Petru: Przyszłość Polski zależy od reakcji rządu na stanowisko Komisji Europejskiej

Petru: Przyszłość Polski zależy od reakcji rządu na stanowisko Komisji Europejskiej
Podczas briefingu w Sejmie Petru mówił, że z medialnych doniesień wynika, iż opinia KE będzie tajna (fot. Nowoczesna/twitter)

• Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ma przyjąć opinię przedstawiającą zastrzeżenia KE co do poszanowania zasad rządów prawa przez Polskę.
• Od reakcji polskiego rządu na to stanowisko będzie zależała przyszłość Polski - podkreślił Ryszard Petru.

Przyszłość Polski będzie zależała od reakcji rządu na stanowisko Komisji Europejskiej ws. poszanowania zasad rządów prawa w naszym kraju - ocenił podczas briefingu w Sejmie lider Nowoczesnej Ryszard Petru.

W poniedziałek (23 maja) wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans ma przyjąć opinię przedstawiającą zastrzeżenia KE co do poszanowania zasad rządów prawa przez Polskę oraz podsumowującą dialog z Warszawą na temat sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego. W poniedziałek w południe rzecznik KE Margaritis Schinas oświadczył: "cały czas trwają konstruktywne rozmowy z polskimi władzami i mamy nadzieję, że znajdziemy rozwiązanie".

Czytaj też: Kosiniak-Kamysz o opinii Komisji i Trybunale: "Nasz projekt daje szansę na wyjście z tego impasu. Widzę, że jest zmiana w podejściu"

Podczas briefingu w Sejmie Petru mówił, że z medialnych doniesień wynika, iż opinia KE będzie tajna. "Dlatego też we wtorek na spotkaniu (organizowanym przez PO, PSL i Nowoczesną) o godz. 14 dobrze byłoby, gdyby przedstawiciel rządu przedstawił klubom opozycyjnym informację, co jest zawarte w tym stanowisku" - stwierdził lider Nowoczesnej.

"To jest bardzo ważne, gdyż tak naprawdę od reakcji polskiego rządu na to stanowisko będzie zależała przyszłość Polski" - podkreślił.

Odnosząc się do szczegółów wtorkowego spotkania klubów parlamentarnych ws. rozwiązania kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego poinformował, że spośród Nowoczesnej, PO i PSL (organizatorów spotkania) weźmie udział po czterech przedstawicieli z każdego klubu. "Mam nadzieję, że w podobnym składzie pojawią się również przedstawiciele klubu Kukiz'15 oraz PiS" - zaznaczył.

"Mam nadzieję, że jutrzejsze spotkanie, jeśli nas nie przybliży do kwestii, jak ma wyglądać funkcjonowanie Trybunału Konstytucyjnego w przyszłości, to przynajmniej pomoże nam wypracować wspólne lub w części stanowisko, jak Polska powinna zachowywać się w konflikcie, jaki rząd wywołał wobec UE" - mówił Petru.

"Tak naprawdę jesteśmy w największym konflikcie z Unią Europejską i światem zachodu od 1989 r." - dodał.

W ubiegłym tygodniu Komisja Europejska upoważniła wiceprzewodniczącego KE Fransa Timmermansa do przyjęcia w poniedziałek opinii na temat praworządności w Polsce, chyba że do tego czasu doszłoby do znaczącego postępu, zmierzającego do rozwiązania kryzysu wokół TK. Ten krok, to kolejna odsłona rozpoczętej w styczniu procedury ochrony państwa prawa wobec Polski. Od stycznia Timmermans prowadzi dialog z polskimi władzami, którego celem jest zebranie informacji o tym, czy praworządność w Polsce jest zagrożona.

Już w zeszłotygodniowym komunikacie, KE oceniła, że "dopóki polski Trybunał Konstytucyjny nie jest w stanie całkowicie zagwarantować skutecznego procesu stwierdzania zgodności ustaw z Konstytucją, niemożliwa jest skuteczna kontrola przestrzegania praw podstawowych w przyjmowanych aktach ustawodawczych".

W miniony piątek premier Beata Szydło oświadczyła w Sejmie, że nikt poza państwem polskim nie może rozwiązać sporu dotyczącego TK. "Polski rząd nigdy nie będzie ulegał żadnemu ultimatum. Polski rząd nigdy nie będzie pozwalał, by Polakom była narzucana wola kogokolwiek" - powiedziała. Dodała też, że to KE, nie Polska, ma problem z reputacją i autorytetem.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Petru: Przyszłość Polski zależy od reakcji rządu na stanowisko Komisji Europejskiej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!