XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

OECD ocenia: gdy na politykę mają wpływ bogaci donatorzy, jej reguły są naginane

OECD ocenia: gdy na politykę mają wpływ bogaci donatorzy, jej reguły są naginane
Angel Gurria przedstawił dokument zatytułowany "Finansowanie demokracji: fundusze dla partii politycznych i kampanii wyborczych oraz ryzyko politycznego przechwycenia". (Fot. : www.mf.gov.pl).

• Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju opublikowała raport o finansowaniu polityki.
• Tworzenie polityki nie powinno być na sprzedaż dla tego, kto zaoferuje najwięcej - mówi Angel Gurria. 
• Wiele państw wysoko rozwiniętych nie egzekwuje w pełni reguł finansowania partii politycznych.

Wiele państw wysoko rozwiniętych nie egzekwuje w pełni reguł finansowania partii politycznych lub tworzy w tej dziedzinie luki prawne, które mogą wykorzystywać potężne prywatne grupy interesów - głosi opublikowany w czwartek (4.02) raport OECD.

- Tworzenie polityki nie powinno być na sprzedaż dla tego, kto zaoferuje najwięcej - powiedział sekretarz generalny Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) Angel Gurria prezentując w jej siedzibie w Paryżu dokument zatytułowany "Finansowanie demokracji: fundusze dla partii politycznych i kampanii wyborczych oraz ryzyko politycznego przechwycenia".

Z zawartej w nim analizy finansowania partii politycznych w 34 państwach członkowskich OECD wynika, że prywatni darczyńcy ustawicznie wykorzystują pożyczki, składki członkowskie i wpłaty od stron trzecich do obchodzenia limitów wydatków lub maskowania dotacji. Zaostrzenie reguł i bardziej zdecydowane stosowanie sankcji pomogłoby w odtworzeniu publicznego zaufania w czasie, gdy wyborcy w państwach wysoko rozwiniętych okazują rozczarowanie partiami politycznymi i obawiają się, że procesy demokratyczne mogą zostać przechwycone przez prywatne grupy interesów - podkreśla raport.

- Gdy na politykę mają wpływ bogaci donatorzy, jej reguły są naginane na korzyść nielicznych i przeciwko interesom wielu. Utrzymanie rygorystycznych standardów w finansach politycznych jest kluczowym elementem naszej walki o zmniejszenie nierówności i przywrócenie zaufania do demokracji - zaznaczył Gurria.

Według raportu w 17 z 34 państw OECD anonimowe dotacje dla partii politycznych są zakazane całkowicie, w 13 obowiązuje ich zakaz powyżej określonej wysokości, a w czterech są dozwolone. Tylko w 16 państwach wprowadzono górne limity wydatków na kampanie wyborcze zarówno w odniesieniu do partii, jak i poszczególnych kandydatów.

- Ponadto brak niezależności lub prawnej egzekutywy u niektórych instytucji nadzorczych umożliwia znaczącym darczyńcom uzyskiwanie takich korzyści jak ulgi podatkowe, dotacje państwowe, preferencyjny dostęp do publicznych kredytów i zamówień publicznych - czytamy w dokumencie OECD.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: OECD ocenia: gdy na politykę mają wpływ bogaci donatorzy, jej reguły są naginane

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!