Politycy o odwołaniu rozprawy TK: to może dać czas na rozwiązanie patowej sytuacji

Politycy o odwołaniu rozprawy TK: to może dać czas na rozwiązanie patowej sytuacji
Rzeczniczka klubu PiS Beata Mazurek podkreśliła, że jest to suwerenna decyzja TK (fot. Lukas Plewnia/Flickr)

Odwołanie przez TK zaplanowanej na 12 stycznia rozprawy, to racjonalna decyzja, oznaka refleksji, może przyczynić się do ostudzenia emocji wokół TK i dać czas na znalezienie rozwiązania obecnej patowej sytuacji - takie opinie przeważały w piątek (8 stycznia) w wypowiedziach polityków.

Trybunał Konstytucyjny odwołał zaplanowaną na wtorek, 12 stycznia, rozprawę, na której miał badać 10 uchwał obecnego Sejmu: o unieważnieniu wyboru w październiku 2015 r. przez poprzedni Sejm 5 sędziów TK oraz o powołaniu w grudniu 5 nowych osób w ich miejsce. Zarządzenie prezesa TK o odwołaniu nie zawiera uzasadnienia - dowiedziała się PAP w TK.

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński ocenił, że odwołanie rozprawy TK, to "dobry znak" i "znaczy, że jest jakiś proces refleksji".

"Proces, który - mam nadzieję - szybko doprowadzi do uspokojenia sytuacji w Polsce, która niepotrzebnie przybiera ostre formy. W Polsce jest demokracja, mamy nie od dzisiaj kłopoty z tą demokracją, ale na pewno powodem tych kłopotów nie są wybory, które raczej były symbolem zwycięstwa demokracji. Opozycja przejęła władzę w sposób cywilizowany, pokojowy. Tak jak to powinno w demokracji mieć miejsce" - powiedział Gliński odpowiadając na pytanie podczas piątkowej konferencji.

Rzeczniczka klubu PiS Beata Mazurek podkreśliła, że jest to suwerenna decyzja TK. Pytana, czy odwołanie rozprawy może mieć związek z czwartkową rozmową prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego z prezydentem Andrzejem Dudą, odpowiedziała, że "może mieć, może nie mieć".

"Nie wiem, nie chcę na ten temat dywagować. To jest decyzja suwerenna Trybunału Konstytucyjnego, to pokazuje, że w Polsce jest demokracja i myślę, że właściwą osobą na odpowiedź na to pytanie będą sędziwie Trybunału Konstytucyjnego" - powiedziała Mazurek.

Do spotkania prezydenta i prezesa TK doszło przy okazji czwartkowej uroczystości wręczenia nominacji sędziowskich. Rzepliński mówił w piątek w TOK FM, że rozmowa z prezydentem dotyczyła tego, jak rozstrzygnąć problem, żeby w TK było 15, a nie 18 sędziów i on starał się "prowadzić tak rozmowę, żeby ruszyć do przodu z obsadą TK".

W ocenie szefa klubu PO Sławomira Neumanna przesunięcie terminu rozprawy "pozwoli na to, że nie będzie aż takich gorących emocji wokół Trybunału Konstytucyjnego" i znajdzie się rozwiązanie, które pozwoli wyjść z obecnego pata konstytucyjnego.

"TK jest jedynym organem, który ma możliwość badania zgodności z konstytucją ustawy, którą Platforma zaskarżyła (ostatniej nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym) i tych pięciu uchwał o, naszym zdaniem nielegalnym, wyborze sędziów Trybunału, których zaprzysiągł prezydenta Andrzej Duda. Jeżeli to jest efekt spotkania prezydenta i prezesa Trybunału, to dobrze byłoby też wiedzieć, jakie będą kolejne kroki, bo rozumiem, że doszło do jakiejś nici porozumienia. Pytanie tylko, czy prezes Kaczyński o tej nici porozumienia wie i nie przetnie jej szybko" - powiedział szef klubu PO dziennikarzom.

Rzeczniczka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz uważa, że o odwołaniu rozprawy TK zdecydowały "względy racjonalne". "Trybunał musi najpierw orzec o zgodności z prawem, z konstytucją ostatniej nowelizacji ustawy o TK, a następnie zajmować się uchwałami. Jestem przekonana, że są to racjonalne względy i ja ze swojej strony mogę powiedzieć, że jestem przekonana o tym, że sędziowie TK nie ugną się pod presją, której są ostatnio poddawani przez przedstawicieli partii rządzącej" - powiedziała posłanka Nowoczesnej.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Politycy o odwołaniu rozprawy TK: to może dać czas na rozwiązanie patowej sytuacji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!