REKLAMA

Papież Franciszek zwrócił się do Polaków jako gospodarzy ŚDM

  • Autor: PAP/GP
  • 20 lipca 2016 09:55

● We wtorek (19 lipca) opublikowano przesłanie papieża Franciszka do Polaków.
● Papież adresował swoje słowa do naszego narodu, jako gospodarzy Światowych Dni Młodzieży (ŚDM).
● Mówił: - Musimy być wiarygodni jako chrześcijanie we współczesnym świecie i miłosierni wobec tych, którzy wyrządzają nam zło.

Hasło papieskiego przesłania "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią", zaczerpnięte z Ewangelii świętego Mateusza nawiązuje do trwającego Roku Świętego.

Franciszek podkreślił, że krakowskie spotkanie wpisuje się w Rok Święty Miłosierdzia. Przypomniał, że w Roku Świętym Odkupienia (1983/1984) Jan Paweł II po raz pierwszy zaprosił młodych z całego świata na uroczystości Niedzieli Palmowej w Rzymie, zaś w czasie Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 do Wiecznego Miasta przyjechały ponad dwa miliony młodych ludzi z około 165 krajów na XV ŚDM.

- Jestem pewien, że podobnie, jak w tych dwóch przypadkach, tak i teraz Jubileusz Młodych w Krakowie będzie jednym z ważnych wydarzeń tego Roku Świętego - dodał.

Nawiązując do przypowieści z ewangelii Franciszek napisał, że każdy jest synem marnotrawnym, który zmarnował swoją wolność idąc za fałszywymi bożkami, iluzjami szczęścia i wszystko utracił.

- Ale Bóg o nas nie zapomina, ojciec nigdy nas nie opuszcza. Jest ojcem cierpliwym, zawsze na nas czeka! Szanuje naszą wolność, ale zawsze pozostaje wierny. A kiedy do niego powracamy, przyjmuje nas jak synów w swoim domu, ponieważ nigdy, nawet na chwilę, nie przestał czekać na nas z miłością - podkreślił.

Papież przywołał swe osobiste doświadczenia z młodości.

- Kiedy miałem siedemnaście lat, pewnego dnia, gdy miałem wyjść na spotkanie z przyjaciółmi, zdecydowałem, że najpierw wstąpię do kościoła. Spotkałem tam pewnego księdza, który wzbudził we mnie szczególne zaufanie, tak że zapragnąłem otworzyć swoje serce w sakramencie spowiedzi.

Przyznał, że to spotkanie zmieniło jego życie.

Papież w Korei na pielgrzymce, źródło: flickr.com/CC BY-SA 2.0

Zachęcił młodych ludzi do tego, by odkryli konfesjonał jako miejsce miłosierdzia.

Franciszek przypomniał następnie historię krzyża Światowych Dni Młodzieży, który młodzi katolicy dostali od Jana Pawła II w Rzymie w 1984 roku. Od tamtego czasu towarzyszy on zlotom na wszystkich kontynentach.

- Ileż przemian, ileż prawdziwych nawróceń w życiu wielu młodych ludzi zrodziło się właśnie ze spotkania z tym prostym krzyżem! - zauważył.

Zwrócił uwagę na znaczenie i wartość dawania, które daje więcej szczęścia niż branie. Wyjaśnił, w jaki sposób każdy może być narzędziem miłosierdzia wobec bliźnich.

Wskazał przykład błogosławionego przez polskiego papieża patrona studentów Pier Giorgia Frassatiego (1901-1925), którego relikwie zostaną przywiezione do Krakowa na ŚDM. Zauważył, że służył potrzebującym i ubogim z wielką dyskrecją, nigdy się z tym nie obnosząc.

- Wyobraźcie sobie, że w przeddzień swojej śmierci, ciężko schorowany, udzielał wskazówek dotyczących sposobu pomagania jego pokrzywdzonym przyjaciołom - dodał Franciszek.

Następnie zachęcił młodzież do uczynków miłosierdzia: głodnych nakarmić, spragnionych napoić, nagich przyodziać, podróżnych w dom przyjąć, więźniów pocieszać, chorych nawiedzać, umarłych grzebać.

Ale, jak dodał, nie można też zapominać o wsparciu duchowym: grzesznych upominać, nieumiejętnych pouczać, wątpiącym dobrze radzić, strapionych pocieszać, krzywdy cierpliwie znosić, urazy chętnie darować, modlić się za żywych i umarłych.

Według Franciszka miłosierdzie nie jest pobłażliwością za wszelką cenę ani zwykłym sentymentalizmem.

- Jest sprawdzianem autentyczności naszej postawy jako uczniów Jezusa, naszej wiarygodności jako chrześcijan we współczesnym świecie - przypomniał.

Zdaniem papieża należy też nauczyć się wprowadzenia w życie jednego z najtrudniejszych gestów miłosierdzia, czyli przebaczania tym, którzy nas obrazili, którzy wyrządzili zło, których uważamy za wrogów.

- Spotykam wielu młodych, którzy mówią, że są zmęczeni życiem w tak bardzo podzielonym świecie, w którym ścierają się zwolennicy różnych poglądów, jest wiele wojen, a niektórzy używają nawet swojej religii do usprawiedliwienia przemocy. Musimy błagać Pana, by obdarzył nas łaską bycia miłosiernymi wobec tych, którzy wyrządzają nam zło - wskazał.

Jedyną drogą do przezwyciężenia zła jest miłosierdzie - uważa papież. Wskazał też, że razem muszą podążać sprawiedliwość i miłosierdzie.

- Tak bardzo chciałbym, byśmy zjednoczyli się w chóralnej modlitwie płynącej z głębi naszych serc, błagając Boga o miłosierdzie dla nas i całego świata! - wyznał.

Ostatnia część orędzia nosi podtytuł: "Kraków na nas czeka!".

- Zostało kilka miesięcy do naszego spotkania w Polsce. Kraków, miasto św. Jana Pawła II i św. Faustyny Kowalskiej, czeka na nas z otwartymi ramionami i otwartym sercem. Wierzę, że Boża Opatrzność prowadziła nas do świętowania jubileuszu młodych właśnie tam, gdzie żyło tych dwoje wielkich apostołów miłosierdzia naszych czasów - napisał Franciszek.

Położył nacisk na to, że polski papież przeczuwał, że nastał czas miłosierdzia, o czym świadczy jego encyklika "Dives in misericordia" z początku pontyfikatu, kanonizacja siostry Faustyny i ustanowienie święta Bożego Miłosierdzia.

Zacytował słowa, jakie wypowiedział Jan Paweł II konsekrując w Krakowie w 2002 roku sanktuarium Jezusa Miłosiernego: "Trzeba przekazywać światu ogień miłosierdzia. W miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście!".

Franciszek wezwał młodych ludzi, aby poprzez uczynki, słowa i modlitwę stali się apostołami miłosierdzia w świecie zranionym egoizmem, nienawiścią i rozpaczą.

- Nieście płomień miłosiernej miłości Chrystusa - o którym mówił św. Jan Paweł II - w środowiska waszego codziennego życia i aż na krańce ziemi. W tej misji, towarzyszę wam moimi życzeniami i modlitwą, i na tym ostatnim odcinku drogi duchowych przygotowań do najbliższego ŚDM w Krakowie - podkreślił papież.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA