PKW apeluje o zrezygnowanie z kampanii w czasie tzw. ciszy referendalnej

PKW apeluje o zrezygnowanie z kampanii w czasie tzw. ciszy referendalnej
Według PKW za naruszenie tzw. ciszy referendalnej może być uznane emitowanie w trakcie ciszy rozmów z ekspertami i publicystami np. o idei referendum lub dyskusji o jednomandatowych okręgach wyborczych. Fot. Fotolia

Państwowa Komisja Wyborcza zwróci się do wszystkich komitetów wyborczych, które będą uczestniczyły w wyborach parlamentarnych, by zrezygnowały z prowadzenia kampanii wyborczej w czasie tzw. ciszy referendalnej - czytamy we wtorkowym komunikacie PKW.

Według ustawy o referendum ogólnokrajowym kampania referendalna ulega zakończeniu na 24 godziny przed dniem głosowania. Oznacza to, że cisza przed referendum rozpocznie się w piątek 4 września o godz. 24.00 i będzie trwała do zakończenia głosowania w dniu referendum zarządzonego na 6 września.

W komunikacie sekretarz PKW Beata Tokaj zwraca uwagę, że w referendum 6 września będą uczestniczyć m.in. podmioty związane z partiami politycznymi oraz innymi środowiskami biorącymi udział także w wyborach do Sejmu i Senatu zarządzonych na 25 października. Dlatego PKW zwróci się - "w imię zachowania jasnych reguł gry wyborczej i dobrze pojętej kultury politycznej" - do wszystkich komitetów wyborczych, które będą uczestniczyły w wyborach do Sejmu, by zrezygnowały z prowadzenia kampanii wyborczej w tych wyborach w okresie tzw. ciszy referendalnej.

Jak doprecyzowano, chodzi w szczególności o rozpowszechnianie audycji wyborczych w programach publicznych i niepublicznych nadawców radiowych i telewizyjnych.

"Prowadzenie kampanii wyborczej do Sejmu Rzeczypospolitej przez komitet wyborczy związany z podmiotem uczestniczącym w referendum mogłoby być odczytane jako agitacja referendalna na rzecz konkretnego rozstrzygnięcia w referendum lub jego ważności" - czytamy w komunikacie.

Podkreślono w nim, że taka sytuacja nie została uwzględniona w Kodeksie wyborczym i ustawie o referendum ogólnokrajowym i dlatego PKW "nie jest władna wprowadzić zakaz prowadzenia kampanii wyborczej w wyborach parlamentarnych w dniu 5 i 6 września 2015 roku, ani wprowadzać zakazu rozpowszechniania przez media audycji związanych z kampanią wyborczą, albowiem wprowadzając taki zakaz wkroczyłaby w sferę stanowienia prawa, do czego nie jest uprawniona". PKW uznała jednak za "niezbędne wystąpić z apelem o powstrzymanie się przed tego rodzaju działaniami".

W komunikacie przypomniano również, że zgodnie z przepisami o referendum od zakończenia kampanii referendalnej aż do zakończenia głosowania - w czasie obowiązywania tzw. ciszy referendalnej - zabronione jest zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień, rozdawanie ulotek, jak też prowadzenie w inny sposób kampanii referendalnej.

"W tym okresie nie można zatem prezentować opinii oraz informacji, które mogłyby wywierać wpływ na osoby uprawnione do udziału w referendum zarówno co do głosowania w określony sposób, jak również co do ich udziału lub niewzięcia udziału w głosowaniu" - podkreśla PKW.

I przypomina, że od zakończenia kampanii referendalnej aż do zakończenia głosowania zabronione jest podawanie do wiadomości publicznej wyników badań (sondaży) opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań głosujących w referendum i wyników referendum oraz sondaży przeprowadzonych w dniu głosowania.

Według PKW za naruszenie tzw. ciszy referendalnej może być uznane emitowanie w trakcie ciszy rozmów z ekspertami i publicystami np. o idei referendum lub dyskusji o jednomandatowych okręgach wyborczych.

W okresie tzw. ciszy referendalnej dopuszczalne jest natomiast: informowanie o liczbie osób, która musi wziąć udział w referendum, aby było ono ważne; informowanie o przebiegu głosowania, w tym o przypadkach naruszenia tzw. ciszy referendalnej; informowanie o treści pytań referendalnych; prezentowanie zdjęć lokali referendalnych; prezentowanie osób biorących udział w głosowaniu, w tym osób bezpośrednio zaangażowanych w kampanię referendalną.

6 września - z inicjatywy poprzedniego prezydenta Bronisława Komorowskiego - Polacy mają odpowiadać na trzy pytania: czy są "za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu"; czy są "za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa" i czy są "za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości, co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika".

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!