XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Opinia KE ws. praworządności w Polsce. PO złożyła wniosek o informację rządu

Opinia KE ws. praworządności w Polsce. PO złożyła wniosek o informację rządu
Opinia ws. praworządności w Polsce, którą KE w poprzednią środę (1 czerwca) wysłała polskim władzom, podsumowuje prowadzony od 13 stycznia dialog z polskim rządem na temat sytuacji wokół TK. PO chce jej ujawnienia. Na zdjęciu: Grzegorz Schetyna. (fot.:twitter.com/Platforma_org)

• Klub PO złożył we wtorek (7 czerwca) wniosek o poszerzenie porządku obrad Sejmu o informację rządu na temat ubiegłotygodniowej opinii Komisji Europejskiej dotyczącej stanu praworządności w Polsce.
• Decyzję w tej sprawie ma podjąć w środę rano (8 czerwca) Konwent Seniorów.

- Wierzę że rząd PiS i premier Beata Szydło będzie za jawnością dokumentów europejskich i będzie chciała się tą wiedzą podzielić z Wysoką Izbą - powiedział we wtorek (7 czerwca) dziennikarzom szef PO Grzegorz Schetyna.

Według sekretarza klubu PO Zbigniewa Konwińskiego, który brał udział we wtorkowym posiedzeniu Konwentu Seniorów, wnioskiem PO Konwent ma się zająć w środę rano.

Opinia ws. praworządności w Polsce, którą KE w poprzednią środę (1 czerwca) wysłała polskim władzom, podsumowuje prowadzony od 13 stycznia dialog z polskim rządem na temat sytuacji wokół TK.

Czytaj też: Waszczykowski: Opinia KE jednostronna, nie uwzględnia polskiej narracji

To pierwszy etap prowadzonej wobec Polski procedury ochrony praworządności. Treść opinii jest poufna. Jak twierdzą unijne źródła, jest ona krytyczna i stwierdza, że istnieje systemowe zagrożenie dla rządów prawa w Polsce.

W uzasadnieniu wniosku PO przypomniano, że dokument jest efektem wniesionych przez Komisję Europejską zastrzeżeń w trzech kwestiach: nowelizacji ustawy o TK z dnia 22 grudnia 2015 r., wyroku TK z dnia 9 marca 2016 r. dotyczącego tej nowelizacji oraz poszanowanie wyroków wydanych przez Trybunał po dniu 9 marca 2016 r.; mianowania sędziów TK i wykonania wyroków Trybunału z dnia 3 i 9 grudnia 2015 r. dotyczących tych kwestii, a także skuteczności procesu stwierdzania zgodności z konstytucją nowych aktów prawnych przyjętych i wprowadzonych w życie w 2016 r., w tym nowej ustawy medialnej.

- Niestety już samo rozpoczęcie procedury ochrony praworządności zagraża dobrej reputacji Polski na arenie międzynarodowej, a kolejne etapy ewentualnego postępowania Komisji Europejskiej zagrażają Polsce w sposób o wiele bardziej wymierny - podkreślono w uzasadnieniu.

 

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Opinia KE ws. praworządności w Polsce. PO złożyła wniosek o informację rządu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!