Patryk Jaki: Polski rząd nie podoba elitom brukselskim. Dlatego próbują nas naciskać

Patryk Jaki: Polski rząd nie podoba elitom brukselskim. Dlatego próbują nas naciskać
Liberalne elity stworzyły w Polsce taki system sprawiedliwości, który nie ma nic wspólnego ze sprawiedliwością - powiedział wiceminister (Patryk Jaki, fot. Sejm/Twitter)

KE zarzuca nam łamanie praworządności, mimo że my wskazujemy dokładnie, punkt po punkcie, że wprowadzamy rozwiązania takie, jakie są w innych państwach UE, ale tam nie przeszkadzają, tylko w Polsce przeszkadzają. Chodzi to, że w Polsce jest rząd, który się nie podoba elitom brukselskim, w związku z tym próbują nas naciskać. Nie podoba się dlatego, że nie chcemy przyjmować uchodźców - uważa wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

• Komisja Europejska poinformowała, że otrzymała od polskich władz odpowiedź na uzupełniające rekomendacje w procedurze praworządności.

• Warszawa kwestionuje kompetencje KE w sprawie oceny systemu wymiaru sprawiedliwości.

• Komisja Europejska zarzuca nam łamanie praworządności, a my wprowadzamy rozwiązania takie, jakie są w innych państwach UE - skomentował Jaki.

• Po prostu szukają pretekstu, żeby uderzyć w Polskę, która chce rozliczyć wreszcie afery - wyjaśnił.

Komisja Europejska poinformowała w poniedziałek (28 sierpnia), że otrzymała od polskich władz odpowiedź na uzupełniające rekomendacje w procedurze praworządności, z 26 lipca b.r. Ze źródeł wynika, że Warszawa kwestionuje kompetencje KE w sprawie oceny systemu wymiaru sprawiedliwości, a także powołuje się na przykłady rozwiązań dotyczących wymiaru sprawiedliwości w wielu innych państwach członkowskich, m.in. w Hiszpanii, Danii czy Estonii.

"KE zarzuca nam łamanie praworządności, mimo że my wskazujemy dokładnie, punkt po punkcie, że wprowadzamy rozwiązania takie, jakie są w innych państwach UE, ale tam nie przeszkadzają, tylko w Polsce przeszkadzają. Chodzi to, że w Polsce jest rząd, który się nie podoba elitom brukselskim, w związku z tym próbują nas naciskać; nie podoba się dlatego, że nie chcemy przyjmować uchodźców" - podkreślił Jaki w TVP Info.

"To pokazuje jedno, że oni po prostu szukają pretekstu, żeby uderzyć w Polskę, która chce rozliczyć wreszcie afery. Liberalne elity stworzyły w Polsce taki system sprawiedliwości, który nie ma nic wspólnego ze sprawiedliwością. To jest system niesprawiedliwości, ten system poniósł fiasko" - dodał wiceminister.

Pytany, jak długo "te przepychanki będą trwały", Jaki powiedział: "Będą tak długo trwały jak będzie ten rząd, albo będą tak długo trwały jak będą te takie lewicowo-liberalne elity europejskie, które ponoszą fiasko, czym by nie zajmowały. Jak wzięły się za integrację UE, to im Wielka Brytania wyszła z Unii, jak chcieli prowadzić politykę migracyjną, to mają wielki kryzys i zamach co tydzień, więcej pieniędzy muszą przeznaczyć, na obronność niż kiedykolwiek" - przekonywał wiceszef MS.

Czytaj też: Halicki: Największym wrogiem PiS jest administracja w Brukseli i Unii Europejskiej

Jaki pytany był także, czego się spodziewa po projektach ustaw dotyczących Sądu Najwyższego i KRS, których przygotowanie zapowiedział prezydent Andrzej Duda.

"Pan prezydent obiecał, że ma zamiar zmieniać wymiar sprawiedliwość i zablokował bardzo dobre ustawy. Mam nadzieję, że pan prezydent spełni swoje zobowiązanie i przygotuje ustawy, które w sposób radykalny i stanowczy zmienią sytuację w polskim wymiarze sprawiedliwości" - powiedział wiceminister.

Poinformował też, że jest gotowy projekt kodeksu karnego, który zaostrza kary za gwałt. "Mam nadzieję, że w najbliższych miesiącach będzie procedowany, projekt przygotowany przez ministerstwo sprawiedliwości pod okiem ministra Zbigniewa Ziobry, projekt, który radykalnie zaostrza kary za gwałt" - podkreślił.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Patryk Jaki: Polski rząd nie podoba elitom brukselskim. Dlatego próbują nas naciskać

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!