XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Polska i Chiny zacieśniają współpracę także kulturalną

Polska i Chiny zacieśniają współpracę także kulturalną
Postanowiono, że Muzeum Narodowe w Warszawie w 2016 r. zorganizuje wystawę ze zbiorów Chińskiego Muzeum Narodowego (fot.wikimedia.org/Adrian Grycuk)

Współpraca między instytucjami kultury oraz wymiana wizyt artystów i twórców – to główne założenia podpisanego w poniedziałek (20 czerwca) protokołu o współpracy kulturalnej między ministerstwami kultury Chin i Polski na lata 2016-2019.

Sygnatariuszami dokumentu są sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin oraz ambasador Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce Xu Jian. Podpisany w poniedziałek protokół doprecyzowuje postanowienia umowy o współpracy kulturalnej i naukowej z 30 września 1986 r.

Protokół zakłada, że oba kraje będą popierać współpracę między instytucjami kultury i stowarzyszeniami twórców z obu krajów, ułatwiać nawiązywanie kontaktów między artystami poprzez wymiany wizyt, wspierać udział swoich zespołów artystycznych w międzynarodowych festiwalach i konkursach, organizować wizyty studyjne specjalistów w dziedzinie kultury.

Zobowiązano się także do prezentowania dzieł literackich, dramatycznych, muzycznych oraz z zakresu sztuk wizualnych autorów z obu państw, ze szczególnym uwzględnieniem dzieł autorów współczesnych.

Polska i Chiny zobowiązały się do wspierania organizacji warsztatów mistrzowskich w dziedzinie muzyki i tańca oraz wymianę dyrygentów, solistów i choreografów. Mają także zachęcać odpowiednie instytucje z obu krajów, aby współpracowały przy organizowaniu Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina dla Młodych Pianistów w Pekinie. Polska i Chiny mają organizować przeglądy polskich i chińskich filmów, będą też ułatwiać dokonywanie tłumaczenia dzieł literackich z chińskiego na polski i z polskiego na chiński.

Protokół zawiera zobowiązanie, że dotychczasowa współpraca między Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie a Muzeum Rezydencji Księcia Gonga w Pekinie, w szczególności dotyczącą projektu "Festiwal Światła", zostanie utrzymana.

Postanowiono, że Muzeum Narodowe w Warszawie w 2016 r. zorganizuje wystawę ze zbiorów Chińskiego Muzeum Narodowego, Muzeum Sztuki w Łodzi w 2017 r. zaprezentuje przygotowaną przez National Art Museum of China w Pekinie wystawę "Sztuka we współczesnych Chinach". W Chinach natomiast zaplanowano wystawę prac Aleksandra Kobzdeja, Tadeusza Kulisiewicza i Andrzeja Strumiłły, poświęconych tematyce chińskiej przygotowaną przez Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie.

Polska i Chiny mają też współpracować w zakresie opieki nad zabytkami m.in. organizując Forum Ekspertów w sprawie niematerialnego dziedzictwa kulturowego w formacie Europa Środkowo-Wschodnia - Chiny, które odbędzie się w Krakowie, w 2016 r.

Protokół wchodzi w życie z dniem podpisania i obowiązuje do dnia 31 grudnia 2019 r. Okres obowiązywania Protokołu zostaje automatycznie przedłużony do czasu wejścia w życie nowego Protokołu, ale nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2020 r.

W poniedziałek prezydent Chin Xi Jinping wraz z małżonką rozpoczął oficjalną część wizyty w Polsce; w Pałacu Prezydenckim odbyło się posiedzenie plenarne delegacji obu krajów, podpisano m.in. oświadczenie o ustanowieniu wszechstronnego strategicznego partnerstwa między Polską a Chinami. 

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska i Chiny zacieśniają współpracę także kulturalną

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!