XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Podlaskie: PO wygrało w skupiskach mniejszości

Podlaskie: PO wygrało w skupiskach mniejszości
Grupy mniejszościowe zawsze głosują na partie, które mają "mniej narodową wizję" (Białystok, fot.wikipedia.org/Fczarnowski)

We wszystkich powiatach woj. podlaskiego zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość. Jedynym wyjątkiem jest powiat hajnowski, gdzie większość oddała głos na Platformę obywatelską. To tam są największe w Polsce skupiska mniejszości białoruskiej.

- Powiat hajnowski jest jedynym w województwie podlaskim, gdzie w niedzielę wybory do Sejmu wygrała PO. To tam są największe w kraju skupiska mniejszości białoruskiej w Polsce. Cztery lata temu zwyciężyła tam lewica, która teraz miała drugi wynik.

PiS na czwartym miejscu w powiecie hajnowskim

We wszystkich pozostałych powiatach zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość, które w powiecie hajnowskim miało czwarty wynik (lepszy miał jeszcze PSL).

W hajnowskim na Platformę Obywatelską oddano 3330 głosów (22,12 proc.), na Zjednoczoną Lewicę 3018 głosów (20,05 proc. - w skali kraju nie przeszła progu wyborczego), na PSL 2752 głosy (18,28 proc.) zaś na PiS - 2674 (17,76 proc.). Z ugrupowań, które weszły do Sejmu, KUKIZ'15 otrzymał 1232 głosy (8,18 proc.) zaś Nowoczesna 608 głosów (4,04 proc.).

Cztery lata temu zdecydowanym faworytem elektoratu w tym powiecie okazał się Eugeniusz Czykwin, przez wiele kadencji poseł lewicy.

Romańczuk wyprzedził Czykwina

Tym razem Czykwin startował z własnego komitetu do Senatu i przegrał z kandydatem PiS Tadeuszem Romańczukiem, w senackim okręgu obejmującym cztery powiaty: hajnowski, bielski, siemiatycki i wysokomazowiecki.

Pod nieobecność Czykwina na listach sejmowych, głosy rozłożyły się w powiecie hajnowskim bardziej równomiernie na różne listy wyborcze. Najlepszy wynik osiągnął tam Mikołaj Janowski (PSL), radny wojewódzki kilku kadencji. W niedzielę zdobył w powiecie hajnowskim 1452 głosy (9,64 proc.).

Wyprzedził - odwołującego się do elektoratu mniejszości białoruskiej i prawosławnych - Aleksandra Sosnę z listy Zjednoczonej Lewicy, na którego oddano w tym powiecie 1386 głosów (9,21 proc.). Trzeci wynik miał debiutant w wyborach - Tomasz Cimoszewicz (1305 głosów, 8,67 proc.) startujący z listy PO.

To syn b. premiera i b. szefa MSZ Włodzimierza Cimoszewicza, który w tym okręgu cieszył się zawsze bardzo dużym poparciem mniejszości, w dwóch ostatnich kadencjach wygrywał tu mandat senatorski. Tym razem nie startował.

Do elektoratu mniejszości (a zwłaszcza społeczności prawosławnej) odwoływał się w tych wyborach Adam Musiuk, startujący z listy PO jako kandydat Forum Mniejszości Podlasia. Musiuk w tym powiecie miał w sumie siódmy wynik (607 głosów, 4,03 proc.); wyprzedzili go jeszcze Robert Tyszkiewicz (PO), Krzysztof Jurgiel (PiS) oraz Jarosław Matwiejuk (PSL).

Niska frekwencja w powiecie

Frekwencja w powiecie była niska - 40,42 proc. W całym województwie wyniosła 47,1 proc.

W Podlaskiem są również największe w kraju skupiska mniejszości litewskiej. Gmina Puńsk nazywana jest nawet "najbardziej litewską w Polsce", bo ok. 80 proc. jej mieszkańców deklaruje narodowość litewską.

Cztery lata temu wygrała tam Platforma Obywatelska. W niedzielę wygrali tam ludowcy, zdobywając blisko jedną trzecią ważnych głosów (355 głosów, 32,93 proc.), przed PO (275 głosów, 25,51 proc.) i PiS (178 głosów, 16,51 proc.). Frekwencja była tam bardzo niska i wyniosła 31,68 proc.

Historyk, dr Radosław Poniat z Uniwersytetu w Białymstoku ocenił, że grupy mniejszościowe zawsze głosują na partie, które mają "mniej narodową wizję". "Popierają partie, które dają coś innego niż wizję Polski katolicko-narodowej" - dodał. Stąd - jak zauważył - małe poparcie zarówno wśród mniejszości litewskiej jak i białoruskiej dla prawicowych partii.

Odnosząc się do wygranej PO w powiecie hajnowskim, Poniat mówił, że w latach 90. ubiegłego wieku jak i cztery lata temu wygrywała na tym terenie lewica. Jednak - jego zdaniem - ponieważ lewica w swoim programie zaczęła odwoływać się do kwestii światopoglądowych jak wyprowadzenie religii ze szkół, zdobyła mniejsze poparcie.

Są rozbieżności między różnymi źródłami podającymi liczebność mniejszości białoruskiej i litewskiej w Polsce. Inne dane podają liderzy mniejszości, inne przyniósł spis wyborczy. Dlatego np. podawana liczebność mniejszości białoruskiej waha się od 50 do nawet 300 tys. osób.; litewskiej - od 6 do 25 tys. osób.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Podlaskie: PO wygrało w skupiskach mniejszości

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!