PO idzie po pięć mandatów w woj. świętokrzyskim

PO idzie po pięć mandatów w woj. świętokrzyskim
Mamy bardzo silnego lidera, który jest bardzo dużym wzmocnieniem naszej listy - oceniła Okła-Drewnowicz. Fot. facebook.com

Na zdobycie 5 mandatów poselskich w niedzielnych wyborach - tak jak w 2011 r. - liczy szefowa świętokrzyskiej PO Marzena Okła-Drewnowicz. Zdaniem parlamentarzystów partii, ich najważniejszym sukcesem w ostatniej kadencji są gwarancje inwestycji na drogach krajowych w regionie.

Czterech świętokrzyskich posłów PO podsumowało swą pracę w ostatniej kadencji. Jak wyliczała Okła-Drewnowicz, najważniejsze przedsięwzięcia, za którymi wspólnie lobbowali to inwestycje infrastrukturalne, związane głównie z drogami.

PO: oto nasze sukcesy

Jak podkreśliła, za niepowodzenia można uznać duże opóźnienia w realizacji kilku z zapowiadanych wcześniej inwestycji.

Poseł Lucjan Pietrzczyk, który zasiadał w sejmowej komisji infrastruktury przypomniał, że w nowym rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych przewidziano do realizacji budowę obwodnic: Morawicy i Woli Morawickiej (DK 73), Opatowa (S74 i DK 9), tzw. małej obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego i obwodnicy Wąchocka (DK 42) - tej ostatniej nie było we wcześniejszej wersji dokumentu.

Rozbudowana do parametrów trasy ekspresowej ma zostać droga krajowa nr 74 pomiędzy Kielcami a woj. łódzkim i podkarpackim oraz m.in. odcinek trasy nr 7 od granicy woj. świętokrzyskiego i małopolskiego do Krakowa.

Politycy wskazali też na inwestycje kolejowe - gwarancję budowy łącznicy w Czarncy, umożliwiająca połączenie Kielc i Warszawy przez Centralną Magistralę Kolejową (powinna powstać do wiosny 2018 r.). W ocenie posła Artura Gierady, inwestycja za którą lobbowali m.in. posłowie była zapowiadana od kilku lat, a fakt że dotąd nie udało się jej sfinalizować, jest jedną z porażek ostatniej kadencji.

"Pracowaliśmy organicznie"

Z kolei Okła-Drewnowicz jako przykład nierealizowanych projektów wskazała na problem z budową odcinka ekspresowej "7" między Skarżyskiem-Kamienną, a granicą woj. świętokrzyskiego i mazowieckiego - budowa nie może się rozpocząć m. in. ze względu na protesty ekologów.

Parlamentarzyści jako sukcesy wymienili m.in. lobbing na rzecz budowy miejskiego odcinka drogi krajowej nr 73 z Kielc do Tarnowa (inwestycja na ukończeniu), budowy centrum ekspedycyjno-rozdzielczego Poczty Polskiej w Kielcach (w trakcie realizacji), wspieranie władz Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i samorządu województwa w staraniach o otwarcie studiów lekarskich (ruszyły na początku roku akademickiego).

Posłanka Renata Janik, która w Sejmie spędziła dwa lata, zajmując miejsce zmarłego w sierpniu 2013 r. Konstantego Miodowicza wskazała na swe zaangażowanie na rzecz wdrażania w woj. świętokrzyskim długofalowego programu polityki senioralnej - posłanka organizowała m.in. kongresy zdrowego starzenia i konferencje senioralne.

Według liderki regionalnej PO, to czy posłowie spełnili oczekiwania swych wyborców, okaże się w dniu głosowania.

Pracowaliśmy organicznie, merytorycznie, podejmowaliśmy się rozwiązania wielu problemów. Braliśmy na siebie trudne zadania w niełatwym dla PO regionie. Nie boimy się powiedzieć o tym, czego nie zrobiliśmy i co bierzemy na siebie na ewentualną kolejną kadencje (…) Najważniejsze jest to, że na tym zyskuje region - bo taki jest cel naszej pracy i nasze zobowiązanie - podkreśliła Okła-Drewnowicz.

Powtórka z 2011 roku?

Jak dodała, liczy na potwierdzenie pięciu mandatów zdobytych w 2011 r.

Wtedy sondaże w regionie mówiły: trzy mandaty, walczymy o czwarty. Ja mówiłam, że będzie pięć i nam się udało. Graliśmy drużynowo, razem - to był wielki sukces. Mamy bardzo silnego lidera, który jest bardzo dużym wzmocnieniem naszej listy. Wiec liczymy na to, że będzie bardzo dobrą "lokomotywą" i my również osiągniemy dobre wyniki - oceniła Okła-Drewnowicz.

W wyborach nie startuje piąty świętokrzyski poseł PO ostatniej kadencji, Zbigniew Pacelt. Jak mówił wcześniej, decyzję podjął "suwerennie" i nie jest ona w żaden sposób "obciążona innymi sprawami".

W 2011 r. w wyborach do Sejmu w woj. świętokrzyskim (okręg nr 33), zwyciężyło PiS zdobywając 31,89 proc. głosów i sześć z 16 mandatów. Druga była PO z 25,39 proc. (pięć mandatów). Do Sejmu swych przedstawicieli wprowadziły też: PSL - 19,77 proc. (trzy mandaty), SLD - 9,72 proc. (jeden mandat), Ruch Palikota - 8,85 proc. (jeden mandat). Także kandydaci PiS do Senatu zwyciężyli we wszystkich trzech okręgach wyborczych w regionie.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!