XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Polska murem za Węgrami w kwestii uchodźców

Polska murem za Węgrami w kwestii uchodźców
Minister Zbigniew Ziobro ze swoim węgierskim odpowiednikiem. (fot.: twitter.com/MS_GOV_PL)

Polski rząd zdecydował się wesprzeć skargę strony węgierskiej przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości w sprawie relokacji uchodźców - powiedział w piątek (7 kwietnia) minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro po spotkaniu z ministrem sprawiedliwości Węgier Laszlo Trocsanyi’m.

Do spotkania doszło w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie. Ziobro poinformował podczas konferencji prasowej kończącej spotkanie, że jego tematem była wymiana informacji i doświadczeń głównie na temat zagrożenia terroryzmem oraz migracji.

- Chciałem powiedzieć, że jest już konkretny owoc naszej współpracy - Polski rząd zdecydował się wesprzeć skargę strony węgierskiej przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości w sprawie relokacji uchodźców - podkreślił Ziobro.

- Mogę państwa poinformować, że polski rząd zdecydował się przystąpić z początkiem marca jako interwenient po stronie skargi rządu węgierskiego, podzielając zasady skargi rządu węgierskiego w tym zakresie. Będzie temu towarzyszyć jeszcze dalsze uzupełnienie strony argumentacyjnej, ale stoimy na stanowisku, że skarga rządu węgierskiego w całym zakresie jest zasadna - powiedział minister.

Przeczytaj: Stanowisko Grupy Wyszehradzkiej wobec kryzysu migracyjnego w ocenie polskiej premier

Laszlo Trocsanyi przypomniał, że Węgry nie zaakceptowały narzuconej obowiązkowej kwoty dotyczącej przyjęcia imigrantów.

- Jako Węgrzy jesteśmy winni złożyć podziękowanie władzom Polski, że Polska przyłączyła się do nas i że w ten sposób możemy przekonać się o polskiej solidarności. Słowacja również postanowiła zwrócić się do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości - zaznaczył. Jak poinformował, w ubiegłym roku ponad 300 tys. migrantów przetoczyło się przez Węgry.

- Według naszego stanowiska, decyzja, która narodziła się we wrześniu, dotycząca obowiązkowych kwot migrantów, w wielu punktach narusza prawa wspólnotowe - wskazał Trocsanyi. Ziobro zaznaczył, że przedstawiciele polskiego rządu konsekwentnie zajmowali publicznie stanowisko, że są przeciwni stałym kwotom uchodźców, którzy mieliby być kierowani do poszczególnych krajów w ramach systemu proponowanego przez Brukselę.

Postanowienie o relokacji 120 tys. uchodźców zostało przyjęte we wrześniu ubr. przez Radę UE, w której uczestniczyli unijni ministrowie spraw wewnętrznych. W przypadku tej decyzji zastosowano głosowanie większością głosów. Przeciwko kwotowemu rozmieszczeniu uchodźców były Czechy, Słowacja, Rumunia oraz Węgry, natomiast Finlandia wstrzymała się od głosu.

W grudniu ubr. rząd Węgier zaskarżył w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości w Luksemburgu decyzję Komisji Europejskiej w sprawie obowiązkowego rozmieszczania uchodźców w państwach UE na podstawie kwot.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Polska murem za Węgrami w kwestii uchodźców

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!