PE: Ostra dyskusja o praworządności w Polsce. Komisja Europejska wykorzysta wszystkie narzędzia

PE: Ostra dyskusja o praworządności w Polsce. Komisja Europejska wykorzysta wszystkie narzędzia
Jesteśmy otwarci na dialog z Polską, ale musimy przedyskutować nową sytuację w KE, z PE i państwami członkowskimi - powiedział Frans Timmermans (fot.twitter.com/TimmermansEU)

Rekomendacje ws. praworządności nie rozwiewa wątpliwości. Komisja Europejska jest zdecydowana wykorzystać wobec Polski wszystkie narzędzia jakie są do dyspozycji - powiedział wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans w Parlamencie Europejskim podczas dyskusji o praworządności w Polsce.

• Jesteśmy otwarci na dialog z Polską, ale musimy przedyskutować nową sytuację w KE, z PE i państwami członkowskimi - powiedział Timmermans.

• KE ma prawo zarzucić Polsce naruszenie wartości unijnych, ale musi ten wniosek złożyć do Rady Europejskiej i cierpliwie czekać na jej werdykt - skomentował europoseł Marek Jurek.

• Polska jest krajem demokratycznym, praworządnym i proeuropejskim - dodała europosłanka Jadwiga Wiśniewska.

• Z kolei Michał Boni (PO) przekonywał, że rządzący wyrzucają Polskę z Europy i podważają demokrację.

Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans ocenił w czwartek (31 sierpnia) podczas posiedzenia komisji wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych PE, na którym odbywa się dyskusja o praworządności w Polsce, że przekazana przez polskie władze odpowiedz na rekomendacje ws. praworządności nie rozwiewa wątpliwości KE i dalsze kroki wobec Polski będą zależały od kolegium unijnych komisarzy.

Timmermans mówił o tym na posiedzeniu komisji wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych Parlamentu Europejskiego w Brukseli, na którym odbywa się dyskusja o praworządności w Polsce.

"Jesteśmy otwarci na dialog z Polską, ale musimy przedyskutować nową sytuację w KE, z PE i państwami członkowskimi" - zaznaczył wiceszef KE. Podkreślał, że praworządność ma znaczenie nie tylko dla danego kraju członkowskiego, ale też innych państw UE.

"Celem nie jest narzucenie sankcji, ale komisja jest zdecydowana wykorzystać wobec Polski wszystkie narzędzia jakie są do dyspozycji, jeżeli będzie to konieczne. Nie odpuścimy" - zaznaczył.

Czytaj też: Unia Europejska nie ma żadnych instrumentów formalno-prawnych aby ukarać Polskę

Szef Prawicy Rzeczypospolitej europoseł Marek Jurek apelował do wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa, by szanował suwerenność Polski w ramach swoich działań wobec naszego kraju.

"Działania, które pan podejmuje, musi pan realizować w ramach prawa. KE ma prawo zarzucić Polsce, (..) każdemu krajowi naruszenie wartości unijnych, ale musi ten wniosek złożyć do Rady Europejskiej i cierpliwie czekać na jej werdykt" - zaznaczył Jurek.

Przypomniał, że wśród państw członkowskich nie ma jednomyślności w tej sprawie, co - jego zdaniem - KE powinna brać pod uwagę.

"UE powinna być oparta na szacunku i konstytucja mojego kraju zasługuje na szacunek. Nie może pan twierdzić, że prawo kobiet do wcześniejszego wieku emerytalnego jest dyskryminacją i bronić TK. (…) Bo to TK uznał to za formę realizacji konstytucyjnego prawa kobiet w Polsce. Bardzo prosimy o respektowanie suwerenności, a nie traktowania prawa w sposób instrumentalny. Bo nie po to kończyliśmy z marksizmem, który uważał, ze prawo jest narzędziem w rękach władzy, by do tego wracać" - powiedział Jurek

 

×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!