Piotr Gliński: Projekt dot. abonamentu rtv nie wprowadza nowych opłat

Piotr Gliński: Projekt dot. abonamentu rtv nie wprowadza nowych opłat
Piotr Gliński (fot. youtube.com)

Projekt zmian dot. poboru abonamentu rtv nie wprowadza żadnych nowych opłat - mówił wicepremier, minister kultury Piotr Gliński podczas czwartkowej (8 czerwca) debaty w Sejmie; rząd chce zmusić telewizje płatne do łamania prawa- ripostowali politycy opozycji.

• W trakcie swojego wystąpienia Gliński wskazywał, że obecnie regularnie abonament opłaca jedynie 13 proc. gospodarstw domowych.

• Podkreślał też, że Polska ma obecnie największy wśród krajów europejskich ubytek w poborze opłat abonamentowych.

W czwartek po południu w Sejmie odbyły się pierwsze czytania projektów dotyczących zmian w opłatach abonamentowych. Pierwszy z nich, rządowy, przewiduje poprawę poboru opłat abonamentowych dotyczących radia i telewizji. Drugi - autorstwa PSL - przewiduje rezygnację z poboru tej opłaty i finansowanie mediów publicznych z budżetu państwa.

Gliński przedstawiając projekt rządowy mówił, że jego celem jest "poprawa skuteczności poboru opłat abonamentowych, jako źródła finansowania realizacji misji publicznej radiofonii i telewizji". Jak podkreślał, projekt nie wprowadza żadnych nowych opłat dla jakiejkolwiek grupy obywateli. "Tak jak ma to miejsce w chwili obecnej do zarejestrowania odbiorników oraz uiszczenia opłat abonamentowych zobowiązany jest i będzie każdy posiadacz odbiornika radiowego lub telewizyjnego, który gotowy jest do odbioru emisji" - wskazał.

Podkreślał też, że projektowana ustawa służyć ma jedynie zagwarantowaniu bardziej adekwatnego, stabilnego i niezależnego finansowania zadań mediów publicznych, "tak, aby mogły być one realizowane bez ulegania presji komercyjnych".

"Potrzeba przyjęcia projektowanej ustawy wynika z praktycznej dysfunkcjonalności obecnych rozwiązań dotyczących opłat abonamentowych" - powiedział Gliński. "Jednym z głównych powodów dysfunkcyjności obecnie obowiązującego systemu poboru opłat abonamentowych jest niedopełnianie obowiązku rejestracji odbiorników. W połączeniu z brakiem realnych środków kontroli używania odbiorników (...) sprzyja nieszczelności systemu" - dodał.

W trakcie swojego wystąpienia Gliński wskazywał, że obecnie regularnie abonament opłaca jedynie 13 proc. gospodarstw domowych. Podkreślał też, że Polska ma obecnie największy wśród krajów europejskich ubytek w poborze opłat abonamentowych. "Podczas gdy w innych krajach europejskich taki ubytek wynosi nie więcej niż kilka procent, w Polsce wynosi 50-70 proc." - wskazywał Gliński. Zaznaczył, że działalność misyjna radiofonii publicznej jest finansowana w ok. 60-80 proc. z abonamentu, a TVP - w około 30 proc. "W efekcie udział środków publicznych jest najniższy w Europie" - mówił minister dodając, że przy tak małych wpływach z abonamentu mediom publicznym nie wystarczy środków do realizacji ich zadań.

Gliński podkreślił jednocześnie, że projekt rządowy został poddany szerokim konsultacjom publicznym oraz międzyresortowym. "Przedłożony projekt uwzględnia znaczną część uwag zgłoszonych w ramach tych uzgodnień" - zwrócił uwagę Gliński. Podkreślił jednocześnie, że projekt został pozytywnie oceniony przez Radę Legislacyjną. "Przedstawiona propozycja przyczyni się do zwiększenia poziomu finansowania mediów publicznych w Polsce, a także poprawy jakości misji publicznej świadczonej przez media publiczne" - podkreślił.

 

×

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Piotr Gliński: Projekt dot. abonamentu rtv nie wprowadza nowych opłat

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!