PiS chce zmian w Karcie Polaka - możliwości uzyskania obywatelstwa po roku

PiS chce zmian w Karcie Polaka - możliwości uzyskania obywatelstwa po roku
Traktowanie posiadaczy Karty Polaka na zasadach zbliżonych do polskich obywateli (fot. Krzysztof Białoskórski/sejm.gov.pl)

Traktowanie posiadaczy Karty Polaka na zasadach zbliżonych do polskich obywateli i możliwość uzyskania obywatelstwa po roku przez tych, którzy chcą w Polsce zamieszkać - takie zmiany w ustawie o Karcie Polaka przedstawił szef komisji łączności z Polakami Michał Dworczyk (PiS).

Przedstawiając propozycje zmian na środowym posiedzeniu sejmowej komisji łączności z Polakami za granicą Dworczyk zastrzegł, że są to na razie tylko założenia na etapie prac przedlegislacyjnych. Jak mówił, chciałby, by inicjatywę w sprawie nowelizacji ustawy podjęła cała komisja. Członkowie komisji otrzymali opis zmian, projekt zmian w ustawie o Karcie Polaka mają otrzymać wkrótce.

Karta Polaka ma pomagać w sytuacjach kryzysowych

Dworczyk proponował, by w projekcie noweli znalazły się zapisy pozwalające na traktowanie posiadaczy Kart Polaka na zasadach zbliżonych do obywateli polskich. "Dzięki temu tworzymy m.in. podstawę prawną do tego, by w sytuacjach tak dramatycznych, jak mieliśmy w ciągu ostatnich miesięcy, można było przeprowadzić ewakuację z Donbasu, a potem udzielać długoterminowej pomocy, jak w przypadku obywateli RP" - tłumaczył.

Wśród zaproponowanych zmian znalazła się możliwość uzyskania obywatelstwa polskiego przez posiadaczy Karty Polaka, którzy chcieliby osiedlić się w Polsce. "Takie osoby mogłyby po roku uzyskać polskie obywatelstwo, a w międzyczasie, oczywiście, w zależności od możliwości budżetowych państwa polskiego i uchwalonego na dany rok budżetu, ubiegać się o pomoc w zaadaptowaniu się w Polsce, dopłaty do wynajmu mieszkania, kursy doszkalające itd." - mówił przewodniczący komisji.

Podczas posiedzenia wybrano dwóch wiceprzewodniczących, którzy uzupełnią skład prezydium komisji. Wiceszefami zostali Małgorzata Gosiewska i Artur Górski. W prezydium obok Dworczyka jako przewodniczącego zasiadają też Leonard Krasulski (PiS), Wojciech Ziemniak (PO) i Adam Andruszkiewicz (Kukiz'15).

Od 29 marca 2008 r. - dnia wejścia w życie ustawy o Karcie Polaka - do 15 maja 2014 r. polskie urzędy konsularne przyjęły ok. 140 tys. wniosków o Kartę Polaka. Wnioskodawcy odebrali 110 tys. Kart Polaka. Najwięcej wniosków (ok. 63 tys.) złożono na Białorusi, na Ukrainie (ok. 60 tys.), w krajach bałtyckich (m.in. na Litwie 5917, na Łotwie 1562). Na terytorium Federacji Rosyjskiej złożono 3665 wniosków, a w Kazachstanie - 1828.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PiS chce zmian w Karcie Polaka - możliwości uzyskania obywatelstwa po roku

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!