XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Porozumienie Jastrzębskie: uroczystości z udziałem premier Beaty Szydło

Porozumienie Jastrzębskie: uroczystości z udziałem premier Beaty Szydło
Uroczystościach 36. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego (fot. Kancelaria Premiera)

• Premier Beata Szydło uczestniczyła w sobotę (3 września) w uroczystościach 36. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego.
• Prezydent Andrzej Duda do uczestników uroczystości rocznicowych w Jastrzębiu Zdroju napisał list.

Jastrzębie to jest symbol ciężkiej pracy ludzi Śląska, symbol walki o wolność, o godne życie, o godną pracę - podkreśliła w sobotę premier Beata Szydło podczas uroczystości rocznicowych w Jastrzębiu Zdroju.

Premier w trakcie wystąpienia przypomniała, że 36 lat temu górnicy powiedzieli "nie" komunistycznej władzy.

"Przyszli z postulatami bardzo prostymi. Z postulatami, które dzisiaj, dla nas w 2016 r., a szczególnie dla wielu młodych ludzi wydają się niezrozumiałymi ze względu na to, że to, o co upominali się wtedy górnicy, dzisiaj jest normalnością" - zwróciła uwagę szefowa rządu.

Szydło przypomniała, że górnicy domagali się wolnych sobót i niedziel czy zapewnienia podstawowych narzędzi pracy takich jak np. buty czy rękawice.

"To nie były wygórowane żądania, ale wtedy w 80. roku trzeba było o tę normalność upominać się i strajkować. I tak zrobili górnicy (...) Godna praca, godne życie, wywalczone zostało protestami ludzi, którzy wtedy w 80. roku mieli odwagę upomnieć się jeden o drugiego. Mieli odwagę stanąć w obronie wolności ojczyzny, rodzin polskich, polskich pracowników. W ramach tych Porozumień Sierpniowych, które wpisują się w Porozumienia Jastrzębskie - wtedy uchyliły się drzwi do wolności i za to należy się cześć i chwała. Za to ja wam wszystkim uczestnikom tych wydarzeń z serca dziękuję" - mówiła premier.

Porozumienie Jastrzębskie złożyło się na fundament polskich przemian

Zawarte 36 lat temu Porozumienie Jastrzębskie złożyło się na fundament polskich przemian – napisał prezydent Andrzej Duda do uczestników uroczystości rocznicowych w Jastrzębiu Zdroju. Prezydent ocenił, że solidarnościowy etos powinien wytyczać polską drogę w przyszłość.

"Dzisiejsza rocznica jest okazją do refleksji także nad tym, czego obecnie potrzebują Polacy. Dorobek Sierpnia 80 i solidarnościowy etos powinny być zachowane nie tylko w naszej pamięci, ale wytyczać również polską drogę w przyszłość. Wartości i sprawy, które Solidarność uważała za najważniejsze, nie straciły na aktualności" - napisał Andrzej Duda, w liście odczytanym podczas rocznicowych uroczystości przez doradcę prezydenta Agnieszkę Lenartowicz-Łysik.

"Patriotyzm, obywatelska wspólnota, poszanowanie ludzkiej podmiotowości, sprawiedliwość, równość szans, solidaryzm i dialog społeczny, ukształtowana oddolnie samorządność - to podwaliny, na których najlepiej i najtrwalej wspierać się może siła Rzeczypospolitej, pomyślny rozwój kraju i dobrobyt Polaków" - wskazał prezydent.

"Razem jesteśmy odpowiedzialni za to, aby etos Solidarności, będący naszym wielkim narodowym dziedzictwem, realnie wyznaczał puls polskiego życia w najróżniejszych dziedzinach" - napisał Duda.

Prezydent przypomniał, że Sierpień 80 i utworzenie Solidarności to korzenie polskiej wolności, a zarazem wydarzenia, które odmieniły losy Polski i Europy. "Trudno byłoby o solidarnościowe zwycięstwo, gdyby nie zaangażowanie pracowników i mieszkańców Śląska i Zagłębia" - podkreślił prezydent.

W swoim liście Duda przypomniał, że masowe strajki na Śląsku latem 1980 r. wpłynęły na kształt negocjacji w Gdańsku i Szczecinie oraz umożliwiły powstanie wolnych związków zawodowych. "Śląsk i Zagłębie rzuciły swój potężny głos na szalę historii i przeważyły ją na pomyślną dla Polski stronę" - zaznaczył.

Według prezydenta, zawarte 36 lat temu Porozumienie Jastrzębskie, jedno z czterech porozumień sierpniowych, złożyło się na fundament polskich przemian. "Prawa pracownicze i społeczne, wywalczone przez mieszkańców tego regionu, są odtąd wspólnym udziałem wszystkich Polaków. To górnikom zawdzięczmy m.in. wolne soboty czy też równość i jednolitość w całym kraju świadczeń rodzinnych" - napisał Duda.

Prezydent zapewnił, iż oddaje hołd wszystkim, którzy w tamtych dniach zasłużyli się ojczyźnie swoją odwagą i poświęceniem. Podziękował też organizatorom i uczestnikom sobotnich uroczystych obchodów "za pielęgnowanie pamięci o bohaterach polskiej wolności". Według Dudy, Śląsk i Zagłębie powinny być dumne z tego, co robią dla Polski.

Prezydent przypomniał swoje wizyty na Śląsku, podyktowane także tym, by - jak napisał - okazać solidarność w rozwiązywaniu śląskich problemów. "Region - tak dla Polski zasłużony - ma prawo tej solidarności oczekiwać" - zapewnił Andrzej Duda.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Porozumienie Jastrzębskie: uroczystości z udziałem premier Beaty Szydło

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!