XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Polska-USA, pożegnanie Obamy: Waszczykowski uzasadnił nieobecność Polski

Polska-USA, pożegnanie Obamy: Waszczykowski uzasadnił nieobecność Polski
Barack Obama był w Polsce w tym roku na szczycie NATO, wówczas ostatni raz rozmawiał z polskimi politykami osobiście. (fot.:twitter.com/MSZ_RP)

• - Barack Obama był w lipcu w Polsce - przypomniał szef polskiej dyplomacji. Tak odpowiada na sugestie, że RP traci na znaczeniu w polityce międzynarodowej, bo nikt z Warszawy nie pożegnał Baracka Obamy, gdy ten był w Europie.
• Witold Waszczykowski przekonywał też, że dobrze idą przygotowania do przyszłych stosunków dyplomatycznych z Donaldem Trumpem.
• W kontekście europejskim polski dyplomata komentował możliwe zmiany na stanowiskach w UE i w Niemczech, gdzie wybory parlamentarne w RFN mogą sporo zmienić. W tym temacie narysował pewne scenariusze dotyczące Donalda Tuska.

W połowie listopada europejskie stolice odwiedził odchodzący prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama. Na tej liście państw nie było Polski, a przedstawiciele naszego kraju, też nie żegnali go np. w Berlinie.

- Barack Obama był w lipcu w Polsce - przypomniał w piątek (18 listopada) Witold Waszczykowski, który gościł w Polskim Radiu. - Tam odbyły się bilateralne spotkania Obamy z prezydentem Andrzejem Dudą. Sam rozmawiałem z sekretarzem stanu Johnem Kerrym. Wiedzieliśmy, że dla Obamy to będzie pożegnalna wizyta w Polsce.

Obama był gościem lipcowego szczytu NATO w Warszawie. Waszczykowski podkreślił, że skoro Obama wiedział, że nie będzie kandydował na trzecią kadencję, nie było powodu specjalnie z nim rozmawiać w listopadzie.

Prezydent Duda rozmawiał z miliarderem-prezydentem in spe

Polityk nawiązał też do niedawnej rozmowy Andrzeja Dudy z prezydentem elektem USA Donaldem Trumpem. Przyznał, że w czasie kampanii w USA polska dyplomacja szukała kontaktów z otoczeniem republikańskiego kandydata, na wypadek jego wybranej.

- Nawiązaliśmy kontakty już w czasie wyborów. Naturalnie nie mogliśmy się do tego przyznać, by nikt nas nie posądził o stronniczość - uzasadnił Waszczykowski. Po czym dodał: - Rozmowa między Andrzejem Dudą i Donaldem Trumpem się udała. Mamy też w perspektywie kolejne działania. Docieramy, np. do konserwatywnych think tanków amerykańskich. To zapleczem prezydenta elekta - relacjonował Waszczykowski.

Stosunki europejskie

W rozmowie pojawił się też temat kluczowych dla Polski relacji Warszawa - Paryż, Warszawa - Berlin i Warszawa - Bruksela.

Waszczykowski odniósł się do możliwej zmiany na stanowisku szefa niemieckiej dyplomacji. Za Odrą mówi się, że ponieważ Frank Walter-Steinmeier będzie walczył o prezydenturę w Niemczech zastąpi go obecny szef Parlamentu Europejskiego (PE), Martin Schulz.

- To nie są przesądzone decyzje - ocenił polski dyplomata. - To sprawa odległa, bo w Niemczech odbędą się wybory parlamentarne. Mogą wiele zmienić. Może CDU i CSU pójdą do wyborów jako rywale - powiedział Waszczykowski. Obecnie DCU i CSU rządzą FRN jako koalicja.

- Martin Shultz natomiast ma ambicje europejskie - przeszedł do personaliów Waszczykowski. W ocenie szefa polskiej dyplomacji to właśnie on może zastąpić Donalda Tuska na stanowisku szefa Rady Europejskiej. Ten temat odżywa w rozmowach polskich polityków.

Polski minister dodawał, że w 2017 roku rozegra się bój o cztery stanowiska w Unii: szefa Rady Europejskiej, szefa Komisji Europejskiej, szefa dyplomacji Unii i, szefa PE.

- Rozdziela się te stanowiska między podmiotami polityki europejskiej - przypomniał pytany. - Ta rozgrywka może doprowadzić do wyeliminowania Tuska, nawet bez udziału strony polskiej.

To konsekwencja podziału i równowagi sił w Unii, która jest wypadkową poparcia dla liberałów i konserwatystów Unii.

Czytaj: Prezydent uspokaja, nie będzie zmiany kierunku na linii Warszawa - Washington

W temacie Francji Waszczykowski stwierdził, że na przełomie października i listopada opinia publiczna dała sobie wmówić, że relacje z Paryżem się pogorszyły. - Nasze relacje z Francją to kilkaset lat tradycji i wiele pieniędzy, które Francja zainwestowała w Polsce - mówił polityk. Po czym wymienił, że nad Wisłą istnieją francuskie sieci handlowe, a Polacy często korzystają z Francuskich urządzeń, np. telefonów. Powtórzył, że "nie pokłócimy się o jedną transakcję".

- Nie można brnąć w jakieś kwasy - konkludował temat śmigłowców Caracal Waszczykowski.

Polskie Ministerstwo Rozwoju na początku października zakończyło negocjacje z francuskim konsorcjum zbrojeniowym Airbus Helicopters, co odbiło się szerokim echem w Polsce i nad Loarą.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska-USA, pożegnanie Obamy: Waszczykowski uzasadnił nieobecność Polski

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!