Para prezydencka weźmie udział w Narodowym Czytaniu "Quo Vadis"

Para prezydencka weźmie udział w Narodowym Czytaniu "Quo Vadis"
Akcja Narodowe Czytanie, którą oficjalnie zainauguruje para prezydencka. Fot. prezydent.pl

Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wezmą w sobotę udział w akcji Narodowe Czytanie "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza. Uroczystość odbędzie się na terenie przy parafii św. Rocha w Lipkowie koło Warszawy.

Akcja Narodowe Czytanie, którą oficjalnie zainauguruje para prezydencka, organizowana jest przez prezydenta od 2012 r. Powstała, by popularyzować dzieła polskiej literatury i promować kulturę żywego słowa.

W tym roku wybrano w internetowym głosowaniu nagrodzoną Noblem powieść Henryka Sienkiewicza "Quo vadis". Tegoroczna edycja nawiązuje do ustanowionego przez Sejm i Senat Roku Henryka Sienkiewicza. W 2016 r. przypada 170. rocznica urodzin i 100. rocznica śmierci pisarza.

"Gorąco zachęcam wszystkich Państwa do wspólnego czytania +Quo vadis+ 3 września 2016 roku. Chciałbym, aby po raz kolejny Narodowe Czytanie było dla nas wszystkich czasem inspirujących refleksji, przynoszącym radość z kontaktu z prawdziwie wielką literaturą" - napisał w liście inaugurującym akcję prezydent.

3 września "Quo vadis" ma być czytane w kilkuset miejscowościach w całym kraju. W stolicy Narodowe Czytanie odbędzie się w Ogrodzie Saskim. Do udziału w inicjatywie zaproszono znanych aktorów: Ewę Dałkowską, Małgorzatę Kożuchowską, Sonię Bohosiewicz, Dawida Ogrodnika, Tomasza Schuchardta i Jana Nowickiego. Fragmentom powieści towarzyszyć ma akompaniament na żywo. Wystąpią m.in. Misia Furtak, Skubas, Pustki i Patrick The Pan.

Z myślą o osobach niesłyszących i niedosłyszących wydarzenie w Ogrodzie Saskim będzie na żywo tłumaczone na język migowy. Uczestnicy imprezy będą także mogli ozdobić swój egzemplarz książki pamiątkową pieczęcią Narodowego Czytania oraz przenieść się do czasów Nerona i wykonać tematyczne zdjęcie w specjalnej Fotobudce.

Specjalnie na tegoroczną edycję Narodowego Czytania krytyk literacki, literaturoznawca i eseista Tomasz Burek przygotował adaptację powieści, która umożliwi przeczytanie "Quo vadis" w ciągu jednego dnia. Pozwoli również wybrać konkretne rozdziały, które mogą być czytane niezależnie od pozostałych. Zaś uczestnicząc w akcji "Czytanie przy kawie" przygotowanej przez Narodowe Centrum Kultury będzie można napić się darmowej kawy lub herbaty.

Partnerem Narodowego Czytania "Quo vadis" jest Facebook, który 3 września umieści na górze aktualności specjalnie przygotowany komunikat informujący o dniu Narodowego Czytania.

Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem pary prezydenckiej.

W ramach Narodowego Czytania co roku wybierana jest inna lektura, której fragmenty czytane są publicznie przez znane osoby. Tegoroczną lekturę wybrano spośród pięciu powieści. W głosowaniu, oprócz "Quo vadis", wzięły udział: "Chłopi" Władysława Reymonta, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, "Popioły" Stefana Żeromskiego oraz "Noce i dnie" Marii Dąbrowskiej.

Narodowe Czytanie zainaugurowała w 2012 r. wspólna lektura "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 r. w całej Polsce odbyło się wspólne czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w 2014 r. - "Trylogii" Henryka Sienkiewicza. W ubiegłym roku w całym kraju czytana była "Lalka" Bolesława Prusa.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!