XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Odejdą ważni szefowie służb specjalnych

Odejdą ważni szefowie służb specjalnych
Marek Biernacki (na zdjęciu) uważa, że zbyt radykalne zmiany personalne w służbach specjalnych mogą zachwiać bezpieczeństwem państwa (fot. Adrian Grycuk/Wikipedia/CC BY-SA 3.0 pl)

Zbyt radykalne zmiany personalne w służbach specjalnych mogą zachwiać bezpieczeństwem państwa – uważa koordynator ds. służb specjalnych Marek Biernacki. W jego ocenie służby sprawdziły się i wypełniły swoją misję.

„Ważne, żeby z służb odeszło jak najmniej funkcjonariuszy, bo żyjemy w jasno określonym czasie – zagrożeń ze strony i terroryzmu islamskiego, przyjęciem i weryfikacją emigrantów oraz w ciągle dynamicznej i niebezpiecznej sytuacji na Wschodzie w związku z działaniami ze strony Rosji” - powiedział w środę w rozmowie z PAP Biernacki.

„Można powiedzieć pod koniec kadencji, że polskie służby sprawdziły się i wypełniły swoją misję” - zaznaczył. „Polska jest państwem bezpiecznym” - dodał.

Zdaniem koordynatora „zbyt radykalne zmiany personalne w służbach mogą zachwiać bezpieczeństwem państwa polskiego”.

„To jest najważniejszy element - o tym trzeba pamiętać – że bezpieczeństwo państwa jest najważniejsze, a nie porachunki partyjne” - uważa Biernacki.

Sejm zbiera się 12 listopada; na pierwszym posiedzeniu Sejmu premier składa dymisję. Kandydatem PiS i przyszłej premier Beaty Szydło na ministra - nowego koordynatora służb specjalnych, jest Mariusz Kamiński, b. szef CBA. Kamiński został skazany na więzienie za przekroczenie uprawnień gdy był szefem Biura. Wyrok jest nieprawomocny, odwołał się od niego.

Szefów służb specjalnych powołuje i odwołuje premier po zasięgnięciu opinii prezydenta i sejmowej komisji do spraw służb specjalnych oraz rządowego Kolegium ds. Służb Specjalnych. W służbach wojskowych wniosek o zmiany składa szef MON.

Szefowie służb cywilnych - ABW i AW podlegają bezpośrednio premierowi, a szefowie SKW i Służby Wywiadu Wojskowego Ministrowi Obrony Narodowej. Szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego podlega premierowi, powoływany jest na czteroletnie kadencje – maksymalnie dwie. Obecny szef Paweł Wojtunik został powołany na drugą kadencję 31 grudnia 2013 r.

Według nieoficjalnych informacji tvn24.pl zamierzają odejść ze służby w dniu zaprzysiężenia Sejmu gen. Maciej Hunia – szef Agencji Wywiadu i gen. Piotr Pytel – szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego gen. Dariusz Łuczak ma się oddać do dyspozycji nowej premier, a średni szczebel kierowniczy ABW odejdzie wraz z nim – sądzi portal.

Biernacki odnosząc się w rozmowie z PAP do tych informacji powiedział, że jeszcze nie ma takich decyzji, ale zasadą jest, iż raport o odejściu ze służby składa się ostatniego dnia - w dniu odejścia.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Odejdą ważni szefowie służb specjalnych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!