XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Olsztyn, wyniki wyborów. Kto posłem?

Olsztyn, wyniki wyborów. Kto posłem?
Iwona Arent uzyskała 26 377 głosów. Fot. facebook.com

Liderka listy PiS Iwona Arent uzyskała największą liczbę głosów spośród wszystkich kandydatów do Sejmu w okręgu olsztyńskim. W Sejmie zasiądzie także wiceminister finansów Janusz Cichoń (PO). Mandatu nie otrzymał Tadeusz Iwiński (Zjednoczona Lewica).

Jak poinformowała dyrektor Krajowego Biura Wyborczego w Olsztynie Dorota Białowąs w okręgu olsztyńskim nr 35, w którym do podziału jest 10 mandatów: PiS uzyskał 4 mandaty, PO - 3 oraz po jednym - PSL, Kukiz'15 i Nowoczesna Ryszarda Petru.

Liderka z PiS

Z listy PiS ponownie posłanką została Iwona Arent, która uzyskała 26 377 głosów to jest najwięcej spośród wszystkich kandydatów startujących do Sejmu w okręgu nr 35. Mandaty z tej listy zdobyli także trzeci na liście Wojciech Kossakowski z Ełku, który uzyskał 8 183 głosy a także "czwórka" na liście Jerzy Małecki z Pisza z poparciem 5 513 głosów oraz startujący z 10 miejsca Jerzy Gosiewski z Mrągowa uzyskując 5 092 głosy.

PO będzie reprezentować w Sejmie: lider PO w tym okręgu wiceminister finansów Janusz Cichoń, na którego zagłosowało 17 864 wyborców, prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej poseł Paweł Papke, który uzyskał 17 376 głosy oraz wicemarszałek woj. warmińsko-mazurskiego Anna Wasielewska - 7 660 głosy.

Z listy PSL w Sejmie znajdzie się poseł Urszula Pasławska, na którą zagłosowało 6 354 wyborców. Komitet Wyborczy Kukiz'15 będzie reprezentować Andrzej Maciejewski, która uzyskał poparcie 7 899 wyborców, a Nowoczesną Ryszarda Petru - były starosta olsztyński a obecnie sekretarz miasta Olsztyna - Mirosław Pampuch, którego poparło 7 787 wyborców.

Przegrani z ZL i PSL

Do Sejmu nie dostali się poseł Tadeusz Iwiński (Zjednoczona Lewica), który zasiadał w Sejmie nieprzerwanie od 1991 roku. Uzyskał on obecnie 12 961 głosy, ale ugrupowanie nie przekroczyło 8 procentowego progu wyborczego. Mandatów nie zdobyli także posłanka Beata Bublewicz (PO), na którą zagłosowało 7 351 wyborców.

Mimo wysokiego, bo drugiego miejsca na liście PiS mandatu nie uzyskał politolog prof. Selim Chazbijewicz, założyciel Związku Tatarów Rzeczypospolitej i b. imam gminy muzułmańskiej w Gdańsku. Głosowało na niego 3 726 wyborców, mniej niż na startujących z dalszych miejsc Kossakowskiego, Małeckiego czy Gosiewskiego, którzy dostali się do Sejmu.

Mandatu nie zdobył także wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski (PSL). Startując z drugiego miejsca uzyskał 3 020 głosów, dwukrotnie mniej niż liderka listy tej partii Urszula Pasławska, która znajdzie się w Sejmie.

Frekwencja wyniosła 43,13 proc.

W wyborach w 2011 r. w okręgu nr 35 wybory do Sejmu wygrała PO uzyskując 41,73 proc. poparcia, przed PiS - 23,07 proc., Ruchem Palikota - 11,2 proc., PSL - 11,81 proc. i SLD - 8,85 proc. Pięć mandatów przypadło PO, dwa - PiS i po jednym mandacie SLD, Ruchowi Palikota i PSL. Frekwencja wyniosła 43,27 proc.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Olsztyn, wyniki wyborów. Kto posłem?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!