XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

PO oskarża PiS o zamach na media. Partia przedstawia projekt ustawy medialnej

PO oskarża PiS o zamach na media. Partia przedstawia projekt ustawy medialnej
Neumann: Zamach na media, to zamach na prawo do rzetelnej informacji dla Polaków. (fot.:twitter.com/Platforma_org)

Szef klubu PO Sławomir Neumann poinformował, że Platforma przygotowała projekt nowej ustawy medialnej, która miałaby w przyszłości "naprawić sytuację" w TVP i Polskim Radiu. Zdaniem Neumanna, mamy obecnie do czynienia z "zamachem na media" i zamiast rzetelnej informacji, propagandę PiS.

Klub PO zorganizował we wtorek (15 marca) w Sejmie konferencję pt. "Zamach na media" z udziałem ekspertów, dziennikarzy i ludzi związanych z kulturą.

- Żyjemy niestety w ciekawych czasach, szczególnie dotyczących tego, jak przekazywana jest dzisiaj informacja, jaki jest zakres wolności słowa, czy wolności myśli dziennikarzy pracujących w mediach publicznych. Zamach na media, to zamach na prawo do rzetelnej informacji dla Polaków. To jest ten zamach, który właśnie obserwujemy, ponieważ zamiast informacji, otrzymujemy propagandę - mówił szef klubu PO, otwierając wtorkową dyskusję.

Nawiązał do zwolnienia w ostatnich dniach z TVP Info trzech wydawczyń: Izabeli Leśkiewicz, Magdaleny Siemiątkowskiej i Małgorzaty Serafin.

- Mamy informację o wyrzuceniu z pracy kolejnych pracowników z telewizji publicznej za to, że nie chcieli pracować tak naprawdę nie w telewizji publicznej, a w biurze propagandy PiS - powiedział Neumann.

Według wtorkowego oświadczenia Telewizyjnej Agencji Informacyjnej w sobotę, 12 marca Leśkiewicz i Siemiątkowska uznały, że protest KOD-u powinien być dominującym wydarzeniem w serwisach informacyjnych TVP Info, natomiast w opinii dyrekcji TAI protest KOD-u był ważnym, ale nie jedynym tematem dnia.

Przeczytaj: Doniesienia do prokuratury na osobę premier Szydło

Jak poinformowano w oświadczeniu TAI w związku z odmową wykonania powierzonych zadań programowych, odmową zaproponowania alternatywnych pomysłów programowych i porzuceniem miejsca pracy, co bezpośrednio zagroziło ciągłości emisji TVP INFO, dyrektor TAI Mariusz Pilis zdecydował o natychmiastowym zakończeniu współpracy z Izabelą Leśkiewicz i Magdaleną Siemiątkowską.

Małgorzata Serafin z kolei - jak podano we wtorkowym oświadczeniu TAI - odmówiła na antenie TVP Info emisji dwóch materiałów reporterskich, które powstały dzień wcześniej w "Wiadomościach". TAI - jak podano - kończy z nią współpracę "w trybie natychmiastowym".

Neumann poinformował, że Platforma przygotowała projekt ustawy medialnej, która miałaby "naprawić" sytuację w mediach publicznych. Wiceprzewodnicząca sejmowej komisji kultury i środków przekazu Iwona Śledzińska-Katarasińska (PO) zaznaczyła później na konferencji prasowej, że jej klub nie będzie się spieszył ze złożeniem tej propozycji w Sejmie, ponieważ na razie i tak nie widzi szans na jego uchwalenie.

Pytana o szczegóły projektu, posłanka Platformy zwróciła uwagę na konieczność usamodzielnienia i wzmocnienia ośrodków regionalnych Telewizji Polskiej, ograniczenia liczby reklam oraz zapewnienia stabilnego finansowania mediów publicznych.

Prezes Towarzystwa Dziennikarskiego, red. Seweryn Blumsztajn z "Gazety Wyborczej" podkreślił, że projekt nowej ustawy medialnej potrzebny jest na czas, kiedy skończą się rządy PiS.

- PiS wprowadził mechanizmy bezpośredniego podporządkowania mediów publicznych rządowi i partii rządzącej (...) Nam ta ustawa jest potrzebna jako forma zobowiązania partii opozycyjnych, że kiedy przejmą w przyszłości władzę, nie pozostaną przy narzędziach, które stworzył PiS, tylko wrócą do relacji demokratycznych, czyli niezależności mediów - powiedział Blumsztajn.

Przeczytaj: Korupcja w armii. MON zaczyna przeciwdziałać

Szef Towarzystwa Dziennikarskiego poinformował również, że podczas wtorkowej dyskusji pojawił się pomysł powołania przez ugrupowania opozycyjne zespołu obrony wolności mediów.

- I w tej sprawie my, jako Towarzystwo Dziennikarskie zadeklarowaliśmy, gotowość do współpracy - dodał Blumsztajn.

O tym, że wolność słowa jest zagrożona w Polsce przekonany jest również prof. Tadeusz Kowalski z Uniwersytetu Warszawskiego.

- Niezmiernie ważnym elementem tego zagrożenia w odniesieniu do mediów publicznych jest autocenzura, której podlegają ludzie pracujący w mediach publicznych, którzy poddawani są presji - powiedział Kowalski na konferencji prasowej. Według niego, po podejściu PiS do władzy już ok. 100 osób zakończyło pracę w mediach publicznych.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PO oskarża PiS o zamach na media. Partia przedstawia projekt ustawy medialnej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!