Partia Razem: 2,5 proc. PKB na naukę

Zwiększenie wydatków do naukę do 1,5 proc. PKB w 2020 r. i 2,5 proc. PKB w 2030 r., finansowanie publicznych uczelni wyższych w całości z budżetu, rozwój wyższego szkolnictwa zawodowego i uczelni regionalnych - to niektóre z 9 tez dla nauki przedstawionych przez Partię Razem.

Obecne nakłady na naukę i szkolnictwo wyższe są skandalicznie niskie" - przekonywał na wtorkowej konferencji zorganizowanej w Warszawie przed siedzibą Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Tomasz Rawski z Partii Razem.

Jak mówił, Polska przeznacza na naukę niecałe 0,9 proc. PKB, podczas, gdy kraje Europy Zachodniej np. Niemcy przeznaczają na ten cel ok. 3 proc. PKB. Rawski dodał, że również na tle innych krajów Europy Środkowej Wschodniej Polska pozostaje daleko w tyle.

"Czechy inwestują w naukę dwa razy bardziej niż Polska, tj. 1,88 proc. PKB, a Estonia blisko dwa i pół razy bardziej - ponad 2 proc. PKB" - powiedział Rawski.

Dlatego Partia Razem proponuje skokowe zwiększenie nakładów na naukę i szkolnictwo wyższe - do 1,5 proc. PKB w 2020 r. i 2,5 proc. PKB w 2030 r.

Budowa konkurencyjnej gospodarki

Zdaniem działaczy tego ugrupowania, dofinansowanie nauki pozwoli na jej dynamiczny rozwój, co z kolei da możliwość zbudowania prawdziwie konkurencyjnej gospodarki, której podstawą jest wiedza, a nie "tania siła robocza i zysk wypracowany ciągłym obniżaniem kosztów pracy".

Podstawowym źródłem dofinansowania nauki byłoby uszczelnienie systemu podatkowego, który będzie efektywnie ściągał pieniądze z wielkiego biznesu, który w tej chwili nie płaci w Polsce podatków w ogóle albo płaci je bardzo niskie - powiedział Rawski.

Po drugie - zaznaczył - Partia Razem stawia na współpracę nauki z biznesem polegającą nie tylko na dostosowaniu szkolnictwa do rynku pracy, ale wymaga również od rynku i gospodarki zwiększenia nakładów na naukę i badania.

"Bezpłatne i demokratyczne studia"

Kolejna przedstawiona przez Partię Razem teza dla nauki to "bezpłatne i demokratyczne studia", czyli finansowanie publicznego szkolnictwa wyższego w całości z budżetu państwa.
Ugrupowanie podkreśla konieczność polepszenie jakości kształcenia.

Zależy nam na jakości kształcenia, a nie na liczbie dyplomów. Nie wszytko trzeba przeliczać na punkty, często wystarczy rzetelna, recenzencka ocena merytoryczna. Powstrzymamy masową produkcję dyplomów, które nie przekładają się na realną wiedzę - powiedziała Ewa Majewski z Partii Razem .

Ugrupowanie przekonuje, że konieczne jest także odbudowanie wyższego szkolnictwa zawodowego, a placówki tego rodzaju powinny powstawać w miastach powiatowych.

Koniec podziału na "Polskę A" i "Polskę B"

Kolejna postulat Partii Razem to stworzenie dobrych uczelni regionalnych.

Takie rozwiązanie to faktyczny koniec podziału na "Polskę A" i "Polskę B", dlatego zatrzymamy likwidację lokalnych ośrodków akademickich, która prowadzi do próżni kulturalno-społecznej. Zamiast bezmyślnej konkurencji będziemy promować twórczą współpracę - powiedział Tomasz Warzocha.

Partia Razem chce także zwiększenia stabilności zatrudnienia naukowców poprzez przywrócenie umów o pracę na czas nieokreślony jako podstawowej formy zatrudnienia w nauce. Ugrupowanie postuluje również, aby stypendia doktoranckie były przyznawane przez cały czas studiów w wysokości co najmniej półtorej płacy minimalnej z wymogiem corocznej oceny postępów pracy.

Kolejny postulat to stworzenie przy uczelniach publicznych zaplecza socjalnego dla studentów i pracowników - żłobków, przedszkoli i stołówek.

Partia Razem uważa też, że Polska musi inwestować w międzynarodową wymianę naukową i dostęp do wyników badań. Ugrupowanie proponuje stworzenie systemu finansowania dwuletnich pobytów badawczych za granicą dla osób po doktoracie oraz promowanie publikowania w wolnym dostępie wyników badań.

Zdaniem Partii Razem powinno także powstać państwowe wydawnictwo naukowe, które popularyzowałoby najważniejsze prace polskich badaczy za granicą.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Partia Razem: 2,5 proc. PKB na naukę

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!