Nowoczesna świętuje pierwsze urodziny. Co jej się udało, a co nie?

Nowoczesna świętuje pierwsze urodziny. Co jej się udało, a co nie?
Pierwsze urodziny Nowoczesnej. Fot. Twitter

Nowoczesna świętuje pierwsze urodziny. Jakie partia Petru w ciągu roku osiągnęła sukcesy, a co się nie udało?

W poniedziałek 30 maja Nowoczesna świętuje pierwsze urodziny. Spotkanie rozpoczęło się o 16:30, jego miejsce wybrano prowokacyjnie, przy ulicy Nowogrodzkiej w Warszawie, tuż obok siedziby Prawa i Sprawiedliwości.

Spotkanie otworzyło wystąpienie lidera Nowoczesnej Ryszarda Petru, potem przemawiali posłowie i założyciele partii. Po części oficjalnej partia zaprosiła gości na tort i poczęstunek.

Pół roku polityki pełnej pogardy

- To, co oferujemy Polakom, to dobre połączenie naszej tożsamości i naszych rodzimych wartości – mówił Ryszard Petru.

Jego zdaniem wcześniej mieliśmy do czynienia z 8 latami jałowej polityki. Teraz mamy do czynienia z pół roku polityki pełnej pogardy, która roznieca społeczne emocje, dzieli ludzi na lepszych i gorszych.

- Trzeba przywrócić Polsce równowagę i nadzieję na lepsze jutro. Nowoczesna chce to zrobić. Wizja, którą zaproponowałem rok temu na Torwarze jest jeszcze bardziej aktualna. Proponujemy zupełnie inną politykę – stanowczą, sprawczą, merytoryczną i skuteczną – powiedział Ryszard Petru.

Nowoczesna podsumowała także działalność w ciągu minionego roku: 29 posłów w Sejmie, 3500 członków, 258 kół we wszystkich województwach, 11 złożonych projektów ustaw, z czego 3 skierowane do pracy w komisji, 20 sesji konsultacji społecznych z udziałem 550 ekspertów.

Sukcesy i porażki Nowoczesnej

Niewątpliwym sukcesem Nowoczesnej było uzyskanie 7,60 proc. głosów w ostatnich wyborach parlamentarnych 25 października 2015. Ugrupowanie Petru wprowadziło dzięki temu do Sejmu 28 posłów, wszyscy uzyskali mandaty po raz pierwszy. W grudniu do Nowoczesnej przeszedł Paweł Kobyliński, który w październikowych wyborach parlamentarnych wszedł do Sejmu z list Kukiz '15.

Nowoczesnej udało się także przejąć dolnośląskich uciekinierów z PO. W kwietniu br. sześciu radnych PO z Rady Miejskiej Wrocławia przeszło do Nowoczesnej i utworzyło klub tej partii w radzie.

Sukces Nowoczesnej to także poparcie notowane w badaniach opinii publicznej. Od grudnia 2015 roku było ono dość stabilne i w badaniach CBOS oscylowało wokół 20 proc. Wiosna przyniosła już gorsze wyniki partii Petru w sondażach. W ostatnim, z drugiej połowy maja, uzyskała zaledwie 14-proc. poparcie.

Porażką Nowoczesnej jest skoncentrowanie się na sprawie Trybunału Konstytucyjnego i obronie demokracji w Polsce, od wyborów parlamentarnych zabiera głos głównie w tym temacie.
Krytycy ugrupowania zarzucają mu, że proponuje mało demokratyczne pomysły. Tak było na przykład projektem ustawy, który miał uderzyć w związki zawodowe czy projektem znaczącego ograniczenia finansowania partii politycznych z budżetu.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nowoczesna świętuje pierwsze urodziny. Co jej się udało, a co nie?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!