XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Polska wprowadzi winiety jak na Węgrzech? Minister Adamczyk chwali węgierski system

Polska wprowadzi winiety jak na Węgrzech? Minister Adamczyk chwali węgierski system
Węgierski system poboru opłat działa od 3 lat (fot. wikicommons)

• Ministrowie Andrzej Adamczyk i Jerzy Szmit z Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa spotkali się z węgierskimi kolegami.
• Głównym tematem spotkania było zapoznanie się z węgierskim systemem poboru opłat drogowych.
• Elektroniczny system na Węgrzech nalicza opłaty proporcjonalnie do przejechanej odległości.

Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk podczas jednodniowej wizyty w Budapeszcie chwalił partnerstwo z Węgrami. Jak to określił - zarówno w formule „dwustronnej”, jak i na forum Grupy Wyszehradzkiej.

- Jesteśmy otwarci na współpracę, a przedmiotem szczególnej uwagi polskiego rządu jest dalszy rozwój szlaku Via Carpatia. Polska jest zainteresowana dalszym rozwojem tego korytarza oraz poszerzeniem listy państw popierających projekt – powiedział Adamczyk.

Andrzej Adamczyk oraz Jerzy Szmit - podsekretarz stanu w MIB - spotkali się w środę 29 sierpnia w Budapeszcie z ministrem rozwoju narodowego Węgier Miklósem Sesztákiem oraz László Mosóczim, wiceministrem rozwoju narodowego. Zasadniczym celem wizyty było zapoznanie się z węgierskim systemem poboru opłat drogowych oraz wymiana poglądów na ten temat.

Węgierski system sprawdza się od 3 lat

Elektroniczny system pobierania opłaty drogowej proporcjonalnej do przejechanej odległości został wprowadzony na Węgrzech 1 lipca 2013 r. Działa na wyznaczonych odcinkach autostrad, dróg szybkiego ruchu i drogach głównych o łącznej długości ok. 6500 km.

Obowiązek uiszczania opłaty drogowej proporcjonalnej do przejechanej odległości dotyczy pojazdów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony. Wysokość opłaty zależy od typu drogi, kategorii pojazdu według liczby osi, jak i jego klasyfikacji ekologicznej. System opiera się na technologii satelitarnej GNSS (ang. Global Navigation Satellite System, Globalny System Nawigacji Satelitarnej).

Dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej mniejszej niż 3,5 tony obowiązują okresowe e-winiety (tygodniowe, 10-dniowe, miesięczne i roczne).

- Doświadczenia węgierskie są szczególnie cenne dla Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa m.in. z uwagi na relatywnie niski koszt wdrożenia systemu – podkreślił minister Andrzej Adamczyk.

Kolejny krok do realizacji Via Carpatia

Ministrowie wymienili także poglądy na temat delegowania pracowników. Minister Adamczyk wyraził nadzieję, iż wprowadzone na Węgrzech przepisy w tym zakresie nie będą obejmowały transportu międzynarodowego.

Omówiono również kwestie związane z poparciem dla realizacji inicjatywy Via Carpatia. Minister Andrzej Adamczyk podziękował stronie węgierskiej za poparcie dla inicjatywy Via Carpatia i wyraził nadzieję na uwzględnienie pełnego przebiegu trasy w sieci bazowej TEN-T, w czasie najbliższej rewizji sieci.

Pozostałe dyskutowane przez ministrów tematy to badania techniczne wielkiej płyty w mieszkalnictwie oraz bursztynowy korytarz towarowy nr 11. Minister Adamczyk wyraził poparcie dla starań Węgier w sprawie uruchomienia tego korytarza oraz zadeklarował wszelką pomoc ze strony polskiej.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska wprowadzi winiety jak na Węgrzech? Minister Adamczyk chwali węgierski system

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!