorowanie przestrzegania porozumień i traktatów międzynarodowych, działania manewrowe, w tym demonstrowanie militarnej obecności sił międzynarodowych w Kosowie, patrolowanie powierzonego rejonu, identyfikacja i neutralizacja zagrożeń; a także wspieranie kosowskiej policji oraz tamtejszej misji UE w kontrolowaniu przestrzegania praworządności, monitorowanie - w ścisłej współpracy z lokalną społecznością - sytuacji bezpieczeństwa, a także wsparcie w przekazywaniu pomocy humanitarnej.

Siły międzynarodowe w Kosowie i Macedonii działają na podstawie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ z 10 czerwca 1999 r. Od tego samego roku w sojuszniczej misji uczestniczy polskie wojsko.

W unijnej misji w Republice Środkowoafrykańskiej uczestniczy obecnie dwóch polskich oficerów służących w jednostkach sztabowych. Poprzednio - do lutego br. Polska utrzymywała w tym kraju 50-osobowy kontyngent żandarmów, jeszcze wcześniej misję wspierali polscy lotnicy wykonujący loty transportowe z Francji.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Posiedzenie: Rząd obraduje nad projektem umożliwiającymi ponowne wykorzystanie informacji publicznych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!