REKLAMA

Nowoczesna świętuje pierwsze urodziny. Co jej się udało, a co nie?

  • Autor: Bartosz Dyląg
  • 30 maja 2016 19:36
Nowoczesna świętuje pierwsze urodziny. Co jej się udało, a co nie? Pierwsze urodziny Nowoczesnej. Fot. Twitter

Nowoczesna świętuje pierwsze urodziny. Jakie partia Petru w ciągu roku osiągnęła sukcesy, a co się nie udało?

W poniedziałek 30 maja Nowoczesna świętuje pierwsze urodziny. Spotkanie rozpoczęło się o 16:30, jego miejsce wybrano prowokacyjnie, przy ulicy Nowogrodzkiej w Warszawie, tuż obok siedziby Prawa i Sprawiedliwości.

Spotkanie otworzyło wystąpienie lidera Nowoczesnej Ryszarda Petru, potem przemawiali posłowie i założyciele partii. Po części oficjalnej partia zaprosiła gości na tort i poczęstunek.

Pół roku polityki pełnej pogardy

- To, co oferujemy Polakom, to dobre połączenie naszej tożsamości i naszych rodzimych wartości – mówił Ryszard Petru.

Jego zdaniem wcześniej mieliśmy do czynienia z 8 latami jałowej polityki. Teraz mamy do czynienia z pół roku polityki pełnej pogardy, która roznieca społeczne emocje, dzieli ludzi na lepszych i gorszych.

- Trzeba przywrócić Polsce równowagę i nadzieję na lepsze jutro. Nowoczesna chce to zrobić. Wizja, którą zaproponowałem rok temu na Torwarze jest jeszcze bardziej aktualna. Proponujemy zupełnie inną politykę – stanowczą, sprawczą, merytoryczną i skuteczną – powiedział Ryszard Petru.

Nowoczesna podsumowała także działalność w ciągu minionego roku: 29 posłów w Sejmie, 3500 członków, 258 kół we wszystkich województwach, 11 złożonych projektów ustaw, z czego 3 skierowane do pracy w komisji, 20 sesji konsultacji społecznych z udziałem 550 ekspertów.

Sukcesy i porażki Nowoczesnej

Niewątpliwym sukcesem Nowoczesnej było uzyskanie 7,60 proc. głosów w ostatnich wyborach parlamentarnych 25 października 2015. Ugrupowanie Petru wprowadziło dzięki temu do Sejmu 28 posłów, wszyscy uzyskali mandaty po raz pierwszy. W grudniu do Nowoczesnej przeszedł Paweł Kobyliński, który w październikowych wyborach parlamentarnych wszedł do Sejmu z list Kukiz '15.

Nowoczesnej udało się także przejąć dolnośląskich uciekinierów z PO. W kwietniu br. sześciu radnych PO z Rady Miejskiej Wrocławia przeszło do Nowoczesnej i utworzyło klub tej partii w radzie.

Sukces Nowoczesnej to także poparcie notowane w badaniach opinii publicznej. Od grudnia 2015 roku było ono dość stabilne i w badaniach CBOS oscylowało wokół 20 proc. Wiosna przyniosła już gorsze wyniki partii Petru w sondażach. W ostatnim, z drugiej połowy maja, uzyskała zaledwie 14-proc. poparcie.

Porażką Nowoczesnej jest skoncentrowanie się na sprawie Trybunału Konstytucyjnego i obronie demokracji w Polsce, od wyborów parlamentarnych zabiera głos głównie w tym temacie.
Krytycy ugrupowania zarzucają mu, że proponuje mało demokratyczne pomysły. Tak było na przykład projektem ustawy, który miał uderzyć w związki zawodowe czy projektem znaczącego ograniczenia finansowania partii politycznych z budżetu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA