Nowy projekt PiS o Trybunale Konstytucyjnym będzie czytany w czwartek

Nowy projekt PiS o Trybunale Konstytucyjnym będzie czytany w czwartek
Terlecki: Chodzi o to, by Trybunał odpolitycznić, by nie ulegał presji (fot. twitter.com)

Decydują się losy nowej nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Prawo i Sprawiedliwość chce przeprowadzić zmiany jeszcze przed Świętami. Argumentuje to paraliżem instytucji w jakim znalazł się Trybunał.

- Pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS odbędzie się w czwartek na sali plenarnej - zdecydowały w środę Prezydium Sejmu i Konwent Seniorów.

Jak powiedział dziennikarzom szef klubu PiS Ryszard Terlecki, zmiany w ustawie o TK mogą być przyjęte jeszcze przed Bożym Narodzeniem.

- Tak przypuszczam - dodał Terlecki. -Chcielibyśmy przeciąć sytuację, w której ważna instytucja państwa jest sparaliżowana i w ogniu sporów politycznych - argumentował.

Zgodnie z projektem PiS złożonym we wtorek wieczorem Trybunał Konstytucyjny co do zasady ma orzekać w pełnym składzie; pełny skład to - zgodnie z propozycją - co najmniej 13 na 15 sędziów. Orzeczenia mają zapadać większością 2/3 głosów, a nie, jak dotychczas, zwykłą większością.

W ocenie wicemarszałka Sejmu, propozycja PiS zmienia w nieznacznym stopniu ustawę o TK.

- Chodzi o to, by go odpolitycznić, by nie ulegał presji - zaznaczył.

Przewodniczący klubu PO Sławomir Neumann był przeciwnego zdania. Według niego, projekt PiS paraliżuje Trybunał.

- To wysadzenie TK na Kamczatkę - ocenił.

Zwrócił też uwagę, że w nocy pojawiła się informacja, że projekt nowelizacji ustawy o TK wpłynął do Sejmu, a rano na posiedzeniu Konwentu Seniorów jest wprowadzany do porządku obrad.

Szef klubu PSL Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, że propozycji Prezydium Sejmu sprzeciwiły się trzy kluby.

- To jest bardzo ekspresowo. Doba na zastanowienie, na analizy konstytucyjne, to trochę nienaturalne. Powinno być siedem dni od nadania numeru druku. To jest zmiana konstytucji bez zmiany konstytucji - uważa lider ludowców.

Nie wykluczył, że będą zgłoszone wnioski o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu.

Także w czwartek ma się odbyć pierwsze czytanie projektu zmian w ustawie o służbie cywilnej, który zakłada: zniesienie Rady Służby Cywilnej, możliwość powołania na szefa służby cywilnej osoby, która nie jest urzędnikiem SC, obsadzanie wyższych stanowisk w służbie cywilnej, np. dyrektora generalnego urzędu, w drodze powołania.

W związku ze sprzeciwem wobec uzupełnienia porządku obrad o projekty dotyczące TK i służby cywilnej w tej sprawie odbyło się głosowanie na sali posiedzeń. Wprowadzenie pod obrady projektu ws. Trybunału poparło 231 posłów, 208 było przeciw a czterech wstrzymało się od głosu. W przypadku projektu o SC za było 234 posłów, 205 było przeciw, a pięciu wstrzymało się od głosu.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!