XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w stolicy

Obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w stolicy
Obchody potrwają do 7 marca (fot. Twitter)

Główne obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" odbędą się we wtorek 1 marca w Warszawie. Zaplanowano msze św., apele pamięci, dekorację orderami państwowymi i wręczenie nominacji generalskich przez prezydenta, uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza i na "Łączce".

W ramach uroczystości z okazji przypadającego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" organizowanych przez MON zaplanowano wiele wydarzeń w Warszawie i okolicach.

Część z nich odbędzie się także w weekend - zaplanowano m.in. uroczystość przed Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, przed Pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego i przed Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych oraz Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym".

W sobotę w Domu Pielgrzymkowym Amicus na Żoliborzu zaplanowano spotkanie z podkomendnymi Hieronima Dekutowskiego „Zapory”: mjr. Marianem Pawełczakiem „Morwą”, Zbigniewem Matysiakiem „Kowbojem”, Marianem Chmielewskim „Pomidorem” oraz z dr Ewą Kurek, a także projekcję filmu "Major Zapora" (reż. Ewa Kurek).

Z kolei w niedzielę w Katedrze św. Michała i św. Floriana odbędzie się msza św. w intencji poległych i pomordowanych żołnierzy podziemia niepodległościowego, wręczenie medali „Zło Dobrem Zwyciężaj” oraz prezentacja o Żołnierzach Wyklętych.

Na poniedziałek w Teatrze Polskim zaplanowano koncert "O Żołnierzach Wyklętych opowieść", podczas którego mają zostać wręczone medale i odznaki.

Koncert ma mieć formę muzyczno-poetyckiej etiudy; wykorzystano w nim m.in. fragmenty pamiętnika kpt. Zdzisława Brońskiego „Uskoka" i piosenki, których autorami są Żołnierze Niezłomni, utwory pisane często do muzyki znanych polskich piosenek i pieśni patriotycznych, a także utwory poetyckie w interpretacji Jerzego Zelnika, wiersze Zbigniewa Herberta. Uzupełnieniem widowiska będzie prezentacja multimedialna, w której zostaną wykorzystane materiały ze zbiorów IPN, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Archiwum Akt Nowych.

Tego samego wieczora w Kinotece zaplanowano premierowy pokaz filmu "Historia Roja" w reż. Jerzego Zalewskiego. Inspiracją dla reżysera stały się losy Mieczysława Dziemieszkiewicza „Roja”, młodego żołnierza polskiego podziemia antykomunistycznego i losy innych Żołnierzy Wyklętych.

Główne obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" odbędą się we wtorek 1 marca. Rozpocznie je msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Następnie odbędzie się apel pamięci na dziedzińcu Muzeum Wojska Polskiego z udziałem szefa MON Antoniego Macierewicza. W Pałacu Prezydenckim zaplanowano uroczystość dekoracji orderami państwowymi i wręczenia nominacji generalskich przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Kompania Reprezentacyjna WP i grupy rekonstrukcyjne przejdą przed Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie zostaną złożone wieńce. W południe odbędzie się uroczystość przed Panteonem Żołnierzy Wyklętych na "Łączce" na Wojskowych Powązkach; po południu - przed tablicą pamiątkową na b. Areszcie Śledczym Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przy ul. Rakowieckiej, ale także m.in. przed tablicą pamiątkową i kamieniem "Anody".

Centralne uroczystości, podczas których zaplanowano wystąpienia i apel poległych, odbędą się późnym popołudniem przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Po przemarszu do Archikatedry św. Jana odbędzie się koncert okolicznościowy i msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych.

O godz. 20 rozpocznie się Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który ruszy sprzed Pomnika Romana Dmowskiego na pl. na Rozdrożu i przejdzie pod bramę więzienia przy ul. Rakowickiej.

Obchody potrwają do 7 marca. 2 marca w gmachu PAST-y będzie można wziąć udział w "Wieczornicy" pamięci Powojennej Konspiracji Antykomunistycznej, 6 marca - w Warszawskiej Rowerowej Masie Krytycznej Szlakiem Żołnierzy Wyklętych, a 7 marca odbędzie się premiera filmu "Zapora" w Konrada Starczewskiego.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w stolicy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!