REKLAMA

Od piątku w Warszawie obchody Święta Policji

  • Autor: pt/pap
  • 14 lipca 2016 19:45
Od piątku w Warszawie obchody Święta Policji Policjanci swoje święto obchodzą 24 lipca (fot.policja.pl)

• W piątek w Warszawie rozpoczną się obchody Święta Policji - m.in. w KGP odsłonięte zostaną na Tablicy Pamięci nazwiska policjantów, którzy polegli na służbie.
• W sobotę na Pl. Piłsudskiego - promocja absolwentów szkoły policji w Szczytnie z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy.

Policjanci swoje święto obchodzą 24 lipca. W tym roku - ze względu na Światowe Dni Młodzieży - planowano przenieść uroczystości na pierwszy weekend sierpnia, ostatecznie jednak odbędą się w najbliższy weekend.

W piątek w Komendzie Głównej Policji odsłonięte zostaną tabliczki epitafijne na Tablicy Pamięci z nazwiskami policjantów poległych w ostatnim czasie na służbie.

Będą też uroczyście wpisane do policyjnej Księgi Pamięci; następnie odprawiona zostanie msza święta w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie oraz nabożeństwo dziękczynne w Katedrze Prawosławnej św. Marii Magdaleny w Warszawie. Wręczone zostaną też odznaczenia i nominacje dla funkcjonariuszy oraz pracowników zarówno KGP jak i KSP.

Jak co roku złożone zostaną też wieńce i kwiaty przed Obeliskiem "Poległym Policjantom - Rzeczpospolita Polska". W tym miejscu, przed gmachem KGP, złożona jest urna z prochami policjantów pomordowanych przez NKWD i pogrzebanych w Miednoje. Wieczorem mieszkańcy Warszawy będą mogli na Podzamczu wysłuchać koncertu dwóch policyjnych orkiestr - węgierskiej i polskiej.

W sobotę uroczystości rozpocznie msza święta w intencji poległych policjantów w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Tam również wybranym funkcjonariuszkom i funkcjonariuszom wręczone zostaną medale Gloria Intrepidis et Animi Promptis oraz Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki.

Kilka godzin później w Zamku Królewskim wręczone zostaną policjantom nominacje i odznaczenia. Główna uroczystość zaplanowano na godz. 14.00. Ma w niej wziąć udział prezydent Andrzej Duda. Na Pl. Piłsudskiego w Warszawie odbędzie się promocja absolwentów Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie i ślubowanie nowo przyjętych stołecznych funkcjonariuszy. Wyróżnieni zostaną też laureaci konkursu "Policjant, który mi pomógł".

W niedzielę na Stadionie Agrykola odbędzie się piknik rodzinny; dzieci funkcjonariuszy i pracowników cywilnych mają wziąć udział w Pierwszym Charytatywnym Biegu na rzecz Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach "Dzieci - Dzieciom". Dystans biegu ma zostać uzależniony od wieku dziecka, a wszyscy uczestnicy biegu będą nagrodzeni m.in. medalami.

Obchodzone 24 lipca święto policji nawiązuje do tej daty z 1919 r. gdy Sejm II RP przyjął ustawę o Policji Państwowej. Po wojnie, 7 października 1944 r. Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego formalnie powołał Milicję Obywatelską, która faktycznie istniała już od dwóch miesięcy na terenach zajętych przez Armię Czerwoną. 6 kwietnia 1990 roku Sejm rozwiązał MO, a na jej miejsce powołał policję.

Obecnie jest to największa formacja mundurowa w kraju, w której służy 100 tys. policjantów i pracuje 20 tys. cywilów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA