REKLAMA

Obywatelski projekt ustawy o TK zgłoszony przez KOD wycofany

  • Autor: PAP/JS
  • 05 lipca 2016 14:38
Obywatelski projekt ustawy o TK zgłoszony przez KOD wycofany Przedstawiciel komitetu inicjatywy ustawodawczej w sprawie Trybunału Konstytucyjnego Jarosław Marciniak wycofał podczas drugiego czytania obywatelski projekt ustawy. (fot. Sejm/twitter)

• Przedstawiciel komitetu inicjatywy ustawodawczej w sprawie Trybunału Konstytucyjnego Jarosław Marciniak wycofał podczas drugiego czytania obywatelski projekt ustawy.
• "To, co się dzieje tutaj to pozory demokracji" - mówił.

"Co się stało z naszym projektem?" - pytał Marciniak, występując na koniec sejmowej debaty o projekcie ustaw o TK. Jak ocenił, projekt obywatelski został w istocie całkowicie pominięty w pracach legislacyjnych.

"Władza, która tak lubi odwoływać się do woli suwerena - narodu, poważa go tak samo, jak niegdyś władza ludowa poważała robotników. Dlatego zdecydowaliśmy się na wycofanie projektu" - oświadczył Marciniak. "Nie chcemy firmować fikcji" - dodał.

Jak zauważył, komisja w przygotowanym podczas swych prac projekcie nie odnosi się w żadnym punkcie do obywatelskiego przedłożenia. "Ten, kto boi się prawa, sądów i Trybunału, ten nie ma dobrych zamiarów. Państwo z Prawa i Sprawiedliwości przed całą Polską, Europą i Światem pokazaliście, że dobrych zamiarów nie macie" - mówił.

"Prezes TK Andrzej Rzepliński powiedział tutaj, że ten projekt, który wyszedł z prac komisji, stworzy akt mający tylko pozory ustawy. Ja powiem więcej - to co się dzieje tutaj, to pozory demokracji" - mówił w Sejmie.

Czytaj też: TK: Sąd zajmie się sporem Zaradkiewicz - Rzepliński

Zarzucił projektowi w obecnym kształcie, że jest niekonstytucyjny. "Czy naprawdę chcecie wmówić obywatelom, że połączyliście projekt PiS-u i obywatelski? Tych projektów nie da się połączyć, to co jest konstytucyjne, nie da się połączyć z tym, co stoi w jaskrawej sprzeczności z konstytucją Rzeczypospolitej. Nie znajduję odpowiednich słów, aby opisać ten brak finezji, brak wysublimowania ze strony Prawa i Sprawiedliwości" - dodał.

"Polacy, Europo, cały wolny świecie. To tutaj zasiadają ci, którzy przez ostatnie pół roku obiecywali dialog, zrozumienie, utrzymanie rządów prawa, przywrócenie funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego. Tak wyglądają ci, którzy przez ten cały czas kłamali wam prosto w oczy" - mówił wskazując na prawą stronę sali sejmowej.

"Projekt KOD przywracał miejsce TK w państwie, wypełniał zalecenia Komisji Weneckiej, Komisji Europejskiej i nie łamał przepisów konstytucji" - podkreślał Marciniak. "Pokazaliście, że zależy wam na spełnieniu własnej idee fixe i nikt was przed tym nie powstrzyma. Pokazaliście, że nie macie poważania dla głosu obywateli" - ocenił.

Jego zdaniem u podłoża proponowanych przez komisję zmian "leży taka sowiecka mentalność, że ustawą da się uczynić wszystko". Dostaliście mandat, aby wykonywać swoja funkcję, w zgodzie z konstytucją, nie dostaliście mandatu na to, by działać ponad nią" - dodał w debacie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA