Polskę, Rumunię i Turcję łączą wspólne problemy i metody ich rozwiązania

Polskę, Rumunię i Turcję łączą wspólne problemy i metody ich rozwiązania
W Warszawie spotkali się ministrowie spraw zagranicznych Polski, Rumunii i Turcji: Witold Waszczykowski, Lazar Comanescu i Mevlut Cavusoglu. (Fot. : twitter.com).

• W Warszawie spotkali się szefowie dyplomacji Polski, Rumunii i Turcji.
• Tematem rozmów było wzmocnienie wschodniej flanki NATO, walka z terroryzmem i wspólne działania w sprawie kryzysu migracyjnego.
• Tak jak mamy wspólną agendę zagrożeń i wyzwań, tak mamy wspólną agendę odpowiedzi na te wyzwania i zagrożenia – stwierdził Witold Waszczykowski.

Wzmocnienie wschodniej flanki NATO, walka z terroryzmem i wspólne działania ws. kryzysu migracyjnego były przedmiotem czwartkowych (9.06) rozmów w Warszawie ministrów spraw zagranicznych Polski, Rumunii i Turcji - Witolda Waszczykowskiego, Lazara Comanescu i Mevluta Cavusoglu.

- Polska, Rumunia i Turcja są połączone wspólnymi problemami i wspólnymi propozycjami ich rozwiązań - podkreślił szef MSZ Witold Waszczykowski po czwartkowym spotkaniu. Zakładamy, że flanka wschodnia NATO powinna być wzmocniona - oświadczył.

Waszczykowski zauważył, że w rozmowach w Warszawie uczestniczyli przedstawiciele trzech największych państw wschodniej flanki NATO. Jak poinformował, spotkanie było poświęcone przede wszystkim problemom bezpieczeństwa, w szczególności lipcowemu szczytowi NATO w Warszawie.

- Rozmawialiśmy o zagrożeniu ze Wschodu i Południa. Rozmawialiśmy, jak przeciwstawić się tym zagrożeniom. Tak jak mamy wspólną agendę zagrożeń i wyzwań, tak mamy wspólną agendę odpowiedzi na te wyzwania i zagrożenia - zapewnił Waszczykowski.

- Zakładamy, że flanka wschodnia powinna być wzmocniona, jej bezpieczeństwo powinno być wzmocnione przez rozlokowanie NATO-wskich sił międzynarodowych, jak również sił amerykańskich - dodał szef polskiej dyplomacji.

Jak zaznaczył, Polska, Rumunia i Turcja są "połączone wspólnymi problemami i wspólnymi propozycjami ich rozwiązań".

Z oceną polskiego ministra zgodzili się szefowie MSZ Rumunii i Turcji. Comanescu podkreślił przy tym znaczenie ścisłej współpracy pomiędzy UE a NATO wobec wyzwań dla bezpieczeństwa regionu.

Cavusoglu zwracał natomiast uwagę, że oprócz agresywnej polityki Rosji m.in. w Gruzji i Syrii wyzwaniem dla NATO jest również walka z terroryzmem. Jego zdaniem nie powinno się rozróżniać organizacji, dzielić na dobre i złe. Jako przykłady grup terrorystycznych wymienił działającą nielegalnie na terenie Turcji separatystyczną Partię Pracujących Kurdystanu (PKK) i Al Kaidę.

Szef tureckiej dyplomacji dodał, że wśród tematów czwartkowego spotkania ministrów były także kwestie presji migracyjnej na Europę i porozumienie UE-Turcja dotyczące warunków współpracy w kwestii uchodźców.

Jego zdaniem, postanowienia umowy - obejmujące m.in. odsyłanie nielegalnych imigrantów do Turcji, zasady ich legalnego przyjmowania w UE, a także przekazanie Turcji 3 mld euro wsparcia w związku z obciążeniami ponoszonymi przez nią w związku z przyjmowaniem migrantów - są wdrażane "z dużym powodzeniem".

Jak dodał, w znaczącym stopniu ograniczona została nielegalna przeprawa przez Morze Egejskie - z ok. 7 tys. do ok. 40 osób dziennie.

Comanescu ocenił, że kryzys uchodźczy powinien być rozwiązany "pomiędzy Turcją a UE"; nawoływał do zapewnienia w związku z tym Turcji "niezbędnych zasobów".

Waszczykowski podkreślił zaangażowanie Polski w programy pomocowe na rzecz uchodźców w Jordanii i Libanie.

Ministrowie rozmawiali również o zniesieniu wiz dla Turków. Cavusoglu zaznaczył, że Turcja spełniła wszystkie unijne kryteria i stwierdził, że "ruch jest po stronie UE". Podziękował również za wsparcie Polski w tej sprawie.

 

×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!