Obrady Sejmu: Spięcie wokół wycieku korespondencji sędziów TK

Obrady Sejmu: Spięcie wokół wycieku korespondencji sędziów TK
Poseł PO chciał odłożenia plenarnych obrad Sejmu do środy (5 października). (fot.:Krzysztof Belczyński/flickr.com/CC BY-SA 2.0)

• We wtorek (4 października) w Sejmie zaczęło się XXVII posiedzenie izby. Jednak już na jego początku poseł Krzysztof Brejza zgłosił wniosek formalny o odroczenie obrad do środy (5 października).
• Chciał, aby najpierw wyjaśniono, jak doszło do przekazania dziennikarzom TVP prywatnej korespondencji sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

W Sejmie, we wtorek (4 października) zaczęło się XXVII posiedzenie izby. W ramach obrad plenarnych już w pierwszych godzinach poseł PO Krzysztof Brejza zgłosił wiosek formalny o odroczenie obrad. Argumentował, że potrzebne jest wyjaśnienie opinii publicznej, jak doszło do przekazania dziennikarzom TVP prywatnych, wewnętrznych korespondencji sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

Listy elektroniczne od pewnego czasu publikuje portal TVP Info. - Skąd rządowa telewizja dysponowała prywatną treścią korespondencji sędziów Trybunału Konstytucyjnego? - pytał w uzasadnieniu wniosku o przerwanie obrad Brejza. - Czy ma to związek z działaniami operacyjnymi, podejmowanymi wobec sędziów Trybunału? - kontynuował.

Brejza wystąpił też o informację w tej sprawie do koordynatora ds. służb specjalnych Mariusza Kamińskiego. Wzywany był na sali obrad i zabrał głos następny.

Czytaj: Odwołano szefa kancelarii Sejmu

- Chcę zaprotestować stanowczo przeciwko insynuacjom, jakie miały miejsce przed chwilą w wypowiedzi posła Brejzy - mówił i atakował Kamiński. - Dosyć tych kłamstw, insynuacji. Służby specjalne wykonują swoje zadania ustawowe.W kwestii sędziów Trybunału Konstytucyjnego i wycieku maili, służby nie zajmują się tymi sprawami.

Wniosek posła Brejzy poddano pod głosowanie i oddalono głosami większości.

W kwestii korespondencji, którą ujawnił portal TVPInfo wypowiedział się prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński.

Według TVP Info maile wskazują, że kierownictwo Trybunału miało pełną świadomość - jeszcze przed wejściem w życie nowej ustawy o TK, autorstwa poprzedniej koalicji rządzącej - że jest ona "psuciem państwa" oraz prezentuje mentalność z "Samych Swoich".

- Sędziom jest wszystko jedno, kto rządzi; sędzia jest zainteresowany tym, by każdy kolejny Sejm robił dobre prawo - dodał prezes Rzepliński. - Z natury rzeczy sędziowie konstytucyjni biorą udział w pracach w Sejmie jako goście - zaznaczył w jednym z komentarzy Rzepliński.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Obrady Sejmu: Spięcie wokół wycieku korespondencji sędziów TK

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!