XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Polska będzie współpracować z Indiami. "To kraje, które mają ze sobą wiele wspólnego"

Polska będzie współpracować z Indiami. "To kraje, które mają ze sobą wiele wspólnego"
Wiceprezydent Ansari mówił, że relacje polsko-indyjskie są starsze niż niepodległość Indii. (fot. KPRM/Twitter)

Podpisano umowę o współpracy w dziedzinie rolnictwa między Ministerstwem Rolnictwa a Ministerstwem Rolnictwa i Dobrostanu Rolników Indii. Premier Szydło spotkała się z wiceprezydentem Indii.

• Polska i Indie to kraje, które mają ze sobą wiele wspólnego, oś naszych relacji stanowią kwestie gospodarcze - mówiła premier Beata Szydło po spotkaniu z wiceprezydentem Indii Mohammadem Hamindem Ansarim.

• Premier podkreśliła, że Polska postrzega dzisiaj Indie, jako istotnego gwaranta stabilizacji, bezpieczeństwa i równowagi na kontynencie azjatyckim.

• Dodała, że przedstawiciele polskiego i indyjskiego biznesu spotkają się w Ministerstwie Rozwoju na Forum Biznesu, żeby prowadzić rozmowy o potencjalnej współpracy.

W czwartek (27 kwietnia) w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel i przedstawiciel Ministerstwa Małych i Średnich Przedsiębiorstw Indii podpisali umowę o współpracy w dziedzinie rolnictwa między MR a Ministerstwem Rolnictwa i Dobrostanu Rolników Indii.

Celem umowy jest rozwój i koordynacja dwustronnej współpracy w sektorze rolnym. Istotnym elementem jest również identyfikacja barier i ograniczeń występujących we współpracy handlowej oraz podejmowanie działań w celu ich likwidacji. Umowa ma też wzmacniać bilateralną współpracę naukowo-techniczną w dziedzinie rolnictwa.

Na briefingu po ceremonii podpisania umowy premier Szydło podkreśliła, że Polska zawsze utrzymywała z Indiami bliskie i przyjazne relacje. "Pragnę podkreślić, że Indie to tradycyjnie jeden z kluczowych, pozaeuropejskich partnerów Polski" - powiedziała szefowa rządu. Zaznaczyła, że Polska docenia "rosnącą rolę Indii na arenie międzynarodowej i postęp, jaki dokonał się w tym kraju w ostatnich latach".

Premier podkreśliła, że Polska postrzega dzisiaj Indie, jako istotnego gwaranta stabilizacji, bezpieczeństwa i równowagi na kontynencie azjatyckim. "Polska i Indie to kraje, które mają ze sobą wiele wspólnego. Wielokrotnie współpracowaliśmy ze sobą na arenie międzynarodowej, w tym na Forum Organizacji Narodów Zjednoczonych" - zaznaczyła. "Obecnie to kwestie gospodarcze stanowią główną oś naszych relacji i wokół tych tematów kontynuowana będzie nasza rozmowa" - dodała szefowa rządu.

Podkreśliła też, że z satysfakcją odnotowuje bardzo dobry stan polsko-indyjskich relacji handlowych. "Cieszę się, że w ostatnim roku wymiana handlowa pomiędzy Polską i Indiami osiągnęła rekordową wartość ponad 2,7 mld dolarów" - poinformowała. "Mam nadzieję, że polski deficyt obrotów handlowych będzie stopniowo redukowany w kolejnych latach" - dodała premier.

Jak dodała, w czwartek przedstawiciele polskiego i indyjskiego biznesu spotkają się w Ministerstwie Rozwoju na Forum Biznesu, żeby prowadzić rozmowy o potencjalnej współpracy. Szefowa rządu podkreśliła, że podziękowała wiceprezydentowi Indii za ułatwienia, jakie wprowadził rząd indyjski dla polskich produktów rolno-spożywczych. "Mamy nadzieję, że strona indyjska będzie przychylna dalszemu otwieraniu swojego rynku na polskie towary" - dodała.

Szydło stwierdziła także, że polski rząd jest zainteresowany bliską współpracą z Indiami w dziedzinie górnictwa; dodała, że rozmowa z wiceprezydentem Indii dotyczyła także lotnictwa cywilnego i współpracy wojskowej. "Zaprosiliśmy przedstawicieli sił zbrojnych Indii do udziału w Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach" - poinformowała premier.

Wiceprezydent Ansari zauważył, że relacje polsko-indyjskie są starsze niż niepodległość Indii. "Nadal serdecznie wspominamy dzieci z Polski, które stały się dziećmi maharadży Nawanagaru w czasie II wojny światowej" - powiedział. "Te silne więzi kontynuowane były po odzyskaniu niepodległości przez Indie" - dodał.

Według Ansariego w ciągu ostatnich dekad Polsce i Indiom udało się zbudować silne relacje gospodarcze. Ocenił, że czwartkowe rozmowy z premier Beatą Szydło były bardzo owocne.

Poinformował, że uzgodnił z premier Szydło, iż silne relacje dwustronne powinny być rozwijane jeszcze bardziej. "Uważamy, że jest ogromny obszar do współpracy w takich sektorach, jak przetwórstwo żywności, energia słoneczna, odnawialna, czy technologie węglowe oraz gospodarka odpadami i przetwarzanie odpadów" - zaznaczył wiceprezydent Indii.

Poinformował, że tematami rozmów były m.in. kwestie bilateralne, regionalne i globalne. Zadeklarował, że Polska i Indie są gotowe "wzbogacać i rozwijać" bilateralne stosunki, również w sektorze rolnictwa. Ansari podkreślił też, że Polska jest krajem o tradycyjnie silnych relacjach z Indiami. "Cieszymy się, że kultura indyjska cieszy się tak wielkim zainteresowaniem w Polsce" - dodał.

Zapowiedział, że w drugiej połowie roku 2017 będzie wdrażany "ambitny i zróżnicowany festiwal kultury indyjskiej w różnych polskich miastach Polski. "Będziemy chcieli przedstawić obywatelom Polski różne elementy kultury indyjskiej, w szczególności będziemy zwracać się do ludzi młodych" - powiedział Ansari.

Wiceprezydent Indii stwierdził, że Indie podzielają pogląd Polski, że trzeba przyjąć wszechstronne rozwiązania jeśli chodzi o walkę z terroryzmem. "Uważamy, że potrzebne jest przyjęcie konwencji dot. międzynarodowego terroryzmu na form Organizacji Narodów Zjednoczonych" - oświadczył.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska będzie współpracować z Indiami. "To kraje, które mają ze sobą wiele wspólnego"

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!