PiS przekroczył czerwoną linię. Potrzebne silne przesłanie USA

PiS przekroczył czerwoną linię.  Potrzebne silne przesłanie USA
"Kryzys w Polsce jest dowodem na to, że Kaczyński, tak jak premier Węgier Viktor Orban, ma 'nieliberalny pogląd na demokrację'" (fot. pis.org.pl)

Przeciwstawiając się wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego PiS "przekroczył czerwoną linię" i stawia się ponad prawem na drodze do autorytarnych rządów w Polsce. Stany Zjednoczone i Unia Europejska nie mogą na to pozwolić - pisze dziennik "New York Times".

W artykule redakcyjnym zamieszczonym w piątek na stronie internetowej "NYT" dziennik stwierdza, że tragedią rosnącego kryzysu konstytucyjnego w Polsce jest to, iż "ujawnia, do jakiego stopnia prawicowi przywódcy nie pojmują podstaw demokracji".

"Otwarcie przeciwstawiając się orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego (TK), rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość stawia się ponad prawem na drodze do autorytarnych rządów, ignorując wszelkie apele, ostrzeżenia i formalne opinie płynące z USA, UE i międzynarodowych organizacji praw człowieka i własnej opozycji" - ocenia "NYT". I dodaje, że lider PiS Jarosław Kaczyński porównał te zagraniczne apele do "interwencji radzieckiej w erze komunizmu".

Zdaniem gazety kryzys w Polsce jest dowodem na to, że Kaczyński, tak jak premier Węgier Viktor Orban, ma "nieliberalny pogląd na demokrację".

"Opinia Komisji Weneckiej nie jest wiążąca, a polska konstytucja nie mówi, co powinno się stać, jeśli rząd przeciwstawi się TK. Ale UE i USA nie mogą na to pozwolić. Odmawianie przez Kaczyńskiego uznania orzeczenia stanowi niedopuszczalny atak na fundamenty liberalnej demokracji" - ocenia nowojorski dziennik.

W jego opinii Komisja Europejska powinna postępować zgodnie z jednoznaczną deklaracją Komisji Weneckiej, że "PiS przekroczył czerwoną linię". Niemniej "NYT" przyznaje, że ukaranie Polski np. poprzez odebranie jej prawa głosu w Radzie UE jest mało prawdopodobne, choćby dlatego, że Węgry zawetują wymagającą jednomyślności państw UE decyzję w tej sprawie.

Polska - jak wskazuje gazeta - od dawna postrzega Amerykę jako "bliskiego sojusznika i jedyny realny bastion przeciw Rosji". I przypomina, że Warszawa będzie gospodarzem lipcowego szczytu NATO, na którym ma nadzieję uzyskać zapewnienie o większej obecności wojsk sojuszniczych na swym terenie.

"Silne przesłanie z Waszyngtonu może teraz odnieść jakiś efekt" - konkluduje "NYT".

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (5)

Do artykułu: PiS przekroczył czerwoną linię. Potrzebne silne przesłanie USA

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!