Organizatorzy Strajku Kobiet złożyli petycje w biurach krajowych partii

Organizatorzy Strajku Kobiet złożyli petycje w biurach krajowych partii
Z organizatorkami protestu spotkała się w poniedziałek po południu posłanka PO Monika Wielichowska (fot. Moniak Wielichowska/Facebook)

Ścigania seksistowskich wypowiedzi jako mowy nienawiści, wprowadzenia sankcji karnych dla agresji i przemocy ze względu na płeć i wznowienia programu wsparcia in vitro - tego m.in. domagają się organizatorzy Strajku Kobiet w petycji skierowanej do polityków.

Paulina Piechna-Więckiewicz z "Inicjatywy Polskiej", która współorganizuje Strajk Kobiet, poinformowała, że petycje, które wystosowali organizatorzy Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, zostały w poniedziałek dostarczone do biur krajowych ugrupowań zasiadających w parlamencie: Nowoczesnej, PSL-u, PiS-u, Kukiz'15 oraz PO. "Przyszłyśmy z petycją, mamy różne postulaty, mamy nadzieję, że partie polityczne i politycy wezmą je pod uwagę i zastanowią się nad nimi" - mówiła po złożeniu petycji w biurze Kukiz'15.

W petycji skierowanej do rządu, posłów i senatorów, organizatorzy strajku wyróżnili 11 postulatów: "Dość pogardy, wulgarności i seksizmu", "Eliminacja agresji seksualnej", "Dość molestowania", "Zaufanie do systemu sprawiedliwości", "Edukacja seksualna", "Planowanie rodziny", "Krajowy program wsparcia in vitro", "Koniec gorzkiego macierzyństwa", "Polityka społeczna dla kobiet", "Stop militaryzacji społeczeństwa", "Świeckie państwo".

W petycji organizatorzy Ogólnopolskiego Strajku Kobiet domagają się m.in. rzetelnego ścigania seksistowskich wypowiedzi jako mowy nienawiści na podstawie zapisów Kodeksu karnego, wprowadzenia sankcji karnych dla wszelkiej agresji i przemocy ze względu na płeć, poważnego traktowania ofiar molestowania, "przywrócenia zaufania do systemu sprawiedliwości, w tym funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego zgodnie z literą Konstytucji i standardami międzynarodowymi".

Organizatorzy strajku oceniają również w petycji, że obecna wiedza o seksualności w szkołach jest niepełna i "nie zawsze prawdziwa", dlatego domagają się obowiązkowej edukacji seksualnej, opartej na wiedzy naukowej i dostosowanej do wieku uczennic i uczniów.

Wśród pozostałych postulatów zawartych w petycji są m.in. pełen dostęp do metod planowania rodziny, w tym wznowienie krajowego programu wsparcia in vitro, podjęcie przez państwo aktywnego działania wspierającego rodziców w zadaniach opiekuńczych i promowanie równościowego modelu rodzicielstwa, uwzględnienie praw kobiet i specyfiki kobiet w każdym wieku przy kształtowaniu rozwiązań polityki publicznej i ekonomicznej.

Czytaj też: "Czarny protest" w Warszawie. Akcje przed kościołami i przy metrze w centrum

W petycji organizatorzy ocenili również, że obecnie promuje się "jednostronne rozumienie patriotyzmu jako działania z bronią w ręku w obronie ojczyzny", w związku z tym żądają przejrzenia pod tym kątem programów edukacyjnych i społecznych i większego zaangażowania Polski w działania na rzecz pokoju w regionie i na świecie.

Przedstawiciele Strajku Kobiet domagają się również zaprzestania finansowania przez państwo nauki religii w szkołach czy szkół o profilu wyznaniowym, wprowadzając model "świeckiego państwa".

Z organizatorkami protestu spotkała się w poniedziałek po południu posłanka PO Monika Wielichowska. "Panie wręczyły mi 11 postulatów. Oczywiście nasz klub zapozna się z nimi i będziemy odpowiadać na te postulaty" - powiedziała Wielichowska. Według niej, PO jest w stanie pochylić się nad postulatami dotyczącymi ścigania przestępstw o charakterze seksualnym, edukacji seksualnej czy dostępności antykoncepcji.

 

×

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Organizatorzy Strajku Kobiet złożyli petycje w biurach krajowych partii

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!