Podkomisja zakończyła prace nad prawem o prokuraturze

Podkomisja zakończyła prace nad prawem o prokuraturze
Datę wejścia w życie reformy określono na 4 marca 2016 r. (fot.pg.gov.pl)

· Podczas prac podkomisji nie zaproponowano zmian w odniesieniu do zasadniczych koncepcji przewidywanej reformy.
· Komisja sprawiedliwości ma zająć się projektami w piątek (22 stycznia).
· Datę wejścia w życie reformy określono na 4 marca 2016 r.

Sejmowa podkomisja zakończyła w środę (20 stycznia) wieczorem prace nad projektami autorstwa PiS, dotyczącymi m.in. połączenia funkcji Ministra Sprawiedliwości z Prokuratorem Generalnym. Komisja sprawiedliwości ma zająć się tymi projektami w piątek (22 stycznia).

Podczas prac podkomisji nie zaproponowano zmian w odniesieniu do zasadniczych koncepcji przewidywanej reformy.

Projekty Prawa o prokuraturze oraz przepisów wprowadzających to prawo Sejm skierował do dalszych prac w komisji sprawiedliwości i praw człowieka w ub. czwartek. Jeszcze tego samego dnia komisja powołała złożoną z dziewięciu posłów podkomisję, która miała rozpatrzyć oba obszerne - liczące łącznie blisko 130 stron - projekty. W podkomisji pięciu przedstawicieli miało PiS, dwóch PO, a po jednym kluby Nowoczesna i Kukiz'15.

Czytaj też: Ekspresowe tempo prac nad prawem o prokuraturze

Podkomisja - po ponad 8-godzinnym posiedzeniu we wtorek i 10-godzinnym posiedzeniu w środę - omówiła wszystkie 189 artykułów projektu Prawa o prokuraturze i 71 artykułów projektu przepisów wprowadzających reformę. Przedstawiciele Nowoczesnej i PO zgłaszali liczne poprawki wykreślające lub zmieniające poszczególne z kluczowych zapisów projektów - nie zyskały one jednak poparcia podkomisji.

"Podczas prac podkomisji przyjęto sporo poprawek legislacyjnych i drobniejszych merytorycznych, głównie do przepisów przejściowych, ale zasadniczo projekt trafi do komisji w pierwotnej wersji" - ocenił w rozmowie z PAP po posiedzeniu podkomisji Arkadiusz Myrcha (PO).

Dodał, że podczas zaplanowanych na piątek obrad komisji sprawiedliwości PO będzie zgłaszała i ponawiała swoje propozycje. "Mamy przygotowaną całą grupę blisko 30 poprawek. Jeśli nie zostaną przyjęte, zgłosimy je jako wnioski mniejszości" - zapowiedział Myrcha.

Długie spory podczas obrad podkomisji wywołały m.in. zapisy ws. poleceń dotyczących czynności procesowych oraz zarządzeń i wytycznych, jakie prokuratorowi będzie mógł wydawać prokurator przełożony. Posłowie opozycji proponowali, by takie polecenia mógł wydawać jedynie prokurator "bezpośrednio przełożony", a nie każdy wyższy rangą.

We wtorek (19 stycznia) żadna z propozycji zapisów spornego artykułu nie zyskała akceptacji podkomisji - co oznaczało, że kwestię tę musiałaby rozstrzygnąć sejmowa komisja. W środę Andrzej Matusiewicz (PiS) zgłosił propozycję, aby zaakceptować ten przepis w pierwotnym brzmieniu z projektu, gdyż - jak mówił - w innym przypadku sprawozdanie podkomisji byłoby niespójne. Podkomisja ostatecznie poparła ten wniosek.

Wcześniej w Sejmie podczas I czytania za odrzuceniem projektów opowiadały się wszystkie kluby opozycyjne: PO, Kukiz'15, Nowoczesna i PSL.

Po zmianach Prokurator Generalny ma uzyskać prawo bezpośredniego kierowania prokuraturą, wydawać zarządzenia, wytyczne i polecenia. W miejsce Prokuratury Generalnej ma być powołana Prokuratura Krajowa; w miejsce prokuratur apelacyjnych - prokuratury regionalne. Jeden z przepisów przejściowych stanowi natomiast, że z dniem wejścia ustawy w życie wygasają kadencje prokuratorów powołanych do pełnienia funkcji w jednostkach prokuratury powszechnej.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Podkomisja zakończyła prace nad prawem o prokuraturze

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!